Panika w Świętokrzyskiem! Wyjaśniamy informacje o rzekomym wybuchu reaktora i podwyższonym promieniowaniu - nowe fakty

IBZaktualizowano 
Niebywałą panikę wywołuje w regionie świętokrzyskim informacja rozpowszechniana pocztą pantoflową oraz poprzez media społecznościowe jakoby za wschodnią granicą Polski wybuchł reaktor atomowy i na terenie naszego kraju i województwa przekroczone są normy promieniowania radioaktywnego.

Tak było gdy wybuchł Czarnobyl

Tak było gdy wybuchł Czarnobyl

26 kwietnia 1986 roku wybuchł wodór w reaktorze numer 4 w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie. Była to największa katastrofa atomowa w dziejach ludzkości i historii energetyki jądrowej. Dawkę promieniowania w miejscach najbardziej dotkniętych katastrofą w budynku ocenia się około 200 Grejów (Gy) na godzinę (dawka śmiertelna to około 4 - 5 Gy). Skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar blisko 140 000 ki-lometrów kwadratowych na Ukrainie, Białorusi i Rosji, radioaktywna chmura dotarła do Europy. Informacja o katastrofie została w Polsce podana oficjalnie do wiadomości dopiero 29 kwiet-nia, cztery dni fakcie, mimo, że 28 kwietnia rano pracownik sta-cji meteorologicznej w Mikołajkach stwierdził poziom promieniowania radioaktywnego w powietrzu znacznie przekraczający dopuszczalne normy. Powiadomił o tym natychmiast Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej, ale przez cały dzień in-formacja była blokowana przez władze Polski Ludowej. 29 kwietnia rano Komisja Rządowa zdecydowała, żeby podać wszystkim dzieciom i młodzieży plyn Lugola, aby ochronić tarczycę przed wchłanianiem z powietrza radioaktywnego jodu 131. Akcja objęła 18,5 milionów mieszkańców Polski. Została potem oceniona przez ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia jako wzorcowo przeprowadzone działanie. Obecnie 10 pro-cent dorosłych mieszkańców Polski ma powiększoną tarczycę, ale nie można wprost wyprowadzić zależności, że to efekt po Czarnobylu. /IB/

We wtorek od rana odbieramy mnóstwo telefonów, podobnie jest w Sanepidzie i w szpitalach. W wielu kieleckich aptekach zaczęto wykupować płyn Lugola. Uwaga! Nikt nie potwierdza jakiegokolwiek zagrożenia.

Informacja dotarła do kieleckiego Sanepidu. Dariusz Chruściak,szef działu higieny radiacyjnej informuje, że otrzymał wiele telefonów w tej sprawie. Kilkakrotnie dopytywał w Państwowej Agencji Atomistyki. - Według moich informacji nie doszło do żadnej awarii. Dopuszczalne normy promieniowania radioaktywnego nie są przekroczone - uspokaja. - Stanowczo odradzam przyjmowanie płynu Lugola, ponieważ bez uzasadnienia jest to niebezpieczne dla zdrowia.

Te informacje potwierdza również Monika Kaczyńska, rzecznik Państwowej Agencji Atomistyki. - Nasze urządzenia pracują przez cały czas. Nie wykryły żadnych niepokojących, ani podwyższonych wskaźników promieniowania radiologicznego. Strona ukraińska i rosyjska nie potwierdza, by jakakolwiek awaria się u nich wydarzyła.

Plotka o skażeniu i panice pojawiła się prawdopodobnie w Kielcach. Przekazywano, że przekroczone promieniowanie odnotowano w jednym z kieleckich szpitali. Jak ustaliliśmy to niemożliwe, ponieważ... żadem szpital nie ma urządzeń do mierzenia promieniowania. Wszyscy dyrektorzy oczywiście zaprzeczyli, by w ich szpitalach dokonano takiego badania.

Panika wybuchała we wszystkich kieleckich szpitalach, potem rozprzestrzeniła się na region. Bolesław Rylski, zastępca dyrektora szpitala wojewódzkiego w Kielcach mówi: - Jestem zdumiony, nie wiem skąd taka panika. Nie mamy żadnych niepokojących sygnałów dotyczących skażeń czy promieniowania. Nikt w szpitalu nie podaje chorym płynu Lugola

Do "Echa Dnia" we wtorek przez cały dzień przychodziły e-maile. Oto jeden z nich: "Droga redakcjo proszę o sprawdzenie informacji na temat czarnobyla otóż, jestem chora na nowotwór tarczycy po czarnobylu teraz nowotwór oka, ale tu mam zmartwienie. Wczoraj byłam w przychodni na badaniu oka na stoku (osiedle w Kielcach) i tam lekarz mój powiedział że po raz kolejny wybuchło coś i żebym podała dziecku jodyne i mleko, nie wychodziła na dwór itd, potem pani w aptece też potwierdziła tą informacje, dzisiaj mam odebrać płyn lugola. Ponoć potwierdził jakiś znajomy profesor doktorki ale nie mówią głośno a wiem że ostatnio to po dwóch dniach dali znać ludziom. Martwię się tym bardzo bo nie chce żeby moje i inne dzieci cierpiały. Będę wdzięczna za informacje".

Informacje o rzekomym wybuchu reaktora na Ukrainie bądź w Rosji rozpowszechniali użytkownicy portali społecznościowych.

Atmosfera jest podgrzewana, przez wiele osób piszących na forach. Na www.echodnia.eu pojawiła się między innymi informacja od jednego z użytkowników, że wybuchł reaktor w Rosji. Inna osoba pisze, że znajomy fizyk przekazał mu informację rzekomym podwyższonym promieniowaniu.

ZOBACZ wątek założony na forum echodnia.eu: Zamykać Okna ! Wybuchł Reaktor !

Takich informacji nikt jednak nie potwierdza. Nasi rozmówcy proszą o zachowanie spokoju.

Profesor Jacek Semaniak, fizyk, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach też został zaalarmowany plotką o rzekomym skażeniu radioaktywnym. - Nie mam żadnych potwierdzonych informacji na ten temat. To już nie te czasy, żeby dało się ukryć takie awarie, konsekwencje utajnienia informacji są zbyt wysokie - mówi.

W kieleckich aptekach masowo wykupowano płyn Lugola i jodynę. - Absolutnie i pod żadnym pozorem nie wolno na własną rękę przyjmować doustnie ani tego płynu, ani jodyny! - przestrzega również Dariusz Chruściak, szef działu Higieny Radiacyjnej w Sanepidzie: - Przyjęty bez potrzeby może poważnie zaszkodzić - uprzedza.

Profesor Mieczysław Szalecki, pediatra i endokrynolog mówi, że słyszał plotkę, ale nie ma żadnych potwierdzonych informacji o jakiejkolwiek awarii. - Odradzam przyjmowanie płynu Lugola na własną rękę, ponieważ jeśli nie ma podwyższonego promieniowania, to może on wyrządzić poważne szkody zdrowotne - podkreśla.

Ale z godziny na godzinę panika rosła. Na forum pojawił się wpis, "że w szpitalu kieleckim zmierzono promieniowanie radioaktywne powietrza i okazało się, że jest podwyższone". - Bzdura, totalna bzdura - powiedział nam doktor Artur Lepiarczyk, zastępca dyrektora Szpitala Kieleckiego. Należy nadmienić, że żaden szpital nie posiada urządzeń do pomiaru skażenia radio-aktywnego powietrza.

Po godzinie 16 w sprawie rzekomego wybuchu reaktora wypowiedział się wojewoda świętokrzyski. Służby prasowe poinformowały, że w województwie nie ma żadnego zagrożenia.

Około godziny 16 otrzymaliśmy komunikat Państwowej Agencji Atomistyki informujący o braku jakichkolwiek zagrożeń radiacyjnych.

O godzinie 17 dotarliśmy również do informacji o wynikach badań przeprowadzonych niezależnie przez Zakład Metod Fizycznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. - Pomiary próbek gleby nie wykazały obecności cząstek o podwyższonej radioaktywności - poinformował nas dr Stanisław Góźdź. - Nie ma żadnego niebezpieczeństwa - dodał.
Wieczorem strona internetowa Państwowej Agencji Atomistyki zablokowała się od ilości wejść.

Nasze informacje o panice podane na portalu ECHODNIA.EU cytowały wszystkie ogólnopolskie media podkreślając, że informacja o rzekomym skażeniu narodziła się w Kielcach. Wieczorem informacje o rzekomym wybuchu krążyła po całej Polsce i świecie. Otrzymywaliśmy telefony od wielu osób z różnych krajów w pytaniami co się dzieje w Kielcach.

polecane: FLESZ: Ekologia na co dzień: 6 mitów, w które wierzymy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 143

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
k
kozik

Nie wieta  i się nie dowieta co się dzieje w Kielcach. Jak który będzie za bardzo węszył to się go posmyro scyzorykiem po żeberkach.

m
mysza

Posiadam miernik wysokości promieniowania i niestety to jest prawda. W Legnicy jest podwyższone promieniowanie tak, że piszczy co chwilę alarm na mierniku.

G
Gość

entrum ds.  Zdarzeń Radiacyjnych, działające w Państwowej Agencji Atomistyki, nie otrzymało żadnych informacji o jakimkolwiek o zaistniałym zdarzeniu związanym z podwyższeniem radiacji  czy niekontrolowanym uwolnieniem substancji promieniotwórczych do środowiska na terenie państw położonych na wschód od Polski.

System wczesnego wykrywania skażeń nie wykazał żadnych nieprawidłowości (nie odnotowano wzrostu poziomów mocy dawki promieniowania jonizującego na terenie Polski).

27 lipca br. na mocy umowy dwustronnej z Ukrainą, ukraiński odpowiednik PAA w odpowiedzi na nasze zapytanie, zaprzeczył jakoby na terenie Ukrainy doszło do jakiegokolwiek zdarzenia oraz potwierdzono, że ukraiński system monitoringu skażeń, podobnie jak nasz polski, nie zanotował odchyleń od normy.

System monitorowania sytuacji radiacyjnej w naszym kraju działa 24 h na dobę i co godzinę dysponujemy nowymi danym z systemu.

Ponadto informacji o zdarzeniu nie potwierdza ani Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, ani źródła RCB. 

 

a
as
W dniu 31.07.2013 o 19:38, AsapRocky napisał:

Jakie wy młoty jesteście, na ukrainie nie ma żadnego reaktora który by mógł wybuchnąć. :P

wypowiedział się BUROK! znawca Na Ukrainie działa 16 reaktorów i 5 jest w stadium budowy. Dostarczają one 44 % wytwarzanej na Ukrainie energii elektrycznej. Są to:

Zaporiska AES w EnergodarzePołudniowoukraińska Elektrownia Atomowa w JużnoukraińskuRówieńska Elektrownia Atomowa w Kuźniecowsku (4 bloki, w tym 1 w budowie)Czarnobylska AES (zamknięta w 2000)Chmielnicka AES w Nityszynie (2 bloki, w tym jeden w budowie)
A
AsapRocky

Jakie wy młoty jesteście, na ukrainie nie ma żadnego reaktora który by mógł wybuchnąć. :P

m
mis

Wiedziałem od początku fałsz dopóki informacji w mediach nie powiedzą o tym. Kto był autorem wybuchu powinien iść za kratkami za rzekome kłamstwa wymyślone żeby straszyć ludzi. Trzeba dorwać pier.....nego !!!

(CH)óta

Widziałem dzisiaj w aptece kolejka stała aż na dworze. Aż sam stanąłem i kupiłem, bo podobno jodyna się kończy. Mam wujka w żegludze śródlądowej i tam też wymieniają zapasy jodyny, bo tamte stare i przy okazji zwiększają je.

 

G
Gość
W dniu 31.07.2013 o 16:09, Gość napisał:

Politechnika Łódzka godz 15:00 - zmierzono 0.09 mSv/h (w normie). Pomiar niezależny z ciekawości:)

sry blad w jednostce powinno byc uSv/h

G
Gość

Politechnika Łódzka godz 15:00 - zmierzono 0.09 mSv/h (w normie). Pomiar niezależny z ciekawości:)

L
Lugola

PILNE!!!, Sprzedam hurtowe ilości płynu Lugoli, naprawdę atrakcyjne ceny, do 100 litrów maska gazowa gratis.

A
AGA
W dniu 30.07.2013 o 17:09, ktoś napisał:

Скоро просишь. А поймешь то что напишу?

я понимаю :)

k
kolega lekarza

Ludzie! Posłuchajcie! najlepszym środkiem zaradczym na promieniowanie jest wypicie 2-3 łyżek stołowych oleju rycynowego na noc. Efekt murowany! Tak mi powiedział znajomy lekarz. Dodał, że najlepiej uśmierza atak strachu u ludzi podatnych na panikę...

q
qwek

w niedziele było 36 stopni i zero wiatru więc w szpitalach nakazano pozamykać wszystkie drzwi i okna żeby było chłodniej:) ktoś dla śmiechu powiedział że to od napromieniowania i fama poszła w świat:) 

S
Stefan Waleniak

W Bęczkowie w sklepie zabrakło wina, to dopiero tragedia! Zapraszam media i wszystkich zainteresowanych, na godz. 16.00 planujemy oficjalną manifestację i pochód w kierunku Urzędu Gminy, tak nie można, chłopacy muszą jakoś żyć!

G
Gość

Mohery i oszołomy wpadły w panikę, bo to miało się stać "na wschodzie" a tam przecież samo zło, Tuski, Putiny, sPISki i diabły wcielone - niedługo biedaczki zaczną się kryć przed wschodem słońca...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3