Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paragedon - zawody dla osób niepełnosprawnych po raz pierwszy w Kielcach

ach
Od lewej: Tomasz Gustaw, przedstawiciel osób niepełnosprawnych, będzie pomagał przy organizacji Paragedonu, Danuta Papaj, wiceprezes Stowarzyszenia Projekt Świętokrzyskie, Bogdan Wenta, prezes Stowarzyszenia Projekt Świętokrzyskie, Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego, Stanisław Wróbel, redaktor naczelny "Echa Dnia" oraz Tomasz Irski, z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.
Od lewej: Tomasz Gustaw, przedstawiciel osób niepełnosprawnych, będzie pomagał przy organizacji Paragedonu, Danuta Papaj, wiceprezes Stowarzyszenia Projekt Świętokrzyskie, Bogdan Wenta, prezes Stowarzyszenia Projekt Świętokrzyskie, Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego, Stanisław Wróbel, redaktor naczelny "Echa Dnia" oraz Tomasz Irski, z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.
Europoseł Bogdan Wenta, prezes Stowarzyszenia Projekt Świętokrzyskie oraz wiceprezes Danuta Papaj chcą zorganizować Paragedon - Festiwal aktywności ruchowej dla osób niepełnosprawnych. Ogłosili to na konferencji w piątek, 26 maja. Czegoś takiego nie było jeszcze w naszym województwie. W organizację włączył się Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego i redakcja „Echa Dnia”.

- Pomysł na Paragedon zrodził się po wielu konsultacjach z osobami niepełnosprawnymi. Chcemy, aby w zmaganiach uczestniczyły osoby z całego województwa. Zapraszamy je 15 września, na kielecki Stadion Lekkoatletyczny, do rywalizacji sportowej. To ma być szansa - na aktywność, na powrót do życia społecznego- mówił Bogdan Wenta. I dodał: - Kiedyś miałem ciężką kontuzję lewej nogi. Będąc na rehabilitacji, przebywałem z osobami niepełnosprawnymi. I to oni działali na mnie pozytywnie. Podszedł wtedy do mnie młody człowiek i powiedział:”Ty masz szansę, więc się nie przejmuj - ja nigdy nie będę chodził”. To uświadomiło mi, jak wiele można. Chcielibyśmy to uświadomić ludziom i pokazać światu - mówił Bogdan Wenta.

Inicjatywa skierowana jest do osób powyżej 18 roku życia, zarówno kobiet jak i mężczyzn, z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną. Szczególnie kierowana jest do tych z Gminnych Środowisk Domów Samopomocy i innych placówek zrzeszających osoby niepełnosprawne Uczestnicy zawodów będą mogli wybierać w dyscyplinach. Będzie ich kilka, od lekkoatletyki, kończąc na spacerowaniu z kijkami - tak, aby każda osoba niepełnosprawna mogła znaleźć coś dla siebie. Oprócz różnych form aktywności fizycznej, uczestnicy będą mogli skorzystać z wielu bezpłatnych porad terapeutycznych, dietetycznych i rehabilitacyjnych. Zwieńczeniem imprezy będzie integracyjny piknik.

- Paragedon to ogromna inicjatywa i wyzwanie organizacyjne - przyznaje Bogdan Wenta. Oprócz zmagań, które planowo odbędą się 15 września tego roku w Kielcach, planowany jest szereg akcji towarzyszących. - Paragedon planujemy organizować co roku. W jego ramach zostanie przeprowadzona akcja charytatywna obejmująca cały obszar województwa świętokrzyskiego, a także zostanie powołany do życia fundusz stypendialny, którego celem będzie wspieranie i pomoc dla osób niepełnosprawnych - dodała Danuta Papaj.

- Nie ważne czy w Paragedonie weźmie udział tysiąc osób czy mniej. Sukcesem będzie jeśli przyjedzie choćby jedna osoba, która nie opuszcza domu. Chcielibyśmy, aby ta informacja dotarła przede wszystkim do osób niepełnosprawnych z małych miejscowości, które są gotowe działać, ale nie bardzo wiedzą, gdzie się zgłosić i co robić - powiedział Tomasz Gustaw podczas konferencji.

- Cieszę się bardzo, że Urząd Marszałkowski może się zaangażować w taką inicjatywę. Kilka dni temu uczestniczyłem w otwarciu, po rozbudowie środowiskowego Domu Samopomocy w Połańcu. Jego celem jest właśnie wyciąganie z domów osób które często żyją samotnie i nie mają możliwości nawet porozmawiania. Jedną z form działalności tego domu jest właśnie aktywizacja ruchowa. Wspominam o tym dlatego, że moim zdaniem bardzo ważne jest zorganizowanie nie tylko jednej imprezy. Paragedon będzie niejako zwieńczeniem naszej akcji. Będziemy działać na rzecz aktywizacji osób niepełnosprawnych i czynić wszystko, żeby nie było marginalizowane - powiedział marszałek Adam Jarubas, podczas piątkowej konferencji w Urzędzie Marszałkowskim.

Pomysłodawcy oraz partnerzy akcji zapewnili także, że stawiają na działalność lokalną, aby informacja o Paragedonie dotarła do jak największej liczby osób. - Jako redakcja "Echa Dnia" dołożymy wszelkich starań, aby osoby niepełnosprawne były dobrze poinformowane, aby je aktywizować i pomóc przy Paragedonie. Być może zorganizujemy imprezę zdrowotną w połączeniu z Talentem Świętokrzyskim, lub innym naszym projektem. O wszystkim będziemy na bieżąco informować - zapewnił Stanisław Wróbel, redaktor naczelny "Echa Dnia".

W konferencji uczestniczył także Tomasz Irski z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, który tłumaczył wypowiadane zdania na język migowy. Opowiedział także o osobach niepełnosprawnych, angażujących się w działalność WDK'u.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie