Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paragon dostaniemy także od lekarza i fryzjera

marzena
freeimages.com
Od 2015 roku wielu nowych przedsiębiorców musi posiadać w swoich firmach kasy fiskalne. To kolejny krok do ujednolicania prawa, ładu i sprawiedliwości panującej w świecie biznesu.

W 2015 roku między innymi wszyscy lekarze, fryzjerzy, kosmetyczki oraz mechanicy samochodowi i wulkanizatorzy muszą używać kas fiskalnych. Na ich instalacje w swoich firmach mają czas do końca lutego bieżącego roku.

Nowe prawo wynika z zasady, że wszyscy podatnicy, którzy prowadzą sprzedaż towarów i usług na rzecz osób fizycznych, powinni zacząć stosować kasy fiskalne, jeżeli ich obroty przekroczą 20 tysięcy złotych, lub proporcjonalnie niższą kwotę w przypadku podatników, którzy rozpoczęli działalność w trakcie roku. Minister finansów w rozporządzeniach szczegółowo prezyzuje, jaka sprzedaż może być zwolniona ze stosowania kas, a jaka musi być ewidencjonowana bez względu na wysokość obrotów.

Duże zmiany
Nowe przepisy wiele zmienią zarówno dla prowadzących działalność gospodarczą, którzy dotychczas deklarowali roczny obrót w swoich firmach i gabinetach w wysokości do 20 tysięcy złotych, jak dla klientów, którzy muszą teraz obowiązkowo otrzymywać paragony z kas fiskalnych, korzystając z usług tych firm.
- Od 1 stycznia 2015 roku weszło w życie rozporządzenie ministra finansów, dotyczące zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, które rozszerza dotychczasowy katalog czynności objętych obowiązkiem ewidencjonowania na kasach fiskalnych bez względu na wysokość osiąganych obrotów. Ministerstwo Finansów wprowadziło rozporządzenie, ponieważ takie były postulaty organów podatkowych i konsumentów - wyjaśnia Maria Bojczuk, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Kielcach.

Kto wyda nam paragon?

Obowiązkowi ewidencji na kasach fiskalnych bez względu na wysokość osiąganych obrotów podlegają więc przedsiębiorcy sprzedający na przykład perfumy i wody toaletowe oraz zapisane i czyste nośniki danych cyfrowych i analogowych. Kasy muszą też zainstalować na przykład właściciele warsztatów motoryzacyjnych, wulkanizatorzy, stacji badań technicznych pojazdów oraz lekarze, dentyści, doradcy podatkowi, prawnicy, z wyjątkiem notariuszy, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Wśród objętych obowiązkiem przedsiębiorców są także dostawcy gazu płynnego, części do silników, sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego,  wyrobów tytoniowych, napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 procent czy przewozów pasażerów w samochodowej komunikacji, przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami.

Zwolnienie z wydawania paragonów z kas fiskalnych tracą też od nowego roku zakłady gastronomiczne, zarówno stacjonarne, jak i te, które świadczą usługi cateringu, z wyjątkiem tych działających na pokładach samolotów lub na przykład w stołówkach szkolnych czy uczelnianych.
Zwolnienia dla małych firm
Zgodnie z obecnymi przepisami, kasy nie musi nadal stosować w swojej firmie podatnik, którego liczba świadczonych rocznie usług udokumentowanych fakturami nie przekroczyła 50, a liczba odbiorców była mniejsza niż 20.
- Ministerstwo Finansów zapowiada jednak, że docelowo zniknąć mają wszystkie zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych przy prowadzeniu ewidencji sprzedaży dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Proces ten postępuje jednak stopniowo, a nowe rozporządzenie jedynie zawęzi zakres zwolnień - wyjaśnia Maria Bojczuk z Izby Skarbowej w Kielcach.

Co zmienią kasy?

Co oznaczają dla wszystkich świeżo wprowadzone zmiany, zapytaliśmy eksperta.
- Nowe, stopniowo wprowadzane przepisy, oznaczają  przede wszystkim jednolite traktowanie prowadzących działalność gospodarczą przedsiębiorców, czyli równość wobec prawa, co oznacza ogólnie rzecz biorąc, sprawiedliwość wśród nich. Do tej pory bowiem były grupy zawodowe, na które narzucony został obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasach fiskalnych, a więc musieli oni ponosić nie tylko koszty zakupu i instalacji takiego urządzenia, ale także poświęcać na czynności związane z obsługą urządzenia dodatkowy czas.
Byli więc na rynku zobowiązani i uprzywilejowani przedsiębiorcy. To słusznie budziło powszechny sprzeciw. Teraz na szczęście to się zmienia. Każde ujednolicanie prawa  oznacza równe traktowanie obywateli i równe szanse dla nich. To komunikat, że nie ma równych i równiejszych, a takie opinie słychać było z wielu źródeł. Zmiany są więc dobre nie tylko przedsiębiorców, ale także dla wizerunku państwa. Oznaczają  bowiem wprowadzanie ładu prawnego, co zawsze powoduje pozytywny oddźwięk - wyjaśnia Robert Perz, kielecki ekonomista.

 

Ważne

- Przedsiębiorcy nie muszą posiadać kasy rejestrującej, zwaną często też kasą fiskalną, gdy sprzedają towary lub świadczą usługi tylko i wyłącznie na rzecz firm lub organizacji, organów administracji państwowej i samorządowej.
- Warsztaty samochodowe nie muszą mieć kas fiskalnych, gdy sprzedawane towary są montowane przez nich w samochodzie, ponieważ w takim przypadku świadczą usługę, a nie sprzedają towary. Urzędy skarbowe wymagają, aby na fakturze za usługę naprawy, nie wyszczególniać sprzedawanych części samochodowych, aby nie utracić prawa do zwolnienia z obowiązku rejestracji na kasie.
- Sprzedaż używanego telefonu, telewizora, nawet gdy jest to pojedyncza transakcja, powinna być zaewidencjonowana na kasie rejestrującej.
- Sprzedaż towarów lub usług osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej i rolnikom ryczałtowym  musi być, co do zasady, rejestrowana za pomocą kasy fiskalnej.

Marzena Smoręda
[email protected]

 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Paragon dostaniemy także od lekarza i fryzjera - Echo Dnia

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie