Paraolimpiada 2020. Mamy pierwsze medale w lekkiej atletyce. Pierwsze złoto oraz srebro i brąz

Michał Derus zdobył srebrny medal w biegu na 100 metrów.
Michał Derus zdobył srebrny medal w biegu na 100 metrów. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski
Paraolimpiada 2020. Mamy pierwsze medale w lekkiej atletyce na igrzyskach paraolimpijskich Tokio 2020. Srebrny medal w biegu na 100 metrów zdobył Michał Derus w kategorii T47, bijąc rekord Europy, a brąz w pchnięciu kulą w kategorii F55 wywalczył Lech Stoltman. Pierwszy złoty medal dla naszej reprezentacji zdobyła w rzucie maczugą Róża Kozakowska, bijąc rekord świata.

W biegu na 100 metrów Polak Michał Derus uzyskał rezultat 10.61 sekundy. To rekord Europy. Pozostałe medale w tej konkurencji przypadły Brazylijczykom - złoty zdobył Petrucio Ferreira dos Santos (10.53), a brązowy Washington Junior (10.68).

Pochodzący z Tarnowa zawodnik (z zawodu informatyk), który urodził się bez lewej dłoni, powtórzył sukces sprzed pięciu lat - w Rio de Janeiro na 100 metrów również był drugi w swojej kategorii.

W konkursie pchnięcia kulą kategorii F55 Lech Stoltman uzyskał 12.15 metra, co dało mu brązowy medal. Złoto przypadło Brazylijczykowi Wallace'owi Santosowi (12.63), srebro Bułgarowi Ruzhdiemu Ruzhdiemu (12.23).

Złoty medal w rzucie maczugą w kategorii F32 nasza zawodniczka Róża Kozakowska okrasiła rekordem świata - 28,74 metra. Polka wyprzedziła Ukrainkę Anastasiję Moskalenko (24.73) i Algierkę Mounię Gasmi (23.29).

To czwarty, piąty i szósty medal naszej ekipy na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. Wcześniej srebrny zdobył szermierz Adrian Castro w indywidualnym turnieju szablistów w grupie B, a brązowe Justyna Kozdryk w podnoszeniu ciężarów oraz Marcin Polak i Michał Ładosz w kolarstwie torowym. Polak i Ładosz są jednak podejrzani o niedozwolony doping i mogą stracić medal, jeśli badanie próbek B potwierdzi, że używali EPO.

Starty Polaków, piątek, 27 sierpnia

• LEKKA ATLETYKA
  • Michał Derus na 100 m (T47) 10.61 sekundy – SREBRNY MEDAL i rekord Europy.
  • Lech Stoltman 12.15 m w kategorii F55 i BRĄZOWY MEDAL.
  • Róża Kozakowska , rzut maczugą, 28,74 m w kategorii F32) – ZŁOTY MEDAL, rekord świata.
  • ŁUCZNICTWO
  • Milena Olszewska w kwalifikacjach zdobyła 581 punktów i zajęła 10. miejsce.
  • Łukasz Ciszek w rundzie rankingowej wystrzelał 585 punktów i zajął 24. miejsce.
  • PŁYWANIE
  • Wojciech Makowski (S11) w finale 50 metrów stylem dowolnym uplasował się na 7. miejscu z czasem 27,83 sekundy.
  • PODNOSZENIE CIĘŻARÓW
  • Grzegorz Lanzer zajął 4. w kategorii 65 kg, uzyskał 166 kg.
  • SZERMIERKA
  • Nasze drużyny szpadowe poza strefą medalową. Panie ukończyły turniej na 6. miejscu, panowie na 7.
  • TENIS
  • Kamil Fabisiak wygrał z Suthim Khlongruą z Tajlandii 2:1 i awansował do następnej rundy.
  • TENIS STOŁOWY
  • Dorota Bucław (klasa 1-2) przegrała w 1/4 z Nadjeżdą Puszpaszewą (Rosyjski Komitet Paraolimpijski) 1:3.
  • Krzysztof Żyłka (klasa 4) w 1/8 finału pokonał 3:0 Wanchaia Chaiwuta (Tajlandia). W ćwierćfinale z Francuzem Thomasem Żyłka przegrał 3:11 i odpadł z turnieju.
  • Maksym Chudzicki (klasa 7) awansował do fazy pucharowej po wygranej 3-0 z Chalermpongiem Punpoo (Tajlandia).
  • Mimo wygranej 3:2 w ostatnim meczu grupowym z zawodniczką z Hong-Kongu, odpadła Krystyna Łysiak.
  • Rafał Czuper wygrał 3:1 ćwierćfinał w klasie 2 z Czechem Jirim Suchankiem i jest w strefie medalowej. Odpadł Piotr Grudzień w klasie 8, przegrywając z Brytyjczykiem Billym Shiltonem.
  • WIOŚLARSTWO
  • Dwójka Jolanta Majka/Michał Gadowski w biegu eliminacyjnym zajęła 4. miejsce, ale szansę walki o finał A ma jeszcze w jutrzejszych repasażach.