Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Legend w Nowej Słupi prezentuje się imponująco. Wewnątrz sabaty czarownic i symulatory lotu na miotle. Znamy datę otwarcia

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich "Łysa Góra", inaczej zwany Parkiem Legend w Nowej Słupi prezentuje się imponująco. To właśnie tam powstaje kolejna, wyjątkowa atrakcja turystyczna, ściśle związana z dziedzictwem kulturowym naszego regionu. Park Legend będzie łączył w sobie formułę nowoczesnego muzeum z salami wystawowymi, kinem, strefą edukacyjną i rozrywkową oraz zewnętrznym amfiteatrem. Turyści będą mogli liczyć na moc wielowymiarowych wrażeń. Jak idą prace na placu budowy? Zobaczcie.

Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich "Łysa Góra" w Nowej Słupi będzie wyjątkowy. Wkrótce otwarcie!

Dobiega końca budowa wyjątkowej w skali regionu, ale także całego kraju atrakcji turystycznej. W Nowej Słupi powstaje, a w zasadzie już powstał, Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich "Łysa Góra", zwany również Parkiem Legend.

Zobaczcie galerię zdjęć z Parku Legend

Nowoczesny obiekt stanął w miejscu dawnego amfiteatru, na ponad dwuhektarowej działce. Jego bryła nawiązuje do świętokrzyskich pasiaków. Zgodnie z zapowiedzią, Park będzie ukazywał szeroki kontekst kulturowy w aspekcie prezentacji wielu lokalnych legend, baśni i mitów oraz ich nawiązania do bogatej i ciekawej historii Gór Świętokrzyskich.

Odwiedzający Park Legend turyści poznają przygotowane ekspozycje, przybliżające bohaterów świętokrzyskich podań i legend. Znajdą się także miejsca do prowadzenia gier i zabaw - także edukacyjnych, kino 3D oraz amfiteatr z rozległą widownią. Nie braknie też sali restauracyjnej, pomieszczeń biurowych, technicznych, a także sanitarnych.

Mimo, że obiekt pozostaje w budowie, to już teraz prezentuje się niezwykle okazale. Zewnętrzna część budynku zachęca, by wejść do środka i poznać jej zakamarki. Wewnątrz zaś, czeka nas podróż do świata podań i legend zakotwiczonych w regionie świętokrzyskim. Zwiedzając kolejne sale, samemu można się poczuć jak bohater baśniowej krainy.

Otwarcie jeszcze w tym roku

Jak obecnie idą prace na budowie? Co dokładnie zobaczymy wewnątrz obiektu? Szczegóły zdradza dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, a także dyrektor Parku Legend, Małgorzata Wilk-Grzywna.

- Jeśli chodzi o prace budowlane to jesteśmy już na absolutnym finiszu. W środku pozostało nam tylko zamontować urządzenia multimedialne, wgrać multimedia, różnego rodzaju filmy, animacje i je skalibrować. Następnie pozostanie testowanie grup. Do Parku wpuścimy pierwsze grupy, które przejdą po ścieżce edukacyjnej i jeśli zauważą jakieś niedociągnięcia to będziemy je poprawiać. Wewnątrz trwają ostatnie montaże scenografii i ostatnie prace wykończeniowe. Natomiast, jeśli chodzi o prace budowlane na zewnątrz, to pozostaje nam zagospodarowanie terenu. Teren przed amfiteatrem pozostanie pusty. W tym miejscu zasiejemy trawę i pozwolimy jej urosnąć do wiosny lub do lata. Przewidujemy, że otwarcie Parku nastąpi pod koniec czerwca tego roku.

Moc atrakcji wewnątrz i na zewnątrz Parku Legend. Sabaty czarownic i symulatory lotu na miotle

Główną atrakcją Parku Legend będzie ścieżka edukacyjna składająca się z 12 wyjątkowych przestrzeni. W jednej z nich będą się odbywać sabaty czarownic.

- Mamy 12 najważniejszych przestrzeni. To w tych przestrzeniach zaprezentujemy 12 legend, poprzez które będziemy opowiadać o danym miejscu, o danej atrakcji turystycznej, o danej lokalnej historii. Największą salą będzie sala związana z legendą o sabatach czarownic, bo przecież z tej legendy jesteśmy bardzo znani. Właśnie tam, odbywać się będzie projekcja dookólna. Będzie to chyba pierwsza, tak wielka projekcja dookólna, gdzie - jako turyści, będziemy w środku wydarzenia, w środku stada i w środku sabatu czarownic. Dookoła nas będą się zlatywały czarownice i będziemy w tym sabacie uczestniczyć

- zapowiada dyrektor, Małgorzata Wilk-Grzywna.

Oprócz legendy o sabatach czarownic istnieją inne legendy, z których słynie Świętokrzyskie.

- To na przykład legenda o nurku. Z niej dowiemy się jak kiedyś tłumaczono sobie to, że siarka leczy. Mamy też piękne hologramy, różne ciekawe urządzenia multimedialne, między innymi symulatory lotów na miotle. Te symulatory znajdują się nie na ścieżce edukacyjnej, lecz w sali edukacyjnej. W tej sali turysta będzie mógł spędzić tyle czasu ile potrzebuje. O ile na ścieżce edukacyjnej będzie to czas określony - zwiedzanie trwa mniej więcej 45 minut, to dochodząc do sali edukacyjnej będzie mógł zostać tak długo jak chce - zdradziła pani dyrektor.

Nowoczesne technologie
Przypomnijmy, w Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich, po raz pierwszy w Polsce, zastosowana zostanie w wielkim formacie technologia Pepper's Ghost. To swego rodzaju efekt holograficzny, który pozwala "ożywić" nieistniejące albo już nieżyjące postacie. Technologii Pepper's Ghost podczas swoich koncertów używa między innymi Madonna.

Trzecią, bardzo ciekawą przestrzenią w Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich "Łysa Góra" będzie kino. Tam pokazywane będą filmy w 3D.

- Tutaj nie będziemy opowiadać legend, lecz prezentować najciekawsze miejsca turystyczne w regionie świętokrzyskim - dodała Małgorzata Wilk-Grzywna.

Oferta przygotowanych atrakcji będzie skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, młodzieży, studentów, nauczycieli i miłośników historii. Park tworzył będzie w przyszłości jeden z obiektów, wchodzących w skład Świętokrzyskiego Parku Nauki i Rozrywki. Projekt zakłada promocję całego regionu, najważniejszych jego miejsc i atrakcji turystycznych.

Inwestycja jest realizowana w ramach projektu, który został dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014- 2020, działanie 4.4 Zachowanie dziedzictwa kulturowego i naturalnego. Pełna nazwa projektu brzmi: "Ochrona i promocja wielowiekowej spuścizny kulturowej Gór Świętokrzyskich poprzez rozbudowę Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich na terenie Gminy Nowa Słupia".

Budowa Parku Legend pochłonie około 21 milionów złotych. Kwota unijnego dofinansowania to prawie 13 milionów złotych. Wkład własny beneficjenta to około 8,2 milionów złotych.

Zobaczcie jak obecnie prezentuje się Park Legend w Nowej Słupi.

Czytaj również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie