Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Miejski w Sandomierzu odzyskuje swój blask. Historię miejsca przypomina kopia tablicy sprzed 100 lat przy głównym wejściu [ZDJĘCIA]

Klaudia Tajs
Po 50 latach działalności  Park Miejski w Sandomierzu dawny Park Saski odzyskuje blask. O przeszłości miejsca informuje tablica  z napisem Ogród Saski, która zawisnęła  przy wejściu do parku od ulicy Mickiewicza.
Po 50 latach działalności Park Miejski w Sandomierzu dawny Park Saski odzyskuje blask. O przeszłości miejsca informuje tablica z napisem Ogród Saski, która zawisnęła przy wejściu do parku od ulicy Mickiewicza. Klaudia Tajs
Po 50 latach działalności Park Miejski w Sandomierzu dawny Park Saski odzyskuje blask. O przeszłości miejsca informuje tablica z napisem Ogród Saski, która zawisła przy wejściu do parku od ulicy Mickiewicza.

Jak tłumaczą władze miasta Sandomierza, rewitalizacja Parku Miejskiego, to nie tylko remont alejek, nasadzenia i montaż małej architektury. To także nawiązanie do historii tego miejsca czyli do XIX wiecznego Ogrodu Saskiego.

Sandomierski ogród powstał na przełomie XIX i XX wieku na wzór warszawskiego Ogrodu Saskiego. Jest miejscem wypoczynku mieszkańców oraz turystów. Zlokalizowany jest pomiędzy starym a nowym miastem. Wśród drzewostanu dominują kasztanowce, można zobaczyć tu pomniki przyrody. Na końcu głównej alei znajduje się wieża ciśnień wybudowana w 1936 roku.

O jego założeniu i o tym jak wyglądał, można przeczytać w przedwojennym przewodniku Józefa Pietraszewskiego, w którym autor pisze między innymi, że na terenie parku działało mini ZOO.

Obecnie w parku miejskim realizowany jest drugi - końcowy etap rewitalizacji, a jeden z celów rewitalizacji to nawiązanie do historii tego miejsca. O przeszłości ma przypominać kopia tablicy. Oryginał znajduje się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Sandomierzu i jest pod opieką doktora habilitowanego Tomisława Giergiela. Napis na tablicy jest w języku polskim, co jest dowodem na to, że był zainstalowany już po zaborze rosyjskim.

Sandomierscy muzealnicy nadal poszukują pamiątek po danym Ogrodzie Saskim. Osoby, które posiadają pamiątki w swoich domach proszone są o kontakt z pracownikami Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, którzy wykonają z nich muzealne kopie.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto