Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pasjonujące praktyki na prawie

Redakcja
Rozmowa z Dziekanem Wydziału Prawa Wyższej Szkoły Ekonomii i Prawa, doktorem Krzysztofem Wtorkiem.

Bartosz Oszczepalski: * Ile trwają praktyki dla studentów prawa na WSEiP?

Krzysztof Wątorek, dziekan Wydziału Prawa Wyższej Szkoły Ekonomii i Prawa w Kielcach: - Studenci są zobowiązani do odbycia w trakcie studiów praktyki w wymiarze, co najmniej 2 tygodni na roku trzecim i 2 tygodni na roku czwartym. Nadzór nad praktykantami sprawuje wyznaczony przez dziekana opiekun. Muszą być one zaliczone w czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu.

* W jakich miejscach można odbywać praktyki?

- Jeśli chodzi o wybór miejsca na praktyki studenci mają naprawdę duży wybór. Mogą uczyć się zawodu w sądach, prokuraturze, administracji publicznej, instytucjach społecznych, w działach prawnych przedsiębiorstw, a także w kancelariach adwokackich, radcowskich i notarialnych. Bardzo atrakcyjną formę praktyk przygotowaliśmy dla tych, którzy w przyszłości chcą zająć się prawami człowieka. Będą oni mogli wyjechać na praktyki do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka do Warszawy i tam wgłębić się w tę tematykę. Istnieje też możliwość zaliczenia tzw. praktyki indywidualnej. Wtedy trzeba samodzielnie wybrać instytucję, w której student chce zdobyć doświadczenie zawodowe.

* Czego studenci będą mogli się nauczyć podczas tych praktyk?

- Ich celem jest przede wszystkim poszerzenie wiedzy zdobytej podczas studiów i rozwijanie umiejętności jej wykorzystania. Po za tym student ma możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem struktury organizacyjnej, zasadami organizacji pracy i podziału kompetencji. Młody człowiek, który odbywa praktykę, ma szansę na nauczenie się umiejętności dobrego komunikowania się w danej placówce lub instytucji.

* Jakie konkretne umiejętności zawodowe nabywają studenci prawa w trakcie trwania praktyk?

- Program praktyk obejmuje przede wszystkim zapoznanie się z podstawowymi aktami prawnymi regulującymi działalność instytucji oraz procedurami, które w nich obowiązują. Poza tym studenci uczą się pozyskiwania informacji potrzebnych danej firmie lub placówce oraz opracowywania projektów pism i decyzji.

* Czy zdarzają się sytuacje, w których studenci po zakończeniu praktyk utrzymują kontakt z pracodawcą?

- Tak i to dość często. Kilku studentów, którzy zdobywali doświadczenie w prokuraturze, nadal współpracuje z prokuratorami, którzy opiekowali się nimi podczas praktyk.

- Dziękuję za rozmowę.
Bartosz OSZCZEPALSKI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie