Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pasterz nie jest sam. Msza i poświęcenie pomnika biskupa Czesława Kaczmarka (zdjęcia)

Redakcja
Pomnik biskupa Czesława Kaczmarka.
Pomnik biskupa Czesława Kaczmarka. Ł. Zarzycki
- Witaj, księże biskupie Czesławie, mój poprzedniku, czekaliśmy na tę chwilę ponad 40 lat - mówił wzruszony biskup kielecki Kazimierz Ryczan rozpoczynając w sobotę uroczystą mszę świętą w intencji księdza Czes

ława Kaczmarka, biskupa męczennika systemu komunistycznego PRL.
Mszę świętą koncelebrował w kieleckiej bazylice katedralnej arcybiskup białostocki ksiądz Stanisław Szymecki (były biskup kielecki w latach 1981 - 1993), który zabiegał o rehabilitację biskupa Czesława Kaczmarka. Homilię wygłosił były biskup diecezjalny sandomierski i radomski ksiądz Edward Materski, który był niemianowanym sekretarzem biskupa Kaczmarka, odwiedzał go w mokotowskim więzieniu i w miejscu internowania, kontaktował się z prawnikami w sprawie oczyszczenia z zarzutów kieleckiego biskupa.
- Pasterz nigdy nie jest sam - podkreślał wielokrotnie w homilii, przypominając, że wraz z biskupem Kaczmarkiem aresztowani byli inni księża i siostry zakonne, że uwięzionemu biskupowi towarzyszyła modlitwa diecezjan i obrona jego dobrego imienia. Biskup Materski przypomniał dwie historie łączące ze sobą dwie postaci kapłanów - więźniów systemu totalitarnego PRL: kardynała Stefana Wyszyńskiego i biskupa Czesława Kaczmarka. - Dwa dni po wyroku wydanym na biskupa Kaczmarka zjawił się u kardynała człowiek uważający się za pośrednika między Kościołem a państwem. Powiedział, że już jest decyzja o aresztowaniu prymasa z 25 września 1953 roku i że on ma cztery propozycje, które mogą uratować wolność prymasa. Między tymi propozycjami wymienił potępienie przez prymasa księdza biskupa Czesława Kaczmarka. Prymas odpowiedział: "ja widzę jeszcze jedną, piątą propozycję - więzienie. To będzie najbardziej godne". I jak wiemy prymas został aresztowany. I drugi przykład: gdy biskup Czesław Karczmarek przebywał w Warszawie mając zakaz wyjazdu do Kielc i pełnienia funkcji biskupiej, pewnego dnia poinformowano go, że grozi mu ponowne więzienie, bo jeszcze pełnej kary nie odbył. Nie będzie uwięziony, jeżeli złoży publicznie wizytę temu, którego nazwaliśmy pośrednikiem, temu samemu, który rozmawiał z prymasem. Biskup Czesław wybrał więzienie.
- Pasterz nigdy nie jest sam, niech modlitwa i kwiaty przy pomniku zawsze to potwierdzają, niech modlitwa za pasterzy towarzyszy tym, którzy przechodzą obok pomnika tego niezłomnego pasterza, jakim był Czesław Karczmarek - zakończył biskup Materski.
Po mszy biskupi, księża i wierni udali się pod pomnik księdza biskupa Kaczmarka, gdzie dokonano aktu poświęcenia, a przedstawiciele władz miasta, kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, środowisk katolickich złożyli kwiaty. Pomnik biskupa Kaczmarka został zbudowany z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej w Kielcach z datków publicznych. Kosztował około 100 tys. zł. Projekt wykonał profesor rzeźby Stanisław Słonina z warszawskiej ASP.
Po uroczystości w katedrze odmówiono również różaniec w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II, w 32 rocznicę jego wyboru na papieża.
Iza BEDNARZ [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie