Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Patriotyczna tradycja nie ginie

Kazimierz CUCH
Odbudowany pomnik w Starachowicach utonął w kwiatach.
Odbudowany pomnik w Starachowicach utonął w kwiatach. Kazimierz Cuch
Akademię rozpoczął piękny polonez, w wykonaniu "Plejady".
Akademię rozpoczął piękny polonez, w wykonaniu "Plejady". Kazimierz Cuch

Akademię rozpoczął piękny polonez, w wykonaniu "Plejady".
(fot. Kazimierz Cuch)

Akademie, koncerty, programy okolicznościowe, msze św., wieńce i kwiaty na Święto Niepodległości w Starachowicach i gminach powiatu starachowickiego. Tylko gmina Brody połączyła swoje obchody ze Starachowicami. Jej pięcioro radnych otrzymało tu z rąk Włodzimierza Wójcika, wojewody świętokrzyskiego, odznaczenia państwowe, przyznane przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Pozostałe gminy powiatu organizowały święto samodzielnie, u siebie. Tak w mieście, jak i w powiecie dało się zauważyć wzrost liczby flag państwowych, wywieszanych na prywatnych posesjach w mieście i powiecie, a nawet na balkonach bloków mieszkalnych. Świadczy to o wzmacnianiu się pozycji tego święta, obchodzonego oficjalnie od 15 lat.

Po raz pierwszy rocznice odzyskania niepodległości obchodzono przy odbudowanym pomniku.
Po raz pierwszy rocznice odzyskania niepodległości obchodzono przy odbudowanym pomniku. Kazimierz Cuch

Po raz pierwszy rocznice odzyskania niepodległości obchodzono przy odbudowanym pomniku.
(fot. Kazimierz Cuch)

W Starachowicach podwójne obchody

Dzień Niepodległości w Starachowicach po raz pierwszy obchodzono przy odbudowanym pomniku Niepodległości. Były dwa koncerty rocznicowe, w tym samym dniu, o tej samej godzinie. Podczas mszy św. rocznicowej obszerny kościół Wszystkich Świętych był pełny. W środę miała miejsce pierwsza część uroczystości rocznicowych w Starachowickim Centrum Kultury i Spółdzielczym Domu Kultury Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Podczas uroczystej akademii w SCK Włodzimierz Wójcik, wojewoda świętokrzyski, wręczył odznaczenia za pracę zawodową i działalność samorządową, przyznane przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Złoty Krzyż Zasługi po raz drugi otrzymali: Helena Prokop, Stanisław Sałata, Ewa Wiercińska. To samo odznaczenie, ale po raz pierwszy wręczono: Kazimierzowi Bojarze, Agnieszce Jarocha, Jerzemu Perchelowi, Grzegorzowi Walendzikowi. Srebrnym Krzyżem Zasługi wojewoda odznaczył: Cezarego Beraka, Ewę Bzinkowską, Dariusza Dąbrowskiego, Krzysztofa Gęburę, Stanisława Głowniaka, Marka Roguskiego, Janusza Sałka i Leona Turka. Brązowe krzyże otrzymali Jadwiga Kellner i Jan Wzorek. Oficjalne wystąpienie miał Sylwester Kwiecień, prezydent miasta. Na sali był też poseł Andrzej Jagiełło, który rzadko pokazuje się na publicznych imprezach.

W części artystycznej wystąpiły zespoły taneczne działające przy SCK, rozpoczynając program pięknym polonezem. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 przedstawiły bardzo dobry program słowno-muzyczny, z pieśniami patriotycznymi śpiewanymi z radością i wielkim entuzjazmem. Przygotowały go Elżbieta Stępień, Marzena Biskupska i Lidia Wojtal. Taki sam entuzjazm powinien udzielić się starszym uczestnikom uroczystości, a nie udzielił się. Na koniec zaśpiewały "Wiarusy". Natomiast w artystycznym koncercie poświęconym rocznicy niepodległości w SDK SSM wystąpiła Ludmiła Worobec-Witek (skrzypce) i Artur Jaroń (fortepian). Wspólnie z nimi wystąpił też kwintet akordeonowy Szkoły Muzycznej z Kielc, prowadzony przez Zbigniewa Swata, z Tomaszem Korbanem z Dębskiej Woli.

Nas do dziś zastanawia, dlaczego te dwie imprezy rocznicowe w SCK i SDK zorganizowano w jednym czasie. Zapewne uczestnicy akademii w SCK chętnie posłuchaliby kieleckich artystów.

W czwartek przy pełnym kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych ksiądz kanonik Józef Domański, proboszcz parafii, odprawił uroczystą mszę i wygłosił homilię. Apelował w niej, by tak licznie zgromadzone sztandary łączyły, a nie dzieliły. By ta więź przyczyniała się do odbudowy dobrego imienia Starachowic. Po mszy bardzo liczne poczty sztandarowe i uczestnicy uroczystości przeszli przed odbudowany w kwietniu pomnik Niepodległości, gdzie oficjalnie przemówił Andrzej Maciąg, starosta starachowicki. Liczne delegacje organizacji politycznych, posła Leszka Bugaja, instytucji samorządu terytorialnego, wojska, policji, straży pożarnej, szkół i kombatantów złożyły wieńce i kwiaty przed pomnikiem.

W Brodach

Nie organizowano gminnych obchodów. Akademie okolicznościowe odbyły się w szkołach. Prawie cała Rada Gminy, na czele z Jerzym Stąporkiem, przewodniczącym rady, była w środę w SCK w Starachowicach. Agnieszka Jarocha, radna Adamowa, Janusz Sałek, radny Lipia, równocześnie oboje wiceprzewodniczący Rady Gminy oraz Stanisław Głowniak, radny Lubieni, Krzysztof Gębura, radny Brodów, Leon Turek, radny Jabłonnej, otrzymali tu wysokie odznaczenia państwowe. Gratulujemy!

W Mircu

Oficjalna, gminna uroczystość odbyła się w kościele pod wezwaniem Św. Leonarda w Mircu. Uczestniczyły w niej władze gminy, na czele z wójtem Bogusławem Nowakiem i Janem Krukiem, przewodniczącym Rady Gminy. Były liczne poczty sztandarowe bardzo tu prężnej Ochotniczej Straży Pożarnej i mirzeckich szkół. Stawiły się panie z sześciu Kół Gospodyń Wiejskich i działających przy nich zespołów śpiewaczo-obrzędowych. Po zakończeniu mszy św. dzieci i młodzież z Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Mircu przedstawiły montaż słowno-muzyczny poświęcony rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wyboru wierszy dokonały i opracowały patriotyczną narrację panie: Marzanna Kruk, Regina Wieczorek, Teresa Gach, Anna Kawalec. Muzycznie opracowała spektakl, grany przy pełnej świątyni, przed kościelnym prezbiterium, Zofia Siwiec, kierująca gminną kulturą i sportem.

W Pawłowie

W kościele parafialnym pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela w Pawłowie została odprawiona uroczysta msza św., w której udział wzięli kombatanci, poczty sztandarowe, władze gminy na czele z Genowefą Dyk, przewodniczącą Rady Gminy i wójtem Ignacym Gieradą, radni, dyrekcja oraz pracownicy GOK i nauczyciele. Celebrował ją ksiądz Robert Krawczyk, wikariusz tej parafii. Po mszy św. wszyscy przeszli przed pomnik Niepodległości, by złożyć kwiaty i wieńce. W ten sposób złożyli hołd poległym za wolność ojczyzny mieszkańcom gminy. Część artystyczna obchodów odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie zespół młodzieżowy STELLA rozpoczął rotą koncert pieśni legionowych i patriotycznych. Na stojąco, ze łzami w oczach śpiewali "Rotę" wszyscy uczestnicy uroczystości. Potem wystąpiły dzieci i młodzież z inscenizacją pokazującą, dlaczego 11 listopada to święto odzyskania niepodległości. Ten program przygotowały instruktorki GOK Bożena Sławek i Bożena Mazur. Na zakończenie głos zabrał wójt Ignacy Gierada. Uroczystości rocznicowe prowadziła Teresa Sobczak, dyrektor GOK.

W Wąchocku

Była uroczysta msza św. w opactwie cystersów, kombatanci, kwiaty i wieńce przed pomnikiem 1918-1920 roku, jednym z nielicznych w województwie, który przetrwał nienaruszony czasy PRL. Uroczystości zakończyła niemniej uroczysta akademia w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Przygotowały ją wspólnie nauczycielki wąchockich szkół i instruktorzy MGOK Wąchock.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie