Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Patriotyczne pieśniobranie w Brzezinach. Uczcili pamięć ofiar wojen

red
Wyjątkowy charakter miało patriotyczne pieśniobranie, które odbyło się w sobotę, 10 listopada, w Brzezinach. Zanim jednak na placu kościelnym zabrzmiały najpiękniejsze patriotyczne pieśni przedstawiciele lokalnej społeczności oddali hołd tym, którzy zginęli w walkach o niepodległość Polski. Pod Murem Pamięci Ofiar Wojen złożono kwiaty i zapalono znicze.

Na Murze Pamięci Ofiar Wojen w Brzezinach widnieją 32 nazwiska tych, którzy stracili życie w walkach i obozach koncentracyjnych lub zaginęli.

- Postanowiliśmy w ten sposób ocalić od zapomnienia tych, którzy oddali za naszą wolność życie, a także tych, którzy zaginęli w czasie wojny. Wszyscy pochodzili z miejscowości Brzeziny – mówi Damian Zegadło ze Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin i Podwola, z inicjatywy którego na brzezińskim cmentarzu w 2016 roku powstał Mur Pamięci Ofiar Wojen.

Po złożeniu kwiatów, zapaleniu zniczy i tym samym oddaniu hołdu bohaterom rozpoczęło się radosne pieśniobranie.

- Zaangażowali się wszyscy. W pieśniobraniu udział biorą zespoły folklorystyczne, strażacy, członkowie stowarzyszeń, społeczność szkolna i mieszkańcy. Wszyscy chętnie się do nas zgłaszali - nikogo nie trzeba było namawiać. To była piękna oddolna inicjatywa, z której szczególnie cieszymy się w kontekście pięknego jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Mieszkańcy Brzezin dziś z radością wyrażają swój patriotyzm – podkreślał podczas uroczystości sołtys Brzezin, Ryszard Znój, inicjator wydarzenia.
Na placu kościelnym w Brzezinach podczas zorganizowanego tam pieśniobrania zabrzmiały piękne utwory patriotyczne. Chętnych do wspólnego świętowania nie brakowało. Ponad stu uczestników spotkania wspólnie wykonało między innymi takie pieśni, jak: „Ułani, ułani”, „Wojenko, wojenko” czy „O mój rozmarynie”. Ze znajomością słów nie było problemu, ponieważ wszyscy uczestnicy pieśniobrania otrzymali przygotowane na tę okazję śpiewniki.

Podczas spotkania Beata Łabęcka, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II w Brzezinach, zaznaczyła, że odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli było niezwykle ważnym wydarzeniem, a pieśniobranie pozwala w miły sposób przypomnieć sobie o wielkich bohaterach tamtych lat.

Podczas radosnego śpiewania pieśni patriotycznych członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin i Podwola częstowali uczestników wydarzenia gorącą herbatą z imbirem. Śpiewających rozgrzała nie tylko herbata, ale także wspaniałe występy artystów. Na zakończenie odbyła się uroczysta msza święta w intencji wolnej i niepodległej Polski.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





TOP 10 skutecznych sposobów, żeby zwiększyć zdolność kredytową. Znasz te metody?





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. WAŻNE DATY NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie