Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Patriotyczny projekt w Wiązownicy-Kolonii. Przypomnieli historię byłego kierownika szkoły Józefa Stępniewskiego (ZDJĘCIA)

Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
Podczas uroczystości dzieci mogły zobaczyć, jak dawniej wyglądały szkolne zajęcia.
Podczas uroczystości dzieci mogły zobaczyć, jak dawniej wyglądały szkolne zajęcia. Dolina Kacanki
W niedzielę 12 września w Wiązownicy-Kolonii miał miejsce wyjątkowy projekt „Stara szkoła patriotyzmu” realizowany w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA przez Stowarzyszenie Dolina Kacanki.

Był to znaczący dzień dla 112-letniej wiązownickiej szkoły, podczas którego upamiętniono byłego kierownika placówki Józefa Stępniewskiego, który walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. To właśnie dzięki niemu szkoła w Wiązownicy-Kolonii już w 1937 roku nosiła imię Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W obchodach udział brała Magdalena Niezabitowska, wnuczka Józefa Stępniewskiego, która do Wiązownicy-Kolonii przyjechała po 57 latach. Jak dziecko często spędzała wakacje z dziadkami uczącymi w tutejszej szkole.

- Spotkanie było pełne wzruszeń, wspomnień i wielkiej nadziei, że nasz społeczny projekt "Nowe życie starej szkoły" realnie wyciąga z zapomnienia, nie tylko budynek i teren wokół, ale przede wszystkim historię ludzi tu pracujących i uczących się - powiedział prezes Stowarzyszenia Dolina Kacanki, Jacek Piwowarski.

W ramach projektu zaprezentowano wystawę, baner, izbę pamięci w postaci starej klasy oraz tablice z historią działalności Józefa Stępniewskiego. Przedstawiono także katalog wystawy, gdzie można było poznać historię powstania starej szkoły oraz losy wiązowniczan, którzy brali udział w wojnie polsko-bolszewickiej i bliżej przyjrzeć się lokalnym aspektom walki o niepodległość.

W czasie uroczystości spotkali się byli uczniowie, nauczyciele i przyjaciele starej szkoły, którzy od wielu lat wspierają proces przywrócenia do życia tego wyjątkowego na skalę regionu miejsca przepełnionego historią i społeczną pracą mieszkańców. - Wielkie podziękowania należą się wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tej imprezy, która wymagała wielu dni pracy - dodaje Jacek Piwowarski.

Dzięki wsparciu Katarzyny Ciepieli zostały przeprowadzone lekcje wolności z elementami kaligrafii, tak by dzieci poczuły klimat początku XX wieku. Podczas lekcji wolności dzieci poznały także historię starej szkoły i ludzi związanych z tym miejscem.
Ponadto uroczystość została uświetniona występem Rakowskich Fijołecków, zespołu dziecięcego kultywującego tradycyjną muzykę świętokrzyskiej wsi.

- To nie koniec projektu, przed nami kolejne lekcje wolności. Zapraszamy już teraz 11 listopada na Ognisko dla Niepodległej, gdzie nastąpi podsumowanie projektu "Stara szkoła patriotyzmu" - zachęca prezes Doliny Kacanki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie