Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paweł Zagaja Samorządowcem Roku 2021 w powiecie buskim. "Najważniejszy jest dialog"

Michał Kolera
Michał Kolera
Paweł Zagaja, burmistrz Nowego Korczyna.
Paweł Zagaja, burmistrz Nowego Korczyna.
Zakończyła się akcja Mała Ojczyzna - duża sprawa. Ponownie oceniliśmy burmistrzów i wójtów, tym razem po trzecim roku ich pracy w kadencji 2018-2023. Wspólnie z Państwem wyłoniliśmy i nagrodziliśmy najlepszego samorządowca 2021 roku w powiecie buskim. Został nim Paweł Zagaja, burmistrz Nowego Korczyna, który otrzymał aż 117 głosów!

Paweł Zagaja ma dopiero 41 lat, a niedługo minie 20 rok jego działalności w samorządzie. Pierwszy raz w radzie gminy zasiadł w 2002 roku. - Zdobyłem wtedy niezbędne doświadczenie, nauczyłem się pracować z ludźmi - mówi.

Burmistrzem jest już trzecią kadencję. Pierwszy raz wystartował w 2010 roku. - Namówili mnie do tego sami mieszkańcy. Przyszli do mnie i powiedzieli "Paweł startuj". Wtedy była duża potrzeba kogoś nowego, nieuwikłanego w ostre spory polityczne. Spróbowałem swoich sił i udało się - wspomina Paweł Zagaja.

W wyborach w 2014 i 2018 rywalizację wyborczą rozstrzygał już w pierwszych turach. Mieszkańcy obdarzyli go ogromnym zaufaniem, toteż stara się ich nie zawieść.

Co jest jego zdaniem najważniejsze w pracy burmistrza? - Dialog. Mieszkańcy potrzebują rozmów z władzą wykonawczą, Przy tym zaznaczam - nie mogą to być kontakty sztuczne, pompatyczne, przecinanie wstęg i przemówienia czytane z kartki. Rozmowy są niejednokrotnie trudne, zdarzają się konflikty. Ludzie potrzebują kogoś, komu mogą opowiedzieć o swoich problemach, kto ich wysłucha - mówi burmistrz.

Kiedy zaczął, trudnych spraw była masa. Przez gminę przetoczyło się kilka poważnych kryzysów. Była powódź w 2010 roku. W gminie toczyły się postępowania prokuratorskie. Mieszkańcy mieli wątpliwości dotyczące podziału pieniędzy. Systematyczną pracą udało się te problemy rozwiązać krok po kroku. - Moją żelazną zasadą jest to, że każdą miejscowość staram się odwiedzić co najmniej raz w roku. Teraz trochę zastopowała to pandemia, ale kiedy się skończy, na pewno do tego wrócę - mówi Paweł Zagaja.

Za najważniejsze zadania, które realizuje w tej kadencji uznaje na pewno rewitalizację Nowego Korczyna. Zadanie jest realizowane rok po roku. Przewidziany na lata 2018 - 2022 projekt miał kosztować 5 milionów 800 tysięcy złotych, jednak, wskutek wzrostu cen pochłonie prawdopodobnie grubo ponad sześć milionów. Obejmuje rewitalizację nadbrzeża Nidy, place zabaw nad rzeką oraz obok przedszkola przy ulicy Buskiej, wymianę oświetlenia ulicznego na energooszczędne w części ulic miasta, tworzenie nowych miejsc parkingowych, modernizację domu kultury oraz modernizację wodociągów i kanalizacji. W przyszłym roku odbędzie się termomodernizacja szkoły w Nowym Korczynie. Jeśli chodzi o oświatę, to udało się na terenie gminy przeprowadzić remont wszystkich trzech szkół. W tym roku przeprowadzony był remont w Brzostkowie, ubiegły rok to remont szkoły w Starym Korczynie. W 2022 zaplanowano dodatkowe prace w Nowym Korczynie.

Najważniejsze wyzwania, które przed nim stoją to przede wszystkim obiecane w kampanii wyborczej zagadnienie rehabilitacji osób starszych. Gmina chciała zakupić nieruchomość naprzeciwko ośrodka zdrowia, by stworzyć tam ośrodek rehabilitacyjny jednak właściciel gruntów nie zgodził się ich sprzedać. Burmistrz jednak nie rezygnuje i zapowiada dalsze działania w tej sprawie. Samorząd doposażył ośrodek zdrowia w sprzęt do rehabilitacji.

Sprawą priorytetową dla gminy jest także obwodnica Nowego Korczyna. Droga nie została zakwalifikowana do Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2021. Gmina ma nadzieję, że w kolejnej perspektywie unijnej znajdą się pieniądze na drogę. Prognozy mówią, że być może finansowanie na ten cel będzie rozstrzygnięte w przyszłym roku. To bardzo ważne, bo bez obwodnicy nie da się ruszyć z obiecaną przed wyborami strefą aktywności gospodarczej, która, w zamyśle burmistrza, ma być dźwignią rozwoju całej okolicy.

Prywatnie Paweł Zagaja to szczęśliwy mąż Aldony Zagai i ojciec czwórki dzieci - dwóch synów i dwóch córeczek. Uwielbia spędzać z nimi czas. Momentem szczególnym jest zawsze niedzielne śniadanie. - Zbieramy się wszyscy i rozmawiamy. To najprzyjemniejsze chwile mojego życia - mówi burmistrz.

Drugie miejsce w konkursie Mała Ojczyzna w powiecie buskim zajął Zbigniew Janik, wójt gminy Gnojno. Zdobył 109 głosów. Trzecie - Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju - 76 głosów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie