Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Peleton gwiazd na Dymarkach Świętokrzyskich. Wystąpi Krzysztof Cugowski, Baciary i Kordian

Paulina Baran
Paulina Baran
Gwiazdą pierwszego dnia imprezy będzie zespół Baciary.
Gwiazdą pierwszego dnia imprezy będzie zespół Baciary. facebook Baciary
Już 17 i 18 sierpnia 2019 roku odbędą się 53. Dymarki Świętokrzyskie. Zobacz, co się będzie działo!

Pierwszy dzień imprezy to szereg atrakcji turystycznych i występy artystów. Będzie Festiwal Archeologiczny „W kręgu żelaza” – pokaz wytopu, efektowne bitwy rzymian z barbarzyńcami, pokazy starożytnych rzemieślników i prelekcje historyczne oraz Świętokrzyski Festiwal Kultury Ludowej – występy kapel, śpiewaczy, przedstawiciele ginących zawodów, malarstwo, rzeźbiarstwo, sztuka i rozrywka. Na dużej scenie wystąpi Zespół Ego grający muzykę disco – polo.

O godzinie 20.30 sceną zawładnie Kordian. Artysta zaprezentuje skoczne góralskie rytmy takie jak „Dziewczyna z gór”. Gwiazdą pierwszego dnia imprezy u stóp Łysej Góry będzie zespół Baciary. Koncert rozpocznie się o godzinie 21.30
Drugi dzień Dymarek Świętokrzyskich w Nowej Słupi także będzie pełen atrakcji. Kontynuowany będzie Festiwal Archeologiczny „W Kręgu Żelaza” – Bitwy Rzymian z Barbarzyńcami, efektowne pochody wojsk, pełny pokaz wytwarzania żelaza od kopalni rud aż po rozbicie pieców dymarkowych. Nastąpi rozwiązanie konkursów malarskich i rzeźbiarskich, będą występy najlepszych artystów folklorystycznych, regionalne potrawy na Festiwalu Kultury Ludowej.

Na deser zaplanowano występ grupy Roxanne – Roxette tribute band – Covery takich przebojów jak: Spending My Time, It Must Have Been Love, Listen To Your Heart.

Na zakończenie, o godzinie 20.30 Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów zaśpiewa największe hity Budki Suflera!


Impreza z półwiekową tradycją

53. Dymarki Świętokrzyskie Nowa Słupia Dymarki Świętokrzyskie w Nowej Słupi u stóp Łyśca to impreza o najdłuższej tradycji w regionie, poświęcona jest prezentacji wyników badań nad starożytnym hutnictwem żelaza w Górach
Świętokrzyskich.

Imprezę po raz pierwszy zorganizowano we wrześniu 1967 r. w Nowej Słupi, gdzie od 1960 r.istniało Muzeum Hutnictwa Świętokrzyskiego, dzięki czemu miejscowość stała się centrum badań naukowych nad tym zagadnieniem. Główną atrakcją Dymarek jest po dziś dzień wytop żelaza prowadzony na tak zwanym Piecowisku na terenie Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi.

Festiwal archeologiczny „W Kręgu Żelaza” odbywający się co roku umożliwia poznanie historii w sposób atrakcyjny, to miejsce w którym świat wojowników i hutników sprzed 2 tysięcy lat staje się rzeczywistością. Zwieńczeniem Festiwalu jest rozbicie starożytnych pieców i efektowne bitwy rzymian z barbarzyńcami.

Dziś Dymarki Świętokrzyskie w Nowej Słupi to również Festiwal Kultury Ludowej – występy solistów i zespołów folklorystycznych, kiermasz twórców ludowych, Lunapark – atrakcje dla dzieci, koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie