Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pełne pieśni wojennych obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w Podchojnach

Dorota Pietrus
W piątek, 10 listopada, na dzień przed Narodowym Świętem Niepodległości w Szkole Podstawowej w Podchojnach odbyła się uroczysta akademia na pamiątkę przypadającej w tym roku 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jakie są najważniejsze symbole narodowe? Czym jest dla nas Polska? O czym uczymy się w książkach, a o czym z naszej historii trzeba pamiętać? - Na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć uczniowie Szkoły Podstawowej w Podchojnach podczas uroczystego apelu.

Dzieci i młodzież recytowali wiersze, śpiewali pieśni patriotyczne i podjęli próbę zobrazowania w skrócie sytuacji politycznej kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Uczniowie chcieli przekazać młodszym kolegom i koleżankom ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, wciąż wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę.

Przede wszystkim była to niezwykła lekcja patriotyzmu - „Cieszmy się, że o wojnie i krwawej historii uczymy się tylko z książek, ale i o tym nie zapominajmy, bo właśnie dzięki bohaterom, którzy oddali za nas życie, możemy żyć w wolnym kraju” - takie przesłanie nieśli w piątek uczniowie Szkoły Podstawowej w Podchojnach.

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

- Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkim, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. To wyjątkowe i najważniejsze dla nas święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków oraz pradziadków walczących o wolność – mówił po zakończeniu występu dyrektor szkoły, Ryszard Bielak.

Uczniowie ze szkoły w Podchojnach już od kilku dni przygotowywały się do Narodowego Święta Niepodległości. Uroczysta akademia to tylko jedna z części. Nauczyciele historii wraz z osobami z klas II i V wzięli dodatkowo udział w historycznych lekcjach i warsztatach edukacyjnych w Kielcach, które odbyły się pod patronatem prezydenta stolicy regionu oraz Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty. Delegacja harcerzy ze szkoły będzie też w sobotę, 11 listopada uczestniczyć w powiatowych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

Uroczystą akademię przygotowały panie uczące historii i języka polskiego – Agnieszka Barańska, Wiesława Pasternak oraz Iwona Kaczmarczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie