PGNiG Superliga. Piłkarze ręczni PGE VIVE Kielce skompletowali 26 wygranych w rundzie zasadniczej. Kto rywalem w 1/4? [ZDJĘCIA]

Materiały prasowe PGNiG Superligi/Energa Wybrzeże Gdańsk
W meczu ostatniej kolejki rundy zasadniczej PGNiG Superligi piłkarzy ręcznych, Energa Wybrzeże Gdańsk przegrało z PGE VIVE Kielce. Kielczanie zakończyli sezon zasadniczy z kompletem 26 zwycięstw, stracili tylko jeden punkt.

Energa Wybrzeże Gdańsk - PGE VIVE Kielce 29:42 (13:24)

PGE VIVE Kielce: Ivić (1-30 min, 7/20 – 35 procent), Wałach (31-60 min, 10/26 – 38 procent) – Fernandez 8 (1), Jachlewski 4 – Kulesz 5, Mamić 6 - Jurkiewicz 6 - Aginagalde 1 – Moryto 9 (2) – Bis 3. Trener: Talant Dujszebajew.

Energa Wybrzeże: Witkowski (1-23 min, 3/19 - procent) Chmieliński (23–60 min, 10/33 – 30 procent) – Papaj 2, Frańczak – Wróbel, Bednarek – Kondratiuk 6, Sulej, Gądek – Oliveira 2, Adamczyk 4 – Komarzewski 2, Prymlewicz 2 – Salacz 3 , Janikowski 4. Trener: Thomas Orneborg.

Karne. Energa Wybrzeże: 0/2. (Ivić obronił rzut Komarzewskiego, Wałach obronił rzut Kondratiuka). PGE VIVE: 3/3.

Kary. Energa Wybrzeże: 6 minut (Adamczyk, Janikowski, Bednarek po 2). PGE VIVE: 4 minuty (Mamić, Bis po 2).

Sędziowali: Bartosz Leszczyński, Marcin Piechota (Płock).

Widzów:1300.

Przebieg: 0:2, 1:2, 1:4 (‘6), 2:4, 2:6, 3:6, 3:8 (’10), 4:8, 4:10 (’13), 5:10, 5:11, 6:11, 6:12, 7:12, 7:13, 8:13, 8:16 (’19), 9:16, 9:18 (‘21), 10:18, 10:19, 11:19, 11:21 (’26), 12:21, 12:23 (’27), 13:23, 13:24 – 13:25, 14:25, 14:28 (’33), 15:28, 15:29, 18:29, 18:30, 19:30, 19:32, 20:32, 20:33, 21:33, 21:35 (’49), 22:35, 22:37 (’51), 23:37, 23:38, 24:38, 24:40 (’55), 26:40, 26:42, 29:42.

Mistrzowie Polski pojechali do Gdańska nowym autokarem, w którym było bardzo dużo miejsca, ponieważ trener Talant Dujszebajew zaprosił do niego tylko dziesięciu zawodników. Kontuzjowani są Daniel Dujszebajew, Krzysztof Lijewski, Michał Jurecki i (lekko) Luka Cindrić, a wolne dostali Artiom Karaliok, Alex Dujszebajew, Władymir Cupara i Blaż Janc. Ta druga grupa rozjechała się już do swoich krajów, ponieważ wkrótce rozpoczyna udział w zgrupowaniach reprezentacji narodowych.

PGE VIVE ma już od dawna zapewnione pierwsze miejsce przed play off, a dziewiąci w tabeli gdańszczanie byli pewni, że nie awansują do ósemki, która grać będzie o medale. Było to zresztą jednym z powodów zwolnienia trenera Energi Wybrzeża, Marcina Lijewskiego, którego zastąpił Duńczyk Thomas Orneborg. Pod wodzą nowego szkoleniowca zespół z Gdańska wygrał oba rozegrane mecze, przy czym o ile zwycięstwo z ostatnią w tabeli Arką Gdynia żadną niespodzianką nie było, to już pokonanie pretendującego do medalu NMC Górnika Zabrze i owszem.

Goście przystąpili do meczu z wyraźnym zamiarem jak najszybszego rozstrzygnięcia go i to im się udało. Kielczanie byli skuteczni w ataku pozycyjnym , dobrze grała obrona, zmuszająca gdańszczan do błędów, bardzo dobrze w naszej bramce spisywał się Filip Ivić. Spotkanie toczyło się w dość szybkim tempie, a że nasi zawodnicy byli dość skuteczni, to do przerwy wrzucili rywalom aż 24 bramki.

Wobec braku leworęcznych rozgrywających, na prawym rozegraniu mecz rozpoczął obrotowy Julen Aginagalde, ale pokręcił kostkę i zmienił go na tej pozycji Marko Mamić.

Druga połowę Żółto-Biało-Niebiescy zaczęli od mocnego uderzenia, kilku goli z kontrataków i w 33 minucie, po golu Marko Mamicia ich przewaga wzrosła do czternastu bramek – 14:28. Bardzo dobrze w bramce naszego zespołu spisywał się młody Miłosz Wałach, który zakończył mecz z 38-procentową skutecznością, obronił między innymi karnego.

W tej części gry w grze naszego zespołu było już więcej niedokładności i nieskutecznych rzutów (Władysław Kulesz 5/12). Mimo to Arkadiusz Moryto zdobył 9 goli i przypieczętował drugi z rzędu tytuł najskuteczniejszego zawodnika rundy zasadniczej (158 bramek).

Kolejny mecz PGE VIVE rozegra 16 kwietnia. Będzie to pierwsze spotkanie ćwierćfinału, rozgrywanego systemem „mecz i rewanż”. Rywalem kielczan będzie ósma drużyna po rundzie zasadniczej. Jeszcze nie wiadomo, kto to będzie, bo we wtorek Chrobry Głogów przegrał u siebie z Sandrą Spa Pogonią Szczecin 25:28 (13:14). Jeśli w środę Piotrkowianin Piotrków Trybunalski zdobędzie choć punkt w Mielcu ze Stalą, wskoczy na siódme miejsce i wtedy rywalem kielczan będzie Chrobry. Jeśli Stal wygra za 3 punkty, przeciwnikiem PGE VIVE będzie Piotrkowianin.

ZOBACZ>>> Poznaj nowego zawodnika PGE VIVE Kielce. Studiuje architekturę wnętrz, grał w koszykówkę [ZDJĘCIA]