Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pianistyczny świat grał w Busku w konkursie Krystiana Tkaczewskiego. Grand Prix pojechało do Japonii [ZDJĘCIA]

Adam Ligiecki
To była druga w krótkim okresie czasu światowej rangi impreza pianistyczna w Busku-Zdroju. Po 24. Lecie z Chopinem - III Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny imienia Krystiana Tkaczewskiego. O nagrody rywalizowali artyści z 14 krajów. Tę najbardziej prestiżową zdobył Tomoya Nakase (na zdjęciu), 12-letni pianista z Japonii uznany za objawienie buskiej imprezy, który na koncercie laureatów... bisował aż trzy razy! ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH >>> TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018ZOBACZ TAKŻE: FLESZ: Startuje Tour de Pologne. Będą utrudnienia w wielu miastach Źródło:vivi24
To była druga w krótkim okresie czasu światowej rangi impreza pianistyczna w Busku-Zdroju. Po 24. Lecie z Chopinem - III Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny imienia Krystiana Tkaczewskiego. O nagrody rywalizowali artyści z 14 krajów. Tę najbardziej prestiżową zdobył Tomoya Nakase (na zdjęciu), 12-letni pianista z Japonii uznany za objawienie buskiej imprezy, który na koncercie laureatów... bisował aż trzy razy! ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH >>> TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018ZOBACZ TAKŻE: FLESZ: Startuje Tour de Pologne. Będą utrudnienia w wielu miastach Źródło:vivi24 Adam Ligiecki
To była druga w krótkim okresie czasu światowej rangi impreza pianistyczna w Busku-Zdroju. Po 24. Lecie z Chopinem - III Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny imienia Krystiana Tkaczewskiego. O nagrody rywalizowali artyści z 14 krajów. Tę najbardziej prestiżową zdobył Tomoya Nakase (na zdjęciu), 12-letni pianista z Japonii uznany za objawienie buskiej imprezy, który na koncercie laureatów... bisował aż trzy razy! ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH >>>

Po raz pierwszy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny imienia Krystiana Tkaczewskiego odbył się w XIX-wiecznej sali koncertowej sanatorium Marconi w buskim parku zdrojowym. Tej, która od blisko ćwierć wieku jest areną Lata z Chopinem. Artyści grają tu na markowym fortepianie Steinway & Sons, a w konkursie rywalizowali w czterech kategoriach: Młode Talenty, Młodzi Wirtuozi, Młodzi Artyści, Wirtuozi Fortepianu.

- Wybrałem Busko-Zdrój jako miasto mojego konkursu, ponieważ jest to miejsce bliskie mojemu sercu. Powracam tutaj rokrocznie - podkreśla Krystian Tkaczewski - wirtuoz fortepianu, ceniony pedagog, mieszkający obecnie w Stanach Zjednoczonych. W Busku był także przewodniczącym konkursowego jury.

12-letni Tomoya Nakase jest podwójnym zwycięzcą konkursu w Busku-Zdroju. Utalentowany japoński pianista, uczeń profesora Hironao Suzuki, zdobył nagrodę główną - Grand Prix 2018, ale także pierwszą nagrodę w kategorii Młodzi Wirtuozi.

Publiczność dopisała. Podczas Koncertu Laureatów sala Marconiego wypełniona była po brzegi. Konieczne okazało się dostawienie dodatkowych foteli... lecz i tak nie wystarczyło miejsca dla wszystkich.

Koncert Laureatów rozpoczęła Ekaterina Sahznowa. 17-letnia pianistka z Rosji zdobyła drugą nagrodę w kategorii Młodzi Artyści, a publiczności zaprezentowała dwa preludia Sergiusza Rachmaninowa.

Po Rosjance - Shino Shakura z Japonii. Uhonorowana trzecią nagrodą w kategorii Młode Talenty, 13-latka zagrała w Marconim "Wariacje na temat Paganiniego".

Marin Uchimura z Japonii zdobyła trzecią nagrodę w dorosłej kategorii Mistrzowie Fortepianu. Przyjęta gorąco przez publiczność, dziękowała za brawa... pięknym ukłonem.

Japonia nadawała ton Koncertowi Laureatów w Marconim. Miki Hasegawa wywiozła z Buska dwie nagrody: drugą - Młode Talenty oraz trzecią - Młodzi Wirtuozi.

Krystian Tkaczewski, doktor sztuk muzycznych, jest dyrektorem artystycznym pięciu festiwali pianistycznych w różnych częściach świata. Jako patron buskiego konkursu wcielił się dodatkowo... w rolę konferansjera.

Michał Basista był pierwszym Polakiem, który wystąpił w Koncercie Laureatów. Zdobywca trzeciej nagrody w kategorii Młode Talenty zagrał w Marconim Etiudę c-mol opus 10 numer 12 Fryderyka Chopina.

Marin Uchimura zagrała na gali laureatów dwa razy. 25-letnia Japonka wykonała z temperamentem Sonatę F-dur Haydna oraz Etiudę d-mol Prokofiewa.

W konkursowym jury zasiadła także profesor Myrthala Salazar z Meksyku. Podczas Koncertu Laureatów w Marconim w skupieniu słuchała prezentacji pianistów.

Tomoya Nakase ma "dobrą rękę" do mazurków. Zagrał więc najpierw Mazurka cis-mol opus 63 numer 3 Chopina, a potem Fantazję fis-mol opus 28 Mendelssohna-Bartholdyego. Publiczność była zachwycona - Japończyk bisował trzy razy!

Dwa razy dała się namówić na bis Miki Hasegawa. 12-letnia Japonka była wyraźnie... zaskoczona tak gorącym przyjęciem w Marconim, a grała utwory Chopina i Liszta.

Chenxing Huang była jedyną reprezentantką Chin w konkursowym Koncercie Laureatów. 28-latka zdobyła drugą nagrodę w kategorii Mistrzowie Fortepianu, grając także preludia Fryderyka Chopina.

Pierwsza nagroda w kategorii open (Mistrzowie Fortepianu) - Hinako Inoue z Japonii. Ma 21 lat, zaś w Koncercie Laureatów wykonała znakomicie Sonatę opus 22 Alberto Ginastery.

W drugiej odsłonie gali laureatów w Marconim - uroczyste wręczenie nagród. Shino Sakurai otrzymała swoje trofea z rąk profesora Hironao Suzuki.

Rozpromieniony, odbierał swoją nagrodę Michał Basista - 13-latek, który uczy się gry na fortepianie pod okiem doktor Mileny Kędry. Gratulował juror, profesor Vovka Askhenazy.

Cały panel jurorski mieliśmy okazję zobaczyć na scenie Marconiego podczas Koncertu Laureatów. To pedagodzy z górnej półki, a publiczność biła brawo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie