Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękna uroczystość z okazji nadania praw miejskich Wodzisławowi. Odsłonięto pamiątkowy obelisk i wkopano kapsułę czasu

OPRAC.:
Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Piękna uroczystość z okazji nadania praw miejskich w Wodzisławiu. Odsłonięto pamiątkowy obelisk i wkopano kapsułę czasu.
Piękna uroczystość z okazji nadania praw miejskich w Wodzisławiu. Odsłonięto pamiątkowy obelisk i wkopano kapsułę czasu. Miasto i Gmina Wodzisław
1 stycznia 2021 roku Wodzisław po ponad 150 latach, ponownie stał się miastem. W piątek, 24 czerwca odbyła się uroczystość poświęcona nadaniu praw miejskich.

Uroczystość z okazji nadania praw miejskich Wodzisławowi

Piękna uroczystość poświęcona nadaniu praw miejskich Wodzisławowi, nareszcie mogła się odbyć. Warto zaznaczyć, że ze względu na trwającą przez dwa lata pandemię, Wodzisław i jego mieszkańcy nie mogli uroczyście świętować.

Piątkowe obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w kościele pod wezwaniem świętego Marcina w Wodzisławiu, którą koncelebrowali: ksiądz kanonik Mieczysław Robak, proboszcz miejscowej parafii oraz proboszcz parafii Nawarzyce ksiądz kanonik Romuald Iskra.

Po zakończeniu mszy świętej piękny korowód z pocztami sztandarowymi prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Strażacką pod batutą Michała Leśnika, przeszedł na Plac Wolności – wodzisławski rynek, gdzie nastąpiło odsłonięcie pamiątkowego obelisku oraz wmurowanie „kapsuły czasu” z pamiątkami od społeczności szkolnej, samorządu, Towarzystwa Przyjaciół Wodzisławia i mieszkańców miasta.

Odsłonięcia pamiątkowej tablicy wspólnie dokonali: wiceminister w Ministerstwie Sportu i Turystki, poseł Anna Krupka, burmistrz Miasta i Gminy Dominik Łukasik, przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Krzelowski oraz Teresa Szwaczka - Prezes Towarzystwa Przyjaciół Wodzisławia.

Na dalszą część oficjalnych uroczystości korowód przeszedł do sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Wodzisławiu gdzie wszystkich zebranych przywitał burmistrz Miasta i Gminy Dominik Łukasik. Również parę słów do zaproszonych gości skierował przewodniczący Rady Miejskiej w Wodzisławiu Leszek Krzelowski.

Był czas na podziękowania za włożoną pracę, zaangażowanie i działania w kierunku odzyskania Praw Miejskich przez Wodzisław, które zakończyły się uzyskaniem statusu miasta. Jest to dla społeczności Wodzisławia, jak również całej gminy niezwykle ważny dokument, który przywraca sprawiedliwość dziejową po 151 latach na mocy którego dnia 1 stycznia 2021 miejscowość Wodzisław stała się miastem.

Podziękowania zostały skierowane między innymi do następujących osób: pana Mateusza Morawieckiego Prezesa Rady Ministrów, Wojewody Świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza, przewodniczącego Rady Miejskiej Leszka Krzelowskiego wraz z radnymi, Dominika Łukasika burmistrza Miasta i Gminy, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Wodzisławia Teresy Szwaczki oraz Renaty Koziara sekretarz Miasta i Gminy Wodzisław. Było ich więcej, ale nie sposób wszystkich wymienić.

Na ręce Burmistrza zarówno w trakcie uroczystości jak i w formie listów gratulacyjnych zostało złożonych wiele gratulacji i życzeń, za które samorząd serdecznie podziękował.

Oprócz podziękowań, gratulacji i referatu historycznego wygłoszonego przez doktora Mariusza Lubczyńskiego pod tytułem: „Zespół dworski w Wodzisławiu – Brzeziu w okresie staropolskim” nie zabrakło programu artystycznego w wykonaniu Małgorzaty Piszczek przy akompaniamencie Przemysława Rutkowskiego, którzy zachwycili publiczność cudownym wykonaniem utworów w tym niesamowitego czardasza, a także dzieci i młodzieży Przedszkola Samorządowego i Samorządowej Szkoły Podstawowej w Wodzisławiu, którzy z aktorskim kunsztem przedstawili dzieje Wodzisławia. Pięknie zaprezentowała się także Magdalena Tyrała, młoda artystka o wyjątkowym głosie w repertuarze między innymi Anny German.

W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości, parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli różnych urzędów i instytucji, a także liczni mieszkańcy Wodzisławia, w tym między innymi wiceminister Anna Krupka, senator Jacek Włosowicz, generał Jarosław Kaleta, starosta Paweł Faryna i wicestarosta Maria Barańska, przewodniczący Rady Powiatu Marek Mentel wraz z radnymi powiatowymi, a także burmistrzowie i wójtowie powiatu jędrzejowskiego i inni.

(źr. MiG Wodzisław)

Ponowne nadanie praw miejskich
Po ponad roku starań, przygotowań, rozmów, konsultacji z mieszkańcami i dopełnieniu wszystkich formalności, 1 stycznia 2021 roku Wodzisław na nowo stał się miastem.

Miasteczko, które utraciło prawa miejskie w 1869 roku na mocy ukazu cara Aleksandra II, w ramach represji po Powstaniu Styczniowym po około 151 latach odzyskało prawa miejskie.

Pierwsza wzmianka o tym, że Wodzisław był miastem pochodzi jeszcze z XIV wieku. Pierwszy zachowany dokument potwierdzający, że Wodzisław był miastem królewskim został wydany w Wiślicy z datą 21 czerwca 1366 roku. Wiadomo jednak, że Wodzisław został miastem w 1317 roku.

31 lipca 2020 roku Rada Ministrów podjęła ostateczną decyzję dotyczącą nadania praw miejskich miejscowości Wodzisław. Tym samym, Wodzisław stał się 45 miastem na mapie województwa świętokrzyskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie