Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękna wystawa w Centrum Kształcenia w Lipniku z okazji 11 listopada

r
11 listopada 2018 r. w Centrum Kształcenia w Lipniku odbyła się wystawa prac Beaty Dzik i Zygmunta Niewiadomskiego pod nazwą „Wolna i Niepodległa”.

Wystawa została specjalnie przygotowana, by w sposób artystyczny uczcić setną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Na otwarciu wystawy wszyscy razem, zachowując godną postawę, oddając szacunek symbolom narodowym i hołd wszystkim poległym za ojczyznę odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

Andrzej Grządziel, wójt Lipnika przybliżył postacie ściśle związane z walką o wolną Polskę, a także batalię polityczną, jaka toczyła się na arenie międzynarodowej, która miała na celu przywrócenie granic Polski na mapę świata. Głos zabrał także podpułkownik Janusz Jakubowski, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Sandomierz, który odniósł się w swoich słowach do niezwykłej odwagi „Siódemki Beliny” i krótko przytoczył ich niezwykłe życiorysy. Okazało się, że czterech oficerów będących pod dowództwem Władysława Prażmowskiego „Belina” pochodzi z najbliższych terenów ziemi opatowskiej i ziemi sandomierskiej. Na ręce Zygmunta Niewiadomskiego wręczył w imieniu zarządu żołnierzy Armii Krajowej podziękowanie za swoiste szerzenie patriotyzmu w sztuce i kulturze.

Przyjdź na wystawę w Lipniku - więcej informacji
- Podkreślam charyzmę skromnych artystów i ich niezwykłe umiejętności w zaprezentowanych pracach - powiedział na spotkaniu doktor Stanisław Hadyna.

Część artystyczna rozpoczęła się recytacją wierszy Zygmunta Niewiadomskiego w niezwykłej atmosferze kontemplacji i zrozumienia „tęsknoty za ojczyzną” jaką przeżył autor na obczyźnie. Ostatnie dwa zaprezentowane wiersze: „Flaga” i „Ostatni husarz” należą do Adama Barańskiego, pracownika Gminnego Ośrodka Kultury we Włostowie.

Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała niezwykłe utwory wykonane przez wokalistki działające przy Gminnym Ośrodku Kultury we Włostowie i Centrum Kształcenia w Lipniku. Młode artystki wykonały utwory takie, jak: „Rozkwitały pąki białych róż”, „Ojczyzno ma”, czy też „Mówię o tobie dobrze” przy akompaniamencie instruktora muzycznego Pana Mariusza Korony. Część artystyczna zakończyła się gromkimi brawami i wspólnym wykonaniem utworu „Szara piechota”.

Wśród prac artystów znalazły się rzeźby, płaskorzeźby, obrazy malarskie oraz szkice „Ojców Niepodległości” rysowane węglem. Pomiędzy rzeźbami swoje miejsce miały także repliki pistoletów, którymi walczyli nasi przodkowie w XIX wieku, a także zabytkowy bagnet z okresu I wojny światowej, jak i prywatna szabla mistrza Zygmunta Niewiadomskiego. Niezwykłą ciekawość zwiedzających skupiły na sobie fotografie sprzed około stu lat, ukazujące życie mieszkańców, jak i żołnierzy walczących o Wolną i Niepodległą Polskę.
W miłej atmosferze rozmów dotyczących „Wolnej i Niepodległej” wszyscy podziwiali niezwykłą wystawę prac o tematyce patriotycznej.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





TOP 10 skutecznych sposobów, żeby zwiększyć zdolność kredytową. Znasz te metody?





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. WAŻNE DATY NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie