Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękne bukszpany na skwerze, na Dolnym Podwalu w Sandomierzu zjada azjatycka ćma. Czy miasto zrobi nowe nasadzenia? [ZDJĘCIA]

Klaudia Tajs
Ćma bukszpanowa - cydalima perspectalis spustoszyła zielony skwer na Placu Rawelin, na Dolnym Podwalu, w Sandomierzu. Kilkadziesiąt krzewów bukszpanu zmieniło wygląd z pięknie zielonego skweru na brązowe, suche krzewy z poskręcanymi liśćmi.
Ćma bukszpanowa - cydalima perspectalis spustoszyła zielony skwer na Placu Rawelin, na Dolnym Podwalu, w Sandomierzu. Kilkadziesiąt krzewów bukszpanu zmieniło wygląd z pięknie zielonego skweru na brązowe, suche krzewy z poskręcanymi liśćmi. Klaudia Tajs
Ćma bukszpanowa - cydalima perspectalis spustoszyła zielony skwer na Placu Rawelin, na Dolnym Podwalu, w Sandomierzu. Kilkadziesiąt krzewów bukszpanu zmieniło wygląd z pięknie zielonego skweru na brązowe, suche krzewy z poskręcanymi liśćmi.

Szkodnik bezlitośnie zniszczył bukszpany zdobiące skwer na Dolnym Podwalu przy armatach. Strata jest tym większa, że jest to ulubione miejsce do odpoczynku i fotografowania przez turystów.

Ćma bukszpanowa to mały, inwazyjny motyl z rodziny Crambidae. Owad pochodzi z południowo-wschodniej Azji, a w Europie po raz pierwszy został zaobserwowany w 2007 roku w południowo-wschodnich Niemczech oraz Holandii. W Polsce również jest obecny i cały czas zwiększa się zasięg jego występowania.

Jak przypomina Anita Łukawska, miejski architekt zieleni w Sandomierzu szkodnik ten pojawił się po raz pierwszy na terenie miasta jesienią 2019 roku. W ubiegłym roku jego populacja nie była wysoka. Z uwagi na brak środka zarejestrowanego w Polsce do zwalczania ćmy bukszpanowej oraz ograniczenia dotyczące używania na terenie miasta środków ochrony roślin żadne zabiegi chemiczne w celu zwalczania szkodnika w obszarze miasta nie mogły być wykonywane. - W dniu dzisiejszym został sporządzony wniosek do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wyrażenie zgody w drodze decyzji na usunięcie zniszczonych krzewów - tłumaczy Anita Łukawska, miejski architekt zieleni w Sandomierzu. - Plac Rawelin zyska nowe nasadzenia, które zostaną zaprojektowane dla tego miejsca w uzgodnieniu z konserwatorem. Przewidujemy nasadzenie innych gatunków, odpornych na szkodniki w kolejnym sezonie. W tym roku puste przestrzenie wypełni łąka kwietna.

Szkodnik atakuje bukszpan zwyczajny (Buxus sempervirens) i inne gatunki Buxus microphylla, Buxus sinica i Buxus colchica. Jego gąsienica żeruje na liściach niszcząc całe rośliny. Szkodnik może uszkadzać także korę powodując zasychanie i całkowite zamieranie rośliny. Niszczenie rozpoczyna się najczęściej od jej najniższych fragmentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie