Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękne kieleckie rotundy. Oto ich historia na archiwalnych zdjęciach. Tak powstawały i zmieniały się na przestrzeni dekad

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
Oryginalne, niepowtarzalne, piękne. Kieleckie rotundy to bardzo charakterystyczne budynki. Poznajcie ich historię i zobaczcie jak powstawały i zmieniały się na przestrzeni dekad.  

>>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH
Oryginalne, niepowtarzalne, piękne. Kieleckie rotundy to bardzo charakterystyczne budynki. Poznajcie ich historię i zobaczcie jak powstawały i zmieniały się na przestrzeni dekad. >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH Fotopolska.eu
Oryginalne, niepowtarzalne, piękne. Kieleckie rotundy to bardzo charakterystyczne budynki. Poznajcie ich historię i zobaczcie jak powstawały i zmieniały się na przestrzeni dekad.

Co to jest rotunda?

Rotunda to budowla w układzie centralnym, wzniesiona na planie koła. Składa się z jednego pomieszczenia przykrytego często kopułą, czasem z dobudowanymi apsydami. Rotunda może stanowić budynek zamknięty, czasem okolony kolumnadą (tolos). Budowle tego typu znane są od starożytności. Kielce mogą się poszczycić trzema rotundami. Zobaczcie o jakie budowle chodzi i poznajcie ich historię.

Okrąglak

Kamień węgielny pod budowę kompleksu budynków PWRN uroczyście wmurował 30 czerwca 1967 roku ówczesny przewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej Antoni Mierzwiński. Reprezentacyjne gmachy wzniosło Kieleckie Przedsiębiorstwo Budownictwa Miejskiego pod nadzorem Kieleckiego Zjednoczenia Budownictwa. Generalnym projektantem całej inwestycji był zespół pracowni pod kierunkiem inżyniera Stanisława Skibniewskiego i pracowni towarzyszących „Miastoprojekt" nadzorowanych przez inżyniera Wacława Hebdę. Po kilkuletnim okresie budowy, jesienią 1971 roku rozpoczęto sukcesywne zasiedlanie budynków, szybko nazwanych przez kielczan „akwarium". Składający się z trzech gmachów kompleks, o łącznej powierzchni ponad 20 tysięcy metrów kwadratowych, oddawano do użytku stopniowo. Budynek główny „A", o dziesięciu kondygnacjach i ponad 10.400 metrów kwadratowych, ukończono w 1970 roku, siedmiokondygnacyjny budynek „C", z 8 tysiącami metrów kwadratowych powierzchni - w 1971 roku, a dwa lata później, w 1973 roku - najmniejszy, ale najbardziej charakterystyczny budynek „B". W tym ostatnim, nazwanym „okrąglakiem", na powierzchni ponad 2 tysiącach metrów kwadratowych znalazły się sale konferencyjno-szkoleniowe oraz stołówka.

Kawiarnia Biruta

Kawiarnia Biruta powstała w 1972 roku i od razu stała się jedną z topowych kawiarni Kielc. Budynek kawiarni należał do Spółdzielni Mieszkaniowej Armatury. Modernistyczna, przeszklona bryła budynku zwracała uwagę swoją oryginalnością. Budynek zaprojektował radomski architekt Grzegorz Bauer. Wnętrze kawiarni zaprojektował znany kielecki architekt i artysta Andrzej Grabiwoda, który projektował również wnętrza Kieleckiego Centrum Kultury, kawiarni Samanta, Biura Wystaw Artystycznych. Oryginalne malowidła zdobiące wnętrze budynku kawiarni były dziełem pochodzącego z Zagnańska artysty, malarza, rzeźbiarza - Adama Wolskiego. Obecnie w budynku od lat mieści się sklep "Biedronka"

Dworzec autobusowy

Po likwidacji przedwojennego dworca autobusowego przy ulicy Focha (obecnej Paderewskiego), nowy budynek dworcowy wybudowano w pobliżu stacji kolejowej dopiero pod koniec lat 50. XX wieku. Stanął on na rogu ulic Czarnowskiej i Żelaznej, na miejscu magazynów dawnej bocznicy wojskowej. Niewielka hala szybko okazała się zbyt ciasna i dlatego już w 1966 roku zaczęto prace przy projekcie obecnego dworca autobusowego. Budowę dworca rozpoczęto w 1975 roku, budynek oddano do użytku 20 lipca 1984. Zaprojektowali go architekt Edward Modrzejewski oraz inżynierowie Jerzy Radkiewicz i Mieczysław Kubala (odpowiedzialny za komunikację). Docelowo w założeniu miał obsługiwać 1500 autobusów i 24 000 pasażerów w ciągu doby.
W 2018 roku rozpoczęto remont kieleckiego UFO. Całkowita wartość modernizacji wyniosła ponad 68,5 miliona złotych. Dworzec dostał drugie życie a jego uroczyste otwarcie nastąpiło 27 sierpnia 2020 roku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto