Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękne obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Końskich z barwnym tanecznym korowodem (WIDEO)

Marzena Kądziela
W trzeciomajowym polonezie tańczyli w koneckim parku miejskim i maluchy i seniorzy. Do barwnego korowodu dołączyli też samorządowcy, nauczyciele i pozostali widzowie. Nic dziwnego, że nadzorowany przez wiceburmistrza Końskich Krzysztofa Jasińskiego taneczny korowód otrzymał ogromne brawa.

Patriotycze spotkanie przed Urzędem Miasta

Główna część obchodów 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Końskich odbywała się tradycyjnie w parku miejskim, na placu przy Urzędzie Miasta i Gminy. Pomiędzy ulicą Partyzantów a fontanną ustawiły się poczty sztandarowe reprezentujące wiele instytucji, organizacji, partii, szkół.

Na koniach przybyli członkowie Stowarzyszenia imienia Majora Henryka Dobrzańskiego “Hubala”, byli Strzelcy imienia Józefa Piłsudskiego, harcerze, strażacy. To właśnie druhowie z Ochotniczej Strazy Pożarnej w Końskich mieli zaszczyt wciągnąć flagę na maszt, co wraz z odśpiewaniem przez wszystkich zebranych hymnu państwowego oficjalnie rozpoczęło uroczystość. Piosenkę pod tytułem “Życia mała garść” pięknie zaśpiewała Dominika Wróbel, której akompaniowali na gitarach mąż Marcin Wróbel i muzyk i kompozytor z Miejsko - Gminnego Domu Kultury Roman Cieślak.

Goście specjalni

Prowadzący jubileuszowe patriotyczne spotkanie wicedyrektor Miejsko - Gminnego Domu Kultury Dariusz Ogłoza zaprosił do mikrofonu gości specjalnych. Wśród nich znalazł się między innymi wicemarszałek Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego Piotr Biliński, który mówił, że dla jego stowarzyszenia jest zaszczytem gościć w mieście rodzinnym współtwórcy i obrońcy Konstytucji 3 Maja Stanisława Małachowskiego. Przekazał mieszkańcom Końskich serdeczne pozdrowienia od marszałka stowarzyszenia Andrzeja Krzyżanowskiego. Pozdrowienia od wojewody świętokrzyskiej przekazał zaś jej przedstawiciel Marcin Piętak. Gościem specjalnym był także mer zaprzyjaźnionego z Końskimi ukraińskiego Mogilewa Podolskiego Piotr Browko.

O ważności i wyjątkowości powstałego przed 226 laty mówili burmistrz Końskich Krzysztof Obratański i wicestarostwa konecki Andrzej Lenart.

Król, marszałek, poseł...

Potem na umowną scenę przed fontanną wkroczyła młodzież z koneckich szkół ponadgimnazjalnych, która wraz z instruktorami domu kultury przygotowali inscenizację historyczną. W rolę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wcielił się Piotr Karlikowski, Izabeli Czartoryskiej Izabela Ferensztajn, Ignacego Potockiego Olek Domagała, marszałka Małachowskiego Kamil Kiepiel, narratora Marek Głąbała. Piosenkę śpiewała grupa złożona z pieśniarek z zespołów “Korniczanka”, “Mała Korniczanka” i Rogowianka. Akompaniował im na akordeonie Jan Bukład.

Piękny polonez i przemarsz do kościoła

Radosnym elementem uroczystości był polonez. Prowadzili go Izabela Ferensztajn i Piotr Karlikowski, a tańczyli uczniowie, członkowie zespołów ludowych, studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz zaproszeni przez nich samorządowcy i przedstawiciele publiczności. Po tańcu mieszkańcy miasta prowadzeni przez Miejską Orkiestrę Dętą przemaszerowali do kolegiaty św. Mikołaja na mszę świętą za Ojczyznę. Modlitwę poprowadził proboszcz ksiądz kanonik Andrzej Zapart. W świątyni także odbyła się krótka część artystyczna, podczas której śpiewała Iwona Stępień – Baran.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie