Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękne, pierwsze dwa tegoroczne spektakle Misterium Męki Pańskiej, w sanktuarium Kałkowie

Kazimierz Cuch
Kazimierz Cuch
W sobotę o 15.30 ruszyły doroczne przedstawienia Misterium Meki Pańskiej w sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie Godowie. Drugi spektakl był o 18.00. Na pierwszym spektaklu był komplet na widowni auli imienia Jana Pawła II.

Misterium wystawia Teatr Dramatyczny imienia księdza infułata Czesława Wali, działający tu od 50 lat. Od ośmiu lat nosi imię zmarłego twórcy i wieloletniego kustosza sanktuarium w Kałkowie, a także twórcy tej amatorskiej trupy teatralnej, księdza Wali. Wszyscy, aktorzy i widzowie, traktują to przedstawienie, jako formę rekolekcji wielkopostnych, pasyjnych. Gra w nim, z wielkim zaangażowaniem, prawie 40 aktorów amatorów. W tym roku są niewielkie zmiany obsady aktorskiej, przeważnie w rolach mniej ważnych, drugoplanowych, ale istotnych dla ogólnej wymowy przedstawienia.

- Serdecznie zapraszam do Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski Pani Ziemi Świętokrzyskiej, do Kałkowa Godowa, na teatralne rekolekcje zamyślenia nad aktem miłości Bożej do końca, którą przeżywamy w tajemnicy męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Radość jest tym większa, że aktorzy należą do wspólnoty parafialnej w Kałkowie-Godowie, gdzie od 50 lat dają piękne świadectwo żywej wiary i miłości do Boga i Kościoła. Dzielimy się radością, że wystawiane przez lata Misterium Męki Pańskiej w Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski Matki Ziemi Świętokrzyskiej jest darem ich bezinteresownego zaangażowania, ofiarowania swojego czasu, talentu i siły- mówi ksiądz kanonik Zbigniew Stanios, kustosz sanktuarium.

W sobotę do Kałkowa przyjechały zorganizowane grupy i indywidualni pielgrzymi. Wszystkich obecnych na widowni ciepło, wręcz serdecznie przywitał ksiądz kanonik Zbigniew Stanios, kustosz sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie. Cała widownia kałkowskiej auli Jana Pawła II jest doposażona w miękkie krzesła, wygodne dla widzów. Pozwalają na wytrwanie prawie dwugodzinnego spektaklu. Są efektywnie wykorzystane przez widzów.

Nie zmieniają się zasadnicze treści, podawane kilkadziesiąt lat ze sceny, bo są to rzeczy uniwersalne, w dużej mierze oparte na Ewangelii. Następują tylko drobne aktualizacje. Od dziewięciu lat na koniec spektaklu jest spotkanie zmartwychwstałego Świętego Jana Pawła II z Chrystusem Zmartwychwstałym. Przedstawienia wywołują wzruszenie lub rozpacz wśród widzów. Podczas drastycznych scen pojmania Chrystusa, jego biczowania i ukrzyżowania, na widowni czasami widać łzy.
Misterium, to sztuka pokoleniowa, grana od 50 lat przez całe rodziny. Grają tu obok siebie ojcowie, synowie i córki. Często role przekazywane są z ojca na syna, jak rola Chrystusa, najpierw grana przez Józefa Dziułkę, a teraz przez jego syna Jacka Dziułkę. Większość uczestników tych rekolekcji wielkopostnych na scenie, traktuje przyjazd do Kałkowa, jako dobrą formę religijnego przygotowania się do nadchodzącej Wielkanocy.

Misterium będzie wystawiane w kolejne soboty od 2 marca 2024 roku do soboty przed Niedzielą Palmową, 23marca 2024 włącznie, o godzinie 15.30 i dodatkowo o 18.00.
Wcześniejszego rezerwowanie swego uczestnictwa w kałkowskim przedstawieniu można dokonać w informacji sanktuarium, telefon 510 111 040. Osoby pragnące zatrzymać się na nocleg w Domu Pielgrzyma, telefon 660 158 239.

Tegoroczna obsada aktorska Misterium:
1.Jezus - Jacek Dziułka
2.Szatan- Jarosław Zapała
3.Kajfasz- Maciej Bidziński
4.Annasz- Jerzy Mikos / Zbigniew Przygoda
5.Piłat- Wojciech Bidziński
6.Piotr/ Jan Paweł II-Marcin Styczyński / Włodzimierz Mikos
7.Judasz- Łukasz Ciepielewski / Miłosz Bidziński
8.Jan- Karol Bracik
9.Józef z Arymatei- Jakub Nowak
10.Nikodem - Zbigniew Przygoda /Artur Wójcik
11.Kapłan- Łukasz Zapała
12.Kapłan- Zdzisław Surowiec
13.Faryzeusz- Sławek Żurowski
14.Faryzeusz- Karol Dziułka
15.Anioł - Gabrysia Mikos
16.Setnik- Damian Bidziński
17.Żołnierz Rzymski- Łukasz Bidziński
18.Żołnierz Rzymski- Paweł Przygoda
19.Żołnierz Rzymski Daniel Kowalski
20.Maria Magdalena- Maja Wójcik
21.Malchus- Dariusz Jop
22.Barabasz- Dawid Tokarski
23.Klaudia żona Piłata- Joanna Druzic / Julia Kaczor
24.Służąca Piłata- Julia Kaczor
25.Żołnierz Żydowski- Franciszek Piątek
26.Żołnierz Rzymski- Kamil Kowalski
27.Jakub - Filip Kostrzewa
28.Szymon z Cyreny- Sławek Żurowski
29.Matka dzieci - Agnieszka Głowacka /Julia Wójcik
30.Dziecko- Filip Bidziński
31.Dziecko - Anita Miśkiewicz
32.Dziecko- Dominik Przygoda
33.Dziecko - Antonina Surowiec
34.Św. Weronika- Marcelina Bidzińska / Julia Maciąg
35.Maria (Matka Jezusa)- Dorota Kaczor / Dorota Jop
36.Łotr dobry - Andrzej Mikos
37.Łotr zły - Włodzimierz Mikos
38.Żołnierz Żydowski Franciszek Piątek
Kazimierz Cuch

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie