Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękne Święto Patrona Szkoły w "Sikorskim" we Włoszczowie. Zobaczcie zdjęcia i wideo

Marek Piórecki
Marek Piórecki
I Liceum Ogólnokształcące imienia generała Władysława Sikorskiego we Włoszczowie 10 października 2022 roku obchodziło po raz 39. Święto Patrona Liceum. Tradycją tego dnia jest ślubowanie pierwszoklasistów. W tym roku ślubowanie na sztandar złożyło 179 pierwszoklasistów.

W uroczystości, oprócz uczniów i wychowawców klas pierwszych, wzięli udział: przedstawiciel starosty włoszczowskiego Małgorzata Gusta, członek Zarządu Powiatu, wizytator Kuratorium Oświaty Sławomir Krzysztofik i dyrektor Powiatowego Centrum Oświaty we Włoszczowie Leszek Huszno. Uczniowie po ślubowaniu złożyli w asyście pocztu sztandarowego biało-czerwone róże przed tablicą Patrona.

Uczniowie klas; Ia, Ib, Ic, Ie odegrali scenki z życia generała Władysława Sikorskiego, upowszechniając wyjątkowość tej postaci na scenie politycznej pierwszej połowy XX wieku oraz tragizm losu człowieka, o którym prymas Józef Glemp podczas ponownego pochówku w Krakowie powiedział: „Umiał kochać Polskę do końca”.

Nowymi kartami uroczystości były dwa niezwykłe spotkania z Absolwentami Liceum. Honorowym gościem uroczystości był Lech Hamera, absolwent z 1973 roku. Wraz z żoną Małgorzatą wręczyli pierwszą Nagrodę imienia Mirosława Hamery, utalentowanego doktora fizyki, który pracował między innymi w instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk, jako główny specjalista w Biurze Interwencji Kancelarii Senatu, w Najwyższej Izbie Kontroli na stanowisku głównego specjalisty w Departamencie Budżetu Państwa. Był również Zasłużonym Dawcą Krwi I stopnia, odznaczonym między innymi Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był osobą rozpracowywaną przez Służbę Bezpieczeństwa za podejrzenie organizacji strajku w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk, za co został internowany w 1982 roku i osadzony w Ośrodku Odosobnienia Warszawa-Białołęka.

Pierwszym laureatem Nagrody imienia Mirosława Hamery został uczeń klasy IV D – Kacper Ślusarczyk, laureat Ogólnopolskiej Olimpiady „O diamentowy Indeks AGH” z matematyki i fizyki, zdobywca pierwszego miejsca w Świętokrzyskim Maratonie Maturalnym.

Ogromną niespodziankę zrobiła szkole Magdalena Trzebińska Gawin, która przyjechała do Włoszczowy z Krakowa z uroczą córką Natalią, podkreślając, jak bardzo szkoła i nauczyciele pozytywnie wpłynęli na jej drogę życiową. Po skończeniu naszego Liceum rozpoczęła studia na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, a następnie rozpoczęła służbę w 6 Brygadzie Powietrznodesantowej. Obecnie pełni funkcję oficera wychowawczego w 6 batalionie dowodzenia. Jest spadochroniarzem, jej miłością jest historia. Czas wolny poświęca na pomoc charytatywną na rzecz Domu Dziecka w Nagłowicach. Te szczególne i wzruszające spotkania po latach wpiszą się wyjątkowo w historię "Sikorskiego".

Ważnym punktem uroczystości były konkursy: wiedzy o Patronie, plastyczny i konkurs wiedzy. W konkursie wiedzy o Generale Sikorskim zwyciężyli: miejsce 1. ex aequo Mateusz Adamczyk klasa 1e i Julia Nowak klasa 1e, miejsce 2. Natalia Prokop klasa 1b. W projekcie plastycznym - miejsce 1. Marcelina Kraszewska klasa 1a, miejsce 2. Aleksandra Miśtal, miejsce 3. Patrycja Wilk klasa 1c.

Za produkcję filmu historycznego wyróżnionego w VII Światowym Konkursie Historycznych Patria_Nostra w Krakowie nagrody odebrali uczniowie klas czwartych: Julia Piech klasa 4a, Kinga Łowicka 4b, Filip Żmigrodzki 4a oraz Kuba Kaczor 4d. Opiekunem uczniów był doktor Łukasz Kopera.

Uroczystość święta Patrona prowadzili uczniowie klasy IV C: Natalia Więckowicz i Radosław Warzyński.

Podczas Święta Patrona zostały ogłoszone wyniki wyboru przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. W tym roku startowało dwóch chłopców i jedna dziewczyna. Wybory wygrał Kacper Mirkiewicz. Przejmie władzę po Karolinie Szymanek, która serdecznie podziękowała za dotychczasową współpracę.

Druga część uroczystości została przeznaczona na odkrycie talentów pierwszoklasistów, co zaprezentowali zespół Sarcastic, Hania Maciejczyk, Karolina Dudek i z klasy II – Nel Włodarska. W radosnej atmosferze młodzież spędziła czas w gościnnym Domu Kultury na żywej lekcji historii i teraźniejszości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie