Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękne uroczystości w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie. 880-lecie fundacji klasztoru i 75. rocznica powrotu cystersów do miasta

OPRAC.:
Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Piękne jubileusze w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie: 880-lecie fundacji klasztoru oraz 75. rocznica powrotu cystersów do Jędrzejowa.
Piękne jubileusze w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie: 880-lecie fundacji klasztoru oraz 75. rocznica powrotu cystersów do Jędrzejowa. Marcin Piszczek
Wspólnota cysterska z Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie, obchodziła niezwykle ważne jubileusze. W środę, 23 września w najstarszym cysterskim klasztorze na ziemiach Polski obchodzono 880-lecie fundacji miejsca oraz 75. rocznicę powrotu Cystersów do Jędrzejowa. Mszę świętą jubileuszową odprawił biskup kielecki Jan Piotrowski. Dla całej wspólnoty i mieszkańców Jędrzejowa, był to szczególny dzień, w którym w szczególny sposób można było przypomnieć sobie o historii klasztoru i miasta nad Brzeźnicą.

880 lat temu najstarsze opactwo na ziemiach polskich - opactwo jędrzejowskie, zostało ufundowane. Stało się to w 1140 roku, za sprawą Janika Jaksy, późniejszego arcybiskupa gnieźnieńskiego i jego brata Klemensa.

Na ich zaproszenie zakonnicy przybyli z francuskiego Morimondu do osady zwanej wówczas Brzeźnica. Klasztor jędrzejowski powstał jako dwudziesta pierwsza filia francuskiego klasztoru. By odróżnić go od macierzy, nazwany został "Morimondem mniejszym".

Dodatkowo, po kasacji zakonu, przez cara Aleksandra I w 1819 roku i śmierci ostatniego cysterskiego zakonnika w Jędrzejowie w 1855 roku, dopiero w 1945 roku cystersi powrócili do swojego klasztoru. Stało się to dokładnie 23 września 1945 roku.

Z tej okazji, w środę 23 września w przypadającą na ten dzień 75. rocznicę powrotu cysterskiej wspólnoty do Jędrzejowa, zorganizowano dwa piękne jubileusze.

Msza święta dziękczynna rozpoczęła się o godzinie 18, a przewodniczył jej biskup kielecki Jan Piotrowski. Uczestniczyli w niej liczni duchowni, księża i zakonnicy, przedstawiciele władz, parafianie, mieszkańcy i goście.

Podczas homilii biskup ordynariusz przypomniał o historii tego miejsca. Odczytał także fragment listu biskupa Czesława Kaczmarka, który swoim staraniem przyczynił się do powrotu cystersów do jędrzejowskiego klasztoru.

– Jubileusz 880-lecia fundacji klasztoru oraz 75. rocznica powrotu Cystersów do Jędrzejowa jest okazją, aby podziękować zakonnikom za dobro, które czynią nie tylko dla miasta, ale również dla Województwa Świętokrzyskiego – mówił starosta jędrzejowski Paweł Faryna.

– Dzisiaj dziękujemy Cystersom za pracę i serce włożone w umacnianie wiary na ziemi jędrzejowskiej. Wyrażamy podziw i szacunek dla miejsca kultu i Ojców Cystersów, którzy je tworzyli – dodał.

Uroczystą mszę świętą, śpiewem ubogacił Jędrzejowski Chór Miejski.

Zaraz po mszy świętej, odbył się koncert w ramach XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Przed zebraną widownią wystąpił Kwartet Smyczkowy Orkiestry imienia Telemanna "Antonio Vivaldii - Cztery pory roku".

Wieczorem, chętnie korzystano z możliwości zwiedzania kościoła i klasztoru. Wielu zatrzymywało się przed wyjątkową wystawą "Powrót do macierzy", na krużgankach archiopactwa. Dostępna dla zwiedzających, wystawa dokumentuje powojenną historię opactwa. Na niej przedstawione są biogramy przeorów konwentualnych i fotografie, które zostały po raz pierwszy pokazane szerokiej publiczności.

W ramach obchodów, w godzinach dopołudniowych w klasztornych piwnicach, uczniowie szkół średnich z terenu Jędrzejowa wzięli udział w konferencji popularnonaukowej. Spotkania poprowadzili ojciec Grzegorz Brodacki OCist - "Cystersi – zakon europejski" oraz Wojciech Zwierzchowski - "Jędrzejowska fundacja cystersów – wczoraj i dziś".

"Historia Jędrzejowa jest związana nierozerwalnie z losami jędrzejowskiego Archiopactwa. Rolą naszego pokolenia jest dbałość o to, aby więzi te trwały i umacniały sią z pożytkiem dla naszego regionu i jego mieszkańców".

Przedstawiciele władz na ręce opata ojca Rafała Ścibiorowskiego składali pamiątkowe grawertony i prezenty. Kwiaty otrzymali artyści występujący podczas koncertu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie