MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piękny jubileusz Ekologicznego Związku Gmin Dorzecza Koprzywianki. Było wielu wspaniałych gości i odznaczenia

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
W Plancie odbyły się jubileusz 30 – lecia Ekologicznego Związku Gmin Dorzecza Koprzywianki. Uroczystość była okazją do rozmów, wspomnień a także wręczenia odznaczeń. Więcej na kolejnych zdjęciach
W Plancie odbyły się jubileusz 30 – lecia Ekologicznego Związku Gmin Dorzecza Koprzywianki. Uroczystość była okazją do rozmów, wspomnień a także wręczenia odznaczeń. Więcej na kolejnych zdjęciach EZGDK
W sobotę, 6 kwietnia w Plancie odbyły się jubileusz 30 – lecia Ekologicznego Związku Gmin Dorzecza Koprzywianki grupującego gminy z powiatów opatowskiego, sandomierskiego i staszowskiego. Uroczystość była okazją do rozmów, wspomnień a także wręczenia odznaczeń.

Piękny jubileusz Ekologicznego Związku Gmin Dorzecza Koprzywianki

Jubileusz 30 – lecia Ekologicznego Związku Gmin Dorzecza Koprzywianki był okazją do rozmów, wspomnień a także wręczenia odznaczeń.

Wśród zaproszonych gości obecni byli między innymi: poseł Rafał Kasprzyk, Marek Jońca – członek zarządu województwa świętokrzyskiego, Zbigniew Wiercioch - sekretarz powiatu sandomierskiego, Kazimierz Żółtek – członek zarządu powiatu opatowskiego, Leszek Wołowiec - prezes Międzygminnego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Janczycach, Bogumiła Czerwiec – prezes Zarządu firmy Bioselect , Zbigniew Zieliński – właściciel Przedsiębiorstwa Handlowo - Usługowego ,,Zieliński'', Hubert Januszewski – dyrektor oddziału firmy Remondis w Ostrowcu Świętokrzyskim, Jarosław Pastuszka – prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Ożarowie oraz wójtowie, burmistrzowie i delegaci gmin członków Ekologicznego Związku Gmin Dorzecza Koprzywianki oraz Artur Banak dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Opatowie.

W imieniu posła Andrzeja Kryja, gratulacje oraz życzenia wielu dalszych sukcesów w pracy na rzecz społeczności lokalnej i naszego środowiska przyrodniczego, przekazała Marzena Urban -Żelazowska - wójt gminy Sadowie, składając gratulacje na ręce Szymona Kołacza przewodniczącego Zgromadzenia Ekologicznego Związku Gmin Dorzecza Koprzywianki. Z

W imieniu poseł Agaty Wojtyszek głos zabrała Anna Paluch. Z kolei Zbigniew Wiercioch sekretarz powiatu sandomierskiego w imieniu starosty Marcina Piwnika - złożył gratulacje oraz wyrazy uznania za wkład pracy i zaangażowanie w działalności na rzecz mieszkańców oraz życzenia kolejnych tak pięknych i budujących Jubileuszy oraz wszelkiej pomyślności i wielu sukcesów.

30 lecie Ekologicznego Związku Gmin Dorzecza Koprzywianki było także okazją do odznaczeń.
Złota Odznakę Krajowej Izby Gospodarki Odpadami oraz Medal Krajowego Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast otrzymali:

 • Marian Furmanek - przewodniczący Zarządu Związku w latach 1994-2004
 • Marian Partyka - członek Zarządu Związku w latach 2002-2018
 • Szymon Kołacz – przewodniczący Zgromadzenia Związku w latach 2010-2024
 • Władysław Brudek – przewodniczący Zgromadzenia Ekologicznego Związku Gmin Dorzecza Koprzywianki w latach 1998-2004, a następnie Przewodniczący Zarządu Związku
 • w latach 2004-2018
 • Krzysztof Tworek – członek Zarządu Związku w latach 2014-2018, następnie Przewodniczący Zarządu Związku od 2018 roku.
 • Stanisław Pawlik - członek Zarządu Związku w latach 1998-2002, następnie Przewodniczący Zgromadzenia Związku w latach 2004-2010
 • Witold Garnuszek – przewodniczący Zgromadzenia Związku w latach 1994-1998
 • Leszek Wołowiec – związany z Ekologicznym Związkiem Gmin Dorzecza Koprzywianki od początku jego istnienia, członek Zarządu Związku w latach 2006-2014, od 2013 roku jako Prezes Międzygminnego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Janczycach

Pamiątkowe dyplomy i podziękowania otrzymali członkowie Zarządu EZGDK:

 • Dorota Kruszec - Nowińska (1994-1998)
 • Stanisław Jarosz (1998-2002)
 • Kazimierz Żółtek (2002-2006)
 • Paweł Dzioba (2014 - do nadal)
 • Grzegorz Gajewski (2018 – do nadal)
 • Piotr Chojnacki (2018 – do nadal)
 • Aleksandra Klubińska (2018-2019)
 • Paweł Rędziak (2019-do nadal)
 • Elżbieta Słowińska – (Główna Księgowa Związku od 09.1994r)
 • Marzena Urban-Żelazowska (wiceprzewodnicząca Zgromadzenia Związku od 2019 roku)

Ekologiczny Związek Gmin Dorzecza Koprzywianki - omysłodawcą i inicjatorem zrzeszenia gmin z dorzecza Koprzywianki był Pan Marian Furmanek, którego działania zainicjowane w 1992 roku doprowadziły do utworzenia Ekologicznego Związku Gmin Dorzecza Koprzywianki, który oficjalnie został zarejestrowany 27 kwietnia 1994 roku. Wówczas związek tworzyły gminy: Baćkowice, Bogoria, Iwaniska, Klimontów, Koprzywnica, Łoniów, Samborzec.

W 1996 roku dołączył Sandomierz i w 1998 roku podjęto decyzję o budowie Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych. Po dwuletnich poszukiwaniach, udało się uzyskać zgodę na budowę Zakładu w miejscowości Janczyce, gmina Baćkowice.

W ramach inwestycji został wybudowany Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych w Janczycach w skład którego wchodziły mion sortownia odpadów, kompostownia wraz z wiatką, budynek administracyjno-gospodarczy, 2 kwatery składowania odpadów, sprzęt składowiskowy, samochody śmieciarki wraz z pojemnikami.

W 2011 roku do Związku przystąpiło Sadowie a w 2013 roku Dwikozy i Osiek. W 2013 roku Związek jako pierwszy w Polsce wprowadził zmiany do statutu Związku w taki sposób, ze na 14 gmin związkowych, 12 przekazało swoje obowiązki w zakresie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zadania przekazały następujące gminy: Baćkowice, Bogoria, Dwikozy, Iwaniska, Klimontów, Koprzywnica, Lipnik, Łoniów, Obrazów Osiek, Sadowie Samborzec. Natomiast gminy Opatów i Sandomierz zadania wykonywały samodzielnie.

Obecnie Związek Liczy 16 gmin od 2018 członkami Związku gmina Ożarów a od 2019 roku Zawichost. Od 1 stycznia 2020 roku swoje obowiązki w zakresie u.c.p.g przekazały gminy Opatów i Zawichost.

Zobaczcie galerię zdjęć z uroczystości Ekologicznego Związku Gmin Dorzecza Koprzywianki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie