Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielęgnują tradycje ogrodnicze - w Obrazowie można zobaczyć niezwykłe rzeczy (zdjęcia)

Małgorzata PŁAZA
Spotkanie podsumowujące kolejny etap działalności Stowarzyszenia "Sandomierski Szlak Jabłkowy” odbyło się w nowym pomieszczeniu Izby Pamięci Ogrodniczej w Obrazowie.
Spotkanie podsumowujące kolejny etap działalności Stowarzyszenia "Sandomierski Szlak Jabłkowy” odbyło się w nowym pomieszczeniu Izby Pamięci Ogrodniczej w Obrazowie. Małgorzata Płaza
W Obrazowie można zobaczyć przedmioty używane niegdyś w gospodarstwie domowym, dawne sprzęty związane z uprawą roli i hodowlą zwierząt oraz z ogrodnictwem.

Ważne

O nowych pomysłach stowarzyszenia opowiadała Alicja Stępień.
O nowych pomysłach stowarzyszenia opowiadała Alicja Stępień. Małgorzata Płaza

O nowych pomysłach stowarzyszenia opowiadała Alicja Stępień.
(fot. Małgorzata Płaza )

Ważne

Sandomierski Szlak Jabłkowy prezentuje unikalny i malowniczy krajobraz oraz dorobek kulturowy Ziemi Sandomierskiej związany między innymi z sadownictwem i przetwórstwem owocowo-warzywnym. Główną nić szlaku stanowią gospodarstwa sadownicze z dwu - i trzypokoleniową tradycją ogrodniczą. Stowarzyszenie realizuje jeszcze jeden projekt pod hasłem: Aktywny, apetyczny i atrakcyjny". Taki właśnie ma być Sandomierski Szlak Jabłkowy.

Izba Tradycji Ogrodniczej w Obrazowie, utworzona przez Stowarzyszenie "Sandomierski Szlak Jabłkowy", wzbogaciła się o dodatkowe pomieszczenie i nowe eksponaty. Można poznać tam również stare odmiany jabłek.

W izbie, jedynym takim miejscu w regionie, atrakcji Sandomierskiego Szlaku Jabłkowego można zobaczyć przedmioty używane niegdyś w gospodarstwie domowym, dawne sprzęty związane z uprawą roli i hodowlą zwierząt oraz z ogrodnictwem.

NARZĘDZIA I URZĄDZENIA SPRZED LAT

Są stare żelazka, maselnice, żeliwne sagany, jest łopata do pieca chlebowego, pociosek do wygarniania z niego węgli, wirówka do śmietany, szatkownica do kapusty, wyżymaczka na korbę i tarka do prania oraz wiele, wiele innych niespotykanych już dzisiaj w domach przedmiotów. W części ogrodniczej można zobaczyć liczące sobie po kilkadziesiąt lat opryskiwacze, wśród nich słynny "huragan", a ponadto zamgławiacz z lat 60. XX wieku, miarki, łubianki, skrzynki, podpory do drzewek, sekatory. Ekspozycję uzupełniają wiszące na ścianach stare fotografie.

Izba powstała w 2009 roku z inicjatywy Stowarzyszenia "Sandomierski Szlak Jabłkowy". Miejsce wybrano nieprzypadkowo - Obrazów to sadownicze zagłębie. Przedmioty przynieśli do "starej szkoły" okoliczni mieszkańcy.

Stary kredens, a w nim przetwory z sandomierskich owoców.

Stary kredens, a w nim przetwory z sandomierskich owoców. Małgorzata Płaza

Stary kredens, a w nim przetwory z sandomierskich owoców.
(fot. Małgorzata Płaza)

STARE ODMIANY JABŁONI

Początkowo izba zajmowała jedno pomieszczenie. Niedawno, dzięki projektowi "U źródeł tradycji. Działaj Lokalnie 2013", zyskała kolejne. - Partnerem był Urząd Gminy w Obrazowie, który pomógł nam w wykonaniu prac budowlanych - usunięciu ściany działowej w pomieszczeniu naprzeciwko izby. W ten sposób zyskaliśmy nową salę ekspozycyjną - opowiada Jadwiga Małkiewicz, członkini stowarzyszenia, autorka projektu.

W nowej sali powstała galeria starych odmian jabłoni. - Wyszukaliśmy w terenie gospodarstwa sadownicze, w których rosną jeszcze takie drzewa. Jeden z sadów znajduje się niedaleko, obok szkoły. Zrobiliśmy zdjęcia drzew i owoców. Powstało w ten sposób 20 obrazów - kontynuuje Jadwiga Małkiewicz.

Na dużych, kolorowych zdjęciach można zobaczyć takie odmiany jak: papierówka, antonówka, ananas, pepina, wilhelm, starking, malinówka, czubatka czy jonatan.

Ponadto dzięki pozyskanym funduszom zostały opracowane dwie ulotki. Jedna z nich prezentuje izbę oraz inne projekty realizowane przez stowarzyszenie, druga stanowi katalog zgromadzonych eksponatów.

Finałem projektu było spotkanie integracyjne - dzień otwarty izby. - Celem dnia otwartego jest przybliżenie tego miejsca mieszkańcom. Chcielibyśmy, aby poczuli, że jest to ich placówka, że mogą z niej korzystać - wyjaśniła członkini stowarzyszenia.

W czasie spotkania można było skosztować starych, aromatycznych odmian jabłek. Na uczestników czekały także wypieki z jabłkami i napoje z tych owoców, między innymi produkowany od niedawna w rejonie Sandomierza cydr.

W izbie zgromadzono mnóstwo eksponatów. Są wśród nich dawne urządzenia ogrodnicze.

W izbie zgromadzono mnóstwo eksponatów. Są wśród nich dawne urządzenia ogrodnicze.
Małgorzata Płaza

W izbie zgromadzono mnóstwo eksponatów. Są wśród nich dawne urządzenia ogrodnicze.

(fot. Małgorzata Płaza )

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie