Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze na propagowanie folkloru dla stowarzyszeń z powiatu kieleckiego. Będą koncerty, festiwale, pokazy. Zobacz kto je zrobi

Lidia Cichocka
Najwięcej pieniędzy trafiło do Widełek w gminie Daleszyce między innymi dzięki staraniom Magdaleny Bernat, prezeski Stowarzyszenia Porozumienie na Rzecz Rozwoju Progres oraz wiceprezeski Koła Gospodyń Wiejskich Widełczanki.
Najwięcej pieniędzy trafiło do Widełek w gminie Daleszyce między innymi dzięki staraniom Magdaleny Bernat, prezeski Stowarzyszenia Porozumienie na Rzecz Rozwoju Progres oraz wiceprezeski Koła Gospodyń Wiejskich Widełczanki. archwium
Będą koncerty, festiwale, pokazy i warsztaty – 14 projektów ze świętokrzyskiego dostało pieniądze na realizację w programie EtnoPolska. Wśród nich jest aż 7 projektów z powiatu kieleckiego.

Narodowe Centrum Kultury od kilku lat zachęca do pielęgnowania folkloru. Program EtnoPolska z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym o pieniądze na projekty starało się 1846 wnioskodawców. Zaakceptowano 308 z nich rozdysponowując 10 milionów złotych. W województwie świętokrzyskim na 75 złożonych projektów uznanie komisji konkursowej zyskało 14.

W tej sytuacji o sukcesie mogą mówić Łopuszno i Widełki, które będą realizować po dwa projekty. Po jednym będą realizować w gminach Bieliny, Masłów i Strawczyn.

Widełki
W Widełkach gminie Daleszyce komisja doceniła dwa projekty.

Koło Gospodyń Wiejskich "Widełczanki" na ETNO-Odkrycia ziemi kieleckiej 2021 otrzymało 86 tysięcy złotych. Wiceszefowa tego koła Magdalena Bernat mówi o planach organizowania warsztatów artystycznych: wokalnych, instrumentalnych, tanecznych oraz rękodzieła i rzemiosła. - Zależy nam na wymianie pokoleniowej, chcemy te tradycyjne, ludowe zajęcia rozpropagować wśród młodych ludzi. Do współpracy zapraszamy wszystkie koła gospodyń wiejskich, w warsztatach będą mogli brać udział ludzie z zewnątrz. Promocję zaczniemy po świętach.

Forma tych zajęć zależy od sytuacji pandemicznej, jeśli nie będzie można się spotykać, odbędą się online.

Magdalena Bernat jest także prezeską Stowarzyszenia Porozumienie na Rzecz Rozwoju "Progres" w Widełkach, które na projekt Obrzędy i wierzenia dawnej wsi polskiej otrzymało 84 tysięcy zł. - Chcemy popularyzować wśród mieszkańców dawne obrzędy i wierzenia, te które funkcjonowały na trenie powiatu kieleckiego. Chcemy współpracować z Muzeum Wsi Kieleckiej, przewidujemy wizytę w skansenie w Tokarni.

Magdalena Bernat wyjaśnia, że poprzednio Koło Gospodyń Wiejskich w Widełkach dostawało pieniądze na realizacjemniejszych grantów. Ten tegoroczny jest największy.

Łopuszno
Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łopusznie na Gwarowo i smakowo. Na talerzu i języku dostało 30 tysięcy złotych. Beata Nalepa kierująca uniwersytetem wyjaśnia, że w ramach projektu chcą na terenie ościennych gmin zbierać tradycyjne przepisy, ale także zabawy i obyczaje, organizować wykłady. - Szczegóły ustalimy na spotkaniu w tym tygodniu – mówi.

Stowarzyszenie Przyjaciół, Miłośników Muzyki i Tańca Ludowego, którym kieruje Andrzej Kmiecik, założyciel zespołu „Łopuszanie” przygotowało projekt Międzyregionalne wędrówki z tańcem, śpiewem i muzyką. Na jego realizację ma 45 tysięcy złotych.

Bieliny
Stowarzyszenie "Działam dla Gminy Bieliny" ma 10 tysięcy złotych na projekt "Dziewczyna w wiejskim stroju najładniej wygląda w świecie". - Chcemy wzmocnić poczucia tożsamości, więzi z lokalną społecznością przyczyniając się do zachowania lokalnego dziedzictwa poprzez zakup elementów stroju świętokrzyskiego ,doposażenie dla zespołów regionalnych z terenu gminy Bieliny- wyjaśnia – wyjaśnia Magdalena Kowalczyk.

Ciekoty
Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom" w Ciekotach, gmina Masłów dzięki 19 tysiącom zaprosi na "Śpiewy spod Radostowej", koncert online z udziałem15 zespołów kultywujących tradycję ludową działających na terenie gminy Masłów. Występy zostaną zarejestrowane w kilku malowniczych miejscach na Żeromszczyźnie. Pomiędzy utworami panie z Kół Gospodyń Wiejskich mówić będą o regionalnych daniach oraz rękodziele.

Strawczynek
Także Koło Gospodyń Wiejskich w Strawczynku postanowiło po raz pierwszy zorganizować Festiwal Muzyki Ludowej Ziemi Kieleckiej. - Bardzo się cieszymy z 29 tysięcy złotych – mówi Ewa Cisowska kierująca Kołem Gospodyń Wiejskich. - Czegoś takiego jeszcze w naszej gminie nie było a przecież działa u nas zespół „Swojacy” i wiele pań z Koła Gospodyń Wiejskich do niego należy. Na festiwal zaprosimy zespoły z powiatu kieleckiego. Planowaliśmy zorganizowanie przy okazji występów warsztatów rękodzieła, ale czy latem będzie można się spotkać nie wiadomo - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie