Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piernikowe cudeńka i świąteczny kiermasz w Ciekotach

Dorota KLUSEK
Piernikowe arcydzieła wykonane przez Monikę Bonar można było podziwiać bez końca. Na zdjęciu Iwona Furmańczyk i Mariusz Kosmalski.
Piernikowe arcydzieła wykonane przez Monikę Bonar można było podziwiać bez końca. Na zdjęciu Iwona Furmańczyk i Mariusz Kosmalski. Aleksander Piekarski
Małe i większe. Proste chatki i ośnieżony kościół, brązowe i bogato zdobione, ale wszystkie wykonane z piernika. Piękne piernikowe chatki można było oglądać w sobotę w Centrum Edukacyjnym Szklany Dom w Ciekotach. Wystawie towarzyszył świąteczny kiermasz. Warto sie pospieszyć. Całość zakończy się w dobotę, o godzinie.

[galeria_glowna]

Aniela Siewierska i Krystyna Pałys z Koła Gospodyń Wiejskich Żeromszczanki ze Scholasterii.
Aniela Siewierska i Krystyna Pałys z Koła Gospodyń Wiejskich Żeromszczanki ze Scholasterii. Aleksander Piekarski

Aniela Siewierska i Krystyna Pałys z Koła Gospodyń Wiejskich Żeromszczanki ze Scholasterii.
(fot. Aleksander Piekarski )

Piernikowe chatki to prawdziwe słodkie arcydzieła wykonane przez Monikę Bonar z Jeleniowa oraz córki: Anię, Kasię i Zosię.

PIERNIKOWE ARCYDZIEŁA

- Ciekawostką jest, że piernik oparty jest na bardzo starej recepturze Sióstr Niepokalanek z Białego Klasztoru w Nowym Sączu - wyjaśnia Iwona Furmańczyk, instruktor do spraw kultury w "Szklanym Domu". - Pani Monika zaczęła robić te pierniki, bo jak sama mówi, jej dzieci wyszły z domu i miała bardzo dużo wolnego czasu. Zastanawiała się, co tu robić, a ponieważ ma zdolności manualne, to zajęła się wytwarzaniem piernikowych chat. Zainspirowała ją do tego cukiernia, którą zobaczyła właśnie w Nowym Sączu. Mam nadzieję, że co roku będziemy robić taką dużą wystawę piernikową. Chciałabym, żeby do nas trafiały pierniki z całego kraju.

Piernikowa wystawa warta była zobaczenia, i ci którzy w sobotę przyjechali co Szklanego Domu w Ciekotach nie żałowali. Wystawie towarzyszył świąteczny kiermasz, na którym można było kupić ręcznie wykonane ozdoby choinkowe, stroiki, ceramikę, miód, wyroby z wosku, a nawet małe pierniczki, kulebiak, babeczki, chleb z pieca i chleb na zakwasie.

ŚWIĄTECZNE OZDOBY

- Dzwoneczki, aniołki, gwiazdki, wszystkie są robione ręcznie, na szydełku. Jedna taka ozdóbka kosztuje tylko 5 złotych. To niewiele, jak na wkład pracy, jaki był konieczny do ich powstania - zachęcała Aniela Siewierska z Koła Gospodyń Wiejskich "Żeromszczanki" ze Scholasterii. Pokazywała również bałwanka, wykonanego z papierowych serwetek. - Cieszę się, że przy okazji możemy pokazać trochę naszej tradycji.

Koronkowe, szydełkowe ozdoby miały panie z Gospodyń Wiejskich Dąbrowianki z Dabrowy. Jednak u nich można było kupić także robione na szydełku sukienki i tuniki. Cena wyjściowa 100 złotych, ale można było negocjować.

- Wiadomo, że chcielibyśmy zarobić jak najwięcej - śmieje się Aniela Cedro, przewodnicząca "Dabrowianek". - Ale nie tylko pieniądze się liczą.
- Pewnie, że na ulicy Sienkiewicza w Kielcach spotkalibyśmy więcej zainteresowanych naszymi wyrobami, ale wykorzystujemy taki obiekt, jak "Szklany dom" do pokazania rękodzieła. Dzięki takim kiermaszom nasza twórczość nie jest gdzieś uśpiona po domach, ale żyje - dodała Teresa Osuch.

Otylia Cedro, Stanisława Bobrska i Danuta Kozubek z Klubu Seniora z Masłowa oferowały świąteczne stroiki, w których nie mogło zabraknąć jodły, sianka,
Otylia Cedro, Stanisława Bobrska i Danuta Kozubek z Klubu Seniora z Masłowa oferowały świąteczne stroiki, w których nie mogło zabraknąć jodły, sianka, jemioły i orzechów. Aleksander Piekarski

Otylia Cedro, Stanisława Bobrska i Danuta Kozubek z Klubu Seniora z Masłowa oferowały świąteczne stroiki, w których nie mogło zabraknąć jodły, sianka, jemioły i orzechów.
(fot. Aleksander Piekarski )

Halina Poniewierska, Teresa Janyst i Sabika Kułak z Zespołu Śpiewaczego z Masłowa Drugiego oferowały koronkowe ozdoby, bieżniki i naturalny chleb na
Halina Poniewierska, Teresa Janyst i Sabika Kułak z Zespołu Śpiewaczego z Masłowa Drugiego oferowały koronkowe ozdoby, bieżniki i naturalny chleb na zakwasie. Aleksander Piekarski

Halina Poniewierska, Teresa Janyst i Sabika Kułak z Zespołu Śpiewaczego z Masłowa Drugiego oferowały koronkowe ozdoby, bieżniki i naturalny chleb na zakwasie.
(fot. Aleksander Piekarski )

Papierowe i koronkowe ozdoby świąteczne, a także piękne, robione na szydełku sukienki i tuniki oferowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich Dąbrowianki:
Papierowe i koronkowe ozdoby świąteczne, a także piękne, robione na szydełku sukienki i tuniki oferowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich Dąbrowianki: Marię Błońską, Dorotę Biskupską, Teresę Osuch i Anielę Cedro. Aleksander Piekarski

Papierowe i koronkowe ozdoby świąteczne, a także piękne, robione na szydełku sukienki i tuniki oferowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich Dąbrowianki: Marię Błońską, Dorotę Biskupską, Teresę Osuch i Anielę Cedro.
(fot. Aleksander Piekarski )

Dorota i Tadeusz Michta (z lewej) kusili świątecznymi przysmakami.
Dorota i Tadeusz Michta (z lewej) kusili świątecznymi przysmakami. Aleksander Piekarski

Dorota i Tadeusz Michta (z lewej) kusili świątecznymi przysmakami.
(fot. Aleksander Piekarski )

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie