Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsi maturzyści z Liceum Ogólnokształcącego imienia Świętej Urszuli Ledóchowskiej w Klimontowie najlepsi w powiecie sandomierskim!

Maria Kwiecińska
Wychowawca Iwona Juda i maturzyści z Liceum w Klimontowie. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Wychowawca Iwona Juda i maturzyści z Liceum w Klimontowie. Więcej na kolejnych zdjęciach.
To jedna z największych edukacyjnych sensacji ostatnich lat! Maturzyście z Liceum Ogólnokształcące imienia świętej Urszuli Ledóchowskiej w Klimontowie uzyskali najlepszy średni wynik w powiecie przerywając wieloletnią dominacją Collegium Gostomianum z Sandomierza. Co ciekawe Liceum w Klimontowie po raz pierwszy przygotowywało swoich uczniów do matury. Jaki jest klucz do sukcesu?

Po raz pierwszy od lat, to nie I Liceum Ogólnokształcące Collegium Gostomianum w Sandomierzu wypadło na egzaminie dojrzałości najlepiej w powiecie. Liceum Ogólnokształcące imienia świętej Urszuli Ledóchowskiej w Klimontowie z przedmiotów obowiązkowych zdobyło średni wynik 73 procent. Co ciekawe, tegoroczni maturzyści są pierwszymi absolwentami szkoły.
O wynikach matur informowaliśmy na bieżąco

Placówka powstała 3 lata temu z inicjatywy Rady Gminy w miejscu byłego Liceum Ogólnokształcącego imienia Bruno Jasieńskiego, podlegającego pod Starostwo Powiatowe w Sandomierzu. Szkoła od paru lat nie prowadziła naboru nowych uczniów, jednak samorząd gminy Klimontów przejął placówkę i postawił sobie za cel reaktywowanie szkoły średniej. Jak pokazują to wyniki tegorocznej matury, projekt zaowocował sukcesem.

-Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni wynikiem matury naszych uczniów. Mamy nadzieję, że pokaże to młodzieży, iż w rodzinnych stronach również mają dostęp do dobrej szkoły i zachęci ich do kontynuowania nauki w Klimontowie. Taki był też cel otwarcia liceum – zatrzymanie młodych w miejscowości, bo ostatnio wielu z nich wyjeżdża’ – mówi burmistrz Klimontowa Marek Goździewski.

Za dobór kadry nauczycielskiej w otwartym po przerwie liceum odpowiada dyrektorka szkoły Barbara Bilska. Nauczyciele przygotowujący uczniów do matury pracowali wcześniej w gimnazjum w Klimontowie, gdzie pani dyrektor sama wcześniej uczyła. Przy doborze składu zwracała uwagę na doświadczenie kandydatów i zaangażowanie wkładane w pracę. Kierowała się również wynikami ich uczniów na egzaminach gimnazjalnych, ponieważ jej zdaniem ocena zależna jest nie tylko od ucznia, lecz w dużej mierze także od starań nauczyciela.

Nauczyciele przygotowujący do egzaminu dojrzałości stawiali wysokie wymania nie tylko przed uczniami, lecz także przed sobą. Doświadczenie zawodowe zdobywali w pracy z uczniami gimnazjum, więc sami musieli przygotować się do nauki w liceum
- zapoznać się z wymaganiami na egzaminie maturalnym, powtórzyć materiał czy dobrać podręczniki.

Dyrektorka szkoły w Klimontowie z wyników swoich pierwszych maturzystów jest bardzo dumna, ale nie ukrywa też zaskoczenia. Sukces traktuje również jako swoje osobiste osiągnięcie, ponieważ klasę maturalną przygotowała do egzaminu z języka polskiego, który wypadł najlepiej z trzech obowiązkowych przedmiotów.

Za jedną z wielu składowych powodzenia na tegorocznej maturze pani dyrektor Barbara Bilska wymienia też indywidualne podejście do uczniów.
- Jak w każdej szkole, część młodzieży radziła sobie lepiej, część gorzej. Dzięki temu, że klasa maturalna liczyła tylko 14 osób, nauczyciele mogli poświęcić czas każdemu, kto potrzebował pomocy lub większej uwagi – dodaje dyrektor szkoły.

Duży wpływ na sukces miała również dobra organizacja pracy w trakcie nauki zdalnej. Pomimo trudności, które przysporzyła pandemia, nauczyciele dokładali wszelkich starań, by zajęcia odbywające się w trybie zdalnym były produktywne i wymagały zaangażowania uczniów.

Uczniowie z Klimontowa przygotowując się do matury mieli okazję wzięcia udziału w projektach naukowych i wyjazdach integracyjnych współfinansowanych przez organ prowadzący. Na przykład program "Matematyka bez poprawki" pozwolił maturzystom uzupełnić ewentualne braki i doszlifować pewne zagadnienia.

Szkoła organizowała także wycieczki do filharmonii i teatru.

Jak podkreśliła dyrektorka szkoły, poznanie kultury wysokiej jest nieodzownym elementem wychowania młodzieży, lecz nie każdy rodzic może o to zadbać. Przy pomocy finansowej z Gminy wizyta na przykład w Filharmonii Świętokrzyskiej, staje się dla uczniów dostępna.

Zobaczcie galerię zdjęć klasy maturalnej z Klimontowa

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie