Pierwsza sesja Rady Miejskiej w Kielcach. Jaka koalicja? (OGLĄDAJ TRANSMISJĘ)

pw
W czwartek 22 listopada odbyła się inauguracyjna sesja Rady Miasta Kielce kadencji 2018-2023. Poza zaprzysiężeniem prezydenta-elekta Bogdana Wenty oraz 25 radnych głównym punktem programu był wybór przewodniczącego - został nim Kamil Suchański. Wynik głosowania wskazuje, że na pierwszej sesji sprawnie działa koalicja Projekt Świętokrzyskie, Koalicja Obywatelska oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej. Prezentujemy przebieg sesji. Na echodnia.eu można zobaczyć zapis transmisji.

Jaka koalicja w nowej kadencji Rady Miasta Kielce? Czy Kamil Suchański z komitetu Projekt Świętokrzyskie zostanie przewodniczącym? To pytania, które zadawano przez czwartkowymi obradami. Jeszcze w nocy toczyły się gorące rozmowy w tej sprawie między obozem Bogdana Wenty a Koalicją Obywatelską. Jak się okazało owocne - koalicja na pierwszej sesji działała sprawnie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jaka koalicja w Radzie Miasta Kielce? Kamil Suchański przewodniczącym? Trudne rozmowy między Projektem Świętokrzyskie a Koalicją Obywatelską

Oto relacja z sesji minuta po minucie:

10:14 Sesję rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu Polski.

Obrady prowadzi Marian Kubik, najstarszy radny.

Głos zabrał ustępujący prezydent Kielc, Wojciech Lubawski.

- 4 razy ślubowałem służbę mieszkańcom Kielc. Na tej sali zapadały bardzo ważne dla naszego miasta decyzje. Sądzę, że to czas dobrze wykorzystany. Szanowny Panie prezydencie - gratuluję wyniku wyborczego i życzę powodzenia - gratuluję również radnym. Wasz sukces będzie sukcesem Kielc. Nie jest mi to obojętne - 16 lat poświęciłem służbie miastu. Życzę wszystkiego dobrego, by Kielce rosły w siłę - powiedział Lubawski.

10:16 Piotr Zięba, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Kielcach, wręcza radnym zaświadczenia o wyborze. Prezydent otrzyma zaświadczenie o wyborze na prezydenta.

10.22 Prezydent Bogdan Wenta odbiera zaświadczenie o wyborze z rąk Piotra Zięby.

10.25 Radni składają ślubowanie. Prowadzący obrady odczytuje tekst ślubowania oraz nazwiska radnych. Ci powstają i mówią "Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg."

10.31 Prezydent Bogdan Wenta składa ślubowanie.

10.36 Głos zabrał nowy prezydent, Bogdan Wenta: - To szczególny dzień. Spotykamy się tu dziś, dzięki zaufaniu, jakim obdarzyli nas mieszkańcy. To dla mnie wielki dzień. Dziękuję za poparcie i mandat - przyjmuję go z radością, ale i pokorą, bo to wielka odpowiedzialność. Tym większa, że przez wiele lat kielczanie powierzali ten urząd Wojciechowi Lubawskiemu. Mimo że się różnimy, chciałbym za te lata podziękować panu prezydentowi. Dziękuję też za wsparcie wszystkim tym, którzy angażują się w pracę dla Kielc. Wrażliwość na potrzeby mieszkańców musi być ważniejsza niż pojedyncze sukcesy i korzyści. Liczę na wsparcie radnych wszystkich opcji - na współpracę i merytoryczne dialogi. Obiecuję, że będę pracował uczciwie i tego będę wymagał od moich współpracowników. Pokażmy mieszkańcom, że dokonali dobrego wyboru.

Radni zgłaszają kandydatów na przewodniczącego Rady Miasta. To Kamil Suchański i Jarosław Karyś.

10.45 Wybrana została komisja skrutacyjna. W jej składzie znaleźli się: Jarosław Bukowski, Piotr Kisiel i Katarzyna Czech-Kruczek.

11.00 Sesja została wznowiona po przerwie. Trwają przygotowania do głosowania na przewodniczącego Rady Miejskiej.

11.04 Trwa głosowanie. Radni wrzucają karty do urny.

11:25 - Komisja otrzymała 24 katy do głosowania - zagłosowali wszyscy obecni. Wyniki: 13 głosów - Kamil Suchański, 11 głosów - Jarosław Karyś. Przewodniczącym został Kamil Suchański. Taki wybór oznacza porozumienie w gronie Projekt Świętokrzyskie, Koalicja Obywatelska i Sojusz Lewicy Demokratycznej. W opozycji pozostaje Prawo i Sprawiedliwość.

Kamil Suchański przejmuje prowadzenie sesji.

- Chciałem serdecznie podziękować za wybór mnie na przewodniczącego miasta. To dla mnie zaszczyt. Jestem radnym pierwszej kadencji, a już przyznali mi Państwo tak ważną funkcję - powiedział nowo wybrany przewodniczący.

11:30 - Rozpoczyna się wybór wiceprzewodniczących.

Rada wybiera trzech wiceprzewodniczących w głosowaniu tajnym. Pierwszą kandydaturę zgłasza Agata Wojda. Proponuje Katarzynę Zapałę na wiceprzewodniczącą. Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło kandydaturę Jarosława Karuysia

Katarzyna Kwietniak zgłosiła Joannę Winiarską.

11:42 - O głos poprosił Szczepan Skorupski, były wójt gminy Zagnańsk. Występuje jako przewodniczący Zarządu Gmin Powiatu Kieleckiego.

Na początku dziękuje ustępującemu prezydentowi Wojciechowi Lubawskiemu za współpracę. W imieniu samorządowców gratuluje także nowo zaprzysiężonemu prezydentowi Bogdanowi Wencie. - Życzymy sobie tak dobrej współpracy jak dotychczas - mówi.

Na ręce przewodniczącego Rady Miasta składa upominek - biało-czerwoną flagę. - Życzę Państwu jedności i pracy dla dobra mieszkańców - mówi Szczepan Skorupski.

11:48 - Rozpoczyna się głosowanie na wiceprzewodniczących. Komisja skrutacyjna rozdaje karty do głosowania.

11:52 - Radni wrzucają karty do urny. Trwa głosowanie.

12:00 - Komisja skrutacyjna zdaje raport z głosowania. Jarosław Karyś zostaje pierwszym wiceprzewodniczącym. Rozpoczyna się głosowanie na Katarzynę Zapałę.

12:12 - Komisja skrutacyjna zdaje raport z głosowania. 21 radnych było za, 1 przeciw, 2 radnych wstrzymało się od głosu. Katarzyna Zapała została wybrana na wiceprzewodniczącą.

12:13 - Rozpoczyna się głosowanie w sprawie wyboru Joanny Winiarskiej.

12:22 - Komisja skrutacyjna zdaje raport z głosowania. Za kandydaturą Joanny Winiarskiej było 23 radnych, przeciw - 1 radny. Joanna Winiarska zostaje wiceprzewodniczącą.

12:29 -Do porządku obrad wprowadzono punkt dotyczący powołania 8 komisji stałych Rady Miasta Kielce. Komisje zostały powołane większością głosów.

12:43 - Ogłoszono godzinną przerwę.

13:45 - Wznowiono obrady. Zgłoszono kandydatów do 8 komisji stałych Rady Miasta. Teraz komisje mają spośród swoich członków wybrać przewodniczących. Ogłoszono kolejną przerwę.

13:45 - Obrady wznowiono. Rada Miasta wybrała przewodniczących komisji:

rewizyjnej - Piotr Kisiel, Prawo i Sprawiedliwość;

finansów publicznych - Katarzyna Kwietniak, Projekt Świętokrzyskiej-Bezpartyjny Niezależny;

skarg, wniosków i petycji - Marcin Chłodnicki, Sojusz Lewicy Demokratycznej;

ładu przestrzennego i gospodarki nieruchomościami - Zdzisław Łakomiec , Prawo i Sprawiedliwość;

gospodarki komunalnej i ochrony środowiska - Agata Wojda, Koalicja Obywatelska;

edukacji i kultury - Jarosław Bukowski, Projekt Świętokrzyskiej-Bezpartyjny Niezależny;

rodziny i polityki społecznej - Mariana Noworycka-Gnitkowska, Prawo i Sprawiedliwość;

Dodatkowo powstał komisja do spraw zmiany statutu - szefową została Katarzyna Czech-Kruczek, Koalicja Obywatelska;

Wybrano też jednego wiceprzewodniczącego jednej komisji - finansów publicznych Annę Kibortt, Projekt Świętokrzyskiej-Bezpartyjny Niezależny;

Powołano tez delegatów do Międzygminnego Związku Wodociągów i Kanalizacji w osobach - Kamil Suchański, Joanna Litwin i Marcin Chłodnicki. Związek ma wpływ na obsadę stanowisk w Wodociągach Kieleckich.

Źródło:vivi24

Wideo

Komentarze 46

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ale plują, lecz faktów nie zmienia, większośc wyborców chciała B. Wenty i tyle w temacie. A spluwczkę se zanieście do marszałkowskiego, bo tam teraz zmierzacie ci, co nie umieją się pogodzić z wynikiem wyborów.

T
Tak jest
W dniu 23.11.2018 o 09:59, mieszkaniec napisał:

Panie prezydencie Wenta dlaczego zamiast Pana wypowiada się Pani Papaj???I co robi w Ratuszu mąż p. Papaj???następna szara eminencja????

Na zaprzysiężeniu mógł być każdy. Jeśli to znajomy/przyjaciel pana Prezydenta, to mógł to chcieć zobaczyć na żywo. Chciałeś drogi mieszkańcu - było przyjść. Każda sesja jest otwarta. Ja się może na którąś wybiorę.

S
Sąsiadka

Nie jestem zaznajomiona z urzedem kieleckim, ale ściśle współpracuję z urzedem stanu cywilnego w Kielcach. Uważam jego kierownikow za kapitalnych gosci. Dzięki nim okolicznym gminom, w tym i mnie udało się przebrnąć przez bardzo trudne początki wdrażania Bazy Usług Stanu Cywilnego. Do dnia dzisiejszego korzystamyz pomocy usc kielce. Trzymamy kciuki za Was.

W dniu 22.11.2018 o 19:54, Gość napisał:

Panie Prezydencie Wenta,Jeśli chce pan mieć w Ratuszu wiarygodnych życzliwych sobie ludzi, spokój, dobre stosunki międzyludzkie, dobrze zorganizowaną współpracę, to powinien Pan dokładnie przyjrzeć się nw. wydziałom i i ich kadrze:- organizacyjny - CAŁY !!!- audytu wewnętrznego i kontroli,- komunikacji,- kultury, sportu i promocji,- spraw obywatelskich i działalności gospodarczej,- systemów zarządzania i usług informatycznych,- usług komunalnych i zarządzania środowiskiem,- zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa,- zarządzania energią,- urząd stanu cywilnego,- biuro ochrony informacji niejawnych,- zakład obsługI UM

F
Franek Golas
W dniu 23.11.2018 o 13:03, xyz napisał:

   Ty tak na służbie sobie czatujesz czy masz wolny dzień? 

po takiej ekipie będziesz za pięć lat widział dwa miliardy długu i gołą ziemie  

x
xyz
W dniu 22.11.2018 o 20:27, Franek Golas napisał:

z Kielczanami chyba nie jest dobrze skoro jakiś wieśniak ze Szpęgawska gdzie ludność mieszkańców w latach prosperity dochodziła do 1000 osób robi z nimi co chce 

 

za pięć lat zadłużenie miasta będzie wynosiło dwa miliardy a wy Kielczykanie będziecie wystawieni na targu niewolników z przybitą do czoła kartką "Promocja" 

 


Ty tak na służbie sobie czatujesz czy masz wolny dzień?

c
czarownica

Wystrzegajcie się fałlszywych proroków Kielczanie, póki nie będzie za późno i patrzcie im na ręce.

m
mieszkaniec

Panie prezydencie Wenta dlaczego zamiast Pana wypowiada się Pani Papaj???I co robi w Ratuszu mąż p. Papaj???następna szara eminencja????

J
J. Piłsucki

"Kochajcie Polskę. Wystrzegajcie się tych co służyli obcym"

F
Franek Golas
W dniu 23.11.2018 o 07:39, batman napisał:

Pisałem przed wyborami, WENTA NA PREZYDENTA pluliście jadem i co? Pan Bogdan Wenta został Prezydentem Kielc i tego nie zmienicie. Nie możecie się pogodzić z utratą pewnych przywilejów?Za pięć lat większość z was publicznie się nie przyzna, ale będzie zadowolona z Prezydentury. Pozdrawiam Pana Prezydenta i życzę mu wielu sukcesów i nadal takiej determinacji w pracy.

za pięć lat zadłużenie miasta będzie wynosiło dwa miliardy a wy Kielczykanie będziecie wystawieni na targu niewolników z przybitą do czoła kartką "Promocja" 

f
fajny

A Servaas juz zaciera rączki ... będzie doił miasto Kielce aż miło....róg obfitości sie otworzył....Waszym kosztem Kielczanie

T
Tenacious D
W dniu 22.11.2018 o 20:27, Franek Golas napisał:

z Kielczanami chyba nie jest dobrze skoro jakiś wieśniak ze Szpęgawska gdzie ludność mieszkańców w latach prosperity dochodziła do 1000 osób robi z nimi co chce 

Niestety to prawda. A wszystko to przez jednego Pana z Holandii...

m
młody demokrata
W dniu 22.11.2018 o 19:45, sygitoyo napisał:

Rozumiem, że każda świnka co dostała korytko jest w miarę zadowolona.Czy na tym ma polegać demokracjaalbo demokratyczne  zarządzanie naszym  miastem ?Nie.Po prostu dzielicie łupy Większość tych śmiesznych ludzi , którzy dostali po kilka tysięcy głosów poparcia uważa, że to ich uprawniado decydowania o nas wszystkich.To tak jakbym przeprowadził głosowanie tam gdzie mieszka pan Wenta albo radni i analogicznie  wynik tego głosowania miał decydować jak mają żyć ich i jak i na co będę wydawać ich pieniadze.Bo jesteście bezkrytycznie chorzy na władzę.Jeżeli nie, to dlaczego nie wprowadzacie na początek demokracji typu szwajcarskiego?   

KOMITET OBRONY DEMOKRACJI nie ma żadnych zastrzeżeń, a Ty masz?

Za kogo Ty się uważasz Sygitoyo?

Nie bądź świętszy od papieża!!!

Komitet czuwa, spij spokojnie!

G
Gość
418. Nr 418/2018 z dnia 21 listopada 2018 r.

w sprawie odwołania Zastępcy Prezydenta Miasta Kielce

 

G
Gość
418. Nr 418/2018 z dnia 21 listopada 2018 r.

w sprawie odwołania Zastępcy Prezydenta Miasta Kielce

 

b
batman

Pisałem przed wyborami, WENTA NA PREZYDENTA pluliście jadem i co? Pan Bogdan Wenta został Prezydentem Kielc i tego nie zmienicie. Nie możecie się pogodzić z utratą pewnych przywilejów?Za pięć lat większość z was publicznie się nie przyzna, ale będzie zadowolona z Prezydentury. Pozdrawiam Pana Prezydenta i życzę mu wielu sukcesów i nadal takiej determinacji w pracy.

Dodaj ogłoszenie