Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza w Polsce ulica Lecha Kaczyńskiego. Zapraszamy na spacer (video, zdjęcia)

Lidia Cichocka
W środkowym odcinku  zasadzono drzewa, wokół których ustawiono ławeczki.
W środkowym odcinku zasadzono drzewa, wokół których ustawiono ławeczki.
Pierwsza w Polsce zbudowana od podstaw ulica Lecha Kaczyńskiego jest już niemal gotowa w Kielcach. Ustawiono już ławeczki i można się tam wybrać na spacer, chociaż trwają tam jeszcze prace i do użytku zostanie oddana za miesiąc.

[galeria_glowna]
Nowa ulica łączy plac świętego Wojciecha z ulicą Warszawską i IX Wieków Kielc. Prace przy niej rozpoczęły się od badań archeologicznych, bo trakt przebiega przez najstarszą część miasta. W pobliżu, na placu świętego Wojciecha znaleziono pozostałości najstarszego budynku mieszkalnego z XI wieku, jego zarys odtworzono koło kościelnego muru. Co prawda w obrębie nowej ulicy nie natrafiono na równie ciekawe znaleziska, ale archeolodzy wydobyli wiele kafli piecowych z XVII- XVIII wieku a w pasie drogi natrafili na dwie jamy gospodarcze: wędzarnię i coś, co służyło do wypalania. Śladów po dawnych kielczanach jest mało, bo ten teren był wielokrotnie przekopywany.

Dzisiejsza ulica Lecha Kaczyńskiego składa się z dawnej Nowosilnicznej prowadzącej od placu do Alei IX Wieków i przebudowanego ciągu spacerowego, który płotkami wiódł do Warszawskiej i to właśnie ta część robi największe wrażenie.

Ulica będzie dość wąska, ale będzie przejezdna a na poboczu zaplanowano miejsce do odpoczynku: drzewa i ławeczki. Nowy odcinek od ulicy Warszawskiej do placu przed kościołem ma 300 metrów długości. Całą ulicę do Alei IX Wieków Kielc wybrukowano kostką kamienną. Wybudowano także chodniki o łącznej powierzchni 1500 metrów kwadratowych.

Prace budowlane rozpoczęto od wymiany i położenia instalacji podziemnych. Po zdjęciu wierzchniej warstwy na odcinku do ul. Warszawskiej odsłonił się murowany kanał, którym płynie Silnica (wpada do dzisiejszej Silnicy koło mostu na Alei IX Wieków). Zmieniono jego obudowę i zasypano.

Nowa ulica stylem nawiązuje do Bodzentyńskiej i placu św. Wojciecha. Podkreślają to stylowe latarnie, ławki a także zieleń. Niestety, tego samego dnia, kiedy ustawiono ławki jakiś wandal pociął jedną z nich nożem - Brakuje słów by określić takie zachowanie - przyznaje Grażyna Świderska z Zakładu Instalacji Sanitarnych, który wspólnie z Zakładem Przerobu Kamienia Dąbrówka z Tumlina budował ulicę. Koszt inwestycji w ramach projektu Rewitalizacja Zabytkowego Śródmieścia Kielc, która rozpoczęła się w czerwcu ubiegłego roku, to 4 miliony 300 tysięcy złotych.

Po przebudowie Rynku ulica Kaczyńskiego ma ułatwić obsługę komunikacyjną centrum. Dla ruchu zostanie oddana na początku grudnia, kiedy zakończą się prace na ul. Warszawskiej. Będzie w nią można wjechać od strony Warszawskiej (ta będzie przejezdna do ulicy Orlej) i dotrzeć do Alei IX Wieków. Nie będzie natomiast wjazdu z ul. Kaczyńskiego na plac św. Wojciecha.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie