Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze dożynki w powiecie jędrzejowskim za nami

Przemysław CHECHELSKI [email protected]
Słupia. Dobra zabawa trwała do późnych godzin nocnych.
Słupia. Dobra zabawa trwała do późnych godzin nocnych. archiwum prywatne
W miniony weekend w powiecie jędrzejowskim odbyło się kilka imprez dożynkowych. Za udane plony dziękowali mieszkańcy gminy Nagłowice, Słupia Jędrzejowska oraz Korytnicy w gminie Sobków.

W KORYTNICY

W Korytnicy dożynki parafialne zostały zorganizowane z wielką pompą. Impreza rozpoczęła się od mszy świętej odprawionej przez księdza kanonika Eustachiusza Ptaka. Uczestniczyli w niej, oprócz mieszkańców, między innymi Edmund Kaczmarek, starosta powiatu jędrzejowskiego, Krystyna Idzik, wójt gminy Sobków i zaproszeni goście.

Po mszy jej uczestnicy przemaszerowali w korowodzie pod remizę Ochotniczej Straży Pożarnej. Tu odbyła się część oficjalna i artystyczna, którą poprowadziły Elżbieta Korczyk i Jolanta Bąk.

Starostami dożynek byli Lucyna Rak i Janusz Woźniak. Przekazali oni proboszczowi Bihun chleba upieczony z tegorocznych plonów, a Krystyna Idzik, wójt gminy podzieliła go pomiędzy mieszkańców.

Podczas dożynek można było spróbować wypieków wykonanych przez Koło Gospodyń Wiejskich i mieszkańców Korytnicy oraz tortu upieczonego przez Genowefę Fert. Stoły uginały się pod chłopskim jadłem. Uroczystość uświetniła część artystyczna w wykonaniu zespołu Jerzego Całki z Zielonek i zespołu śpiewaczego "Korytniczanki". Wieczorem bawił zebranych zespół "Exclusive" z Sobkowa.

W organizacji imprezy wspomogła mieszkańców Korytnicy Lokalna Grypa Działania Ziemia Jędrzejowska "Gryf" oraz Lokalna Grupa Rybacka "Jędrzejowska Ryba".

W SŁUPI JĘDRZEJOWSKIEJ

Gminne obchody Święta Plonów zorganizowane zostały również w Słupi Jędrzejowskiej. Tu również była msza, tradycyjne obrzędy, występy artystyczne i koncerty. Impreza była jednocześnie okazją do podziękowań dla zasłużonych dla gminy osób oraz dla wzorowych rolników.

Władze gminy złożyły podziękowania dla Piotra Krupy, właściciela firmy "Krupa Dachy", za bezinteresowne zaangażowanie i pomoc w wykonywaniu konstrukcji i pokryć dachowych dla poszkodowanych mieszkańców w wyniku nawałnic i burz na terenie gminy Słupia. Podziękowania odebrał też Marek Stolarczyk z Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego "Martex" za zaangażowanie i efektywną współpracę na rzecz rozwoju rolnictwa na terenie gminy Słupia oraz Przedsiębiorstwo "Rolnik" za zaangażowanie i efektywną współpracę na rzecz rozwoju rolnictwa na terenie gminy Słupia. Podziękowania otrzymali także Agnieszka i Zdzisław Nowak właściciele "Staropolskiej Garmażerki" za wkład w podtrzymywaniu tradycji regionalnych wyrobów wędliniarskich na terenie gminy Słupia.

Stanisław Wierzbicki otrzymał puchar za zajęcie pierwszego miejsca w produkcji mleka na terenie gminy Słupia. Drugie miejsce w tej kategorii zajął Dariusz Widawski, a trzecie Andrzej Łyska. Puchar za zajęcie pierwszego miejsca w produkcji zboża na terenie gminy Słupia otrzymał Paweł Chabierski. Drugie miejsce w tej kategorii zajął Mariusz Grela, a trzecie Bogusław Kornalski. Puchar za zajęcie pierwszego miejsca z produkcji trzody chlewnej otrzymał Czesław Struzik, za zajęcie drugiego miejsca Leszek Potęga, a trzeciego - Paweł Wojsław.

Puchar otrzymali także Ryszard Pałka, laureat konkursu "Piękna i Bezpieczna Zagroda - Przyjazna Środowisku", Tomasz Błaszczyk laureat konkursu "Super Producent Zbóż" i Grzegorz Wiekiera, laureat konkursu "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne".

Za bezinteresowny i ogromny wkład pracy w organizowanie i prowadzenie imprez kulturalnych oraz uroczystości patriotycznych dla całej społeczności lokalnej Gminy Słupia podziękowania otrzymała Barbara Kornobis. Ponadto grawer i podziękowania za swoją działalność otrzymały Koła Gospodyń Wiejskich.

Starostami tegorocznych dożynek w gminie Słupia byli Grzegorz Cieśliński z Starego Węgrzynowa oraz Barbara Krupa z Obiechowa. Pan Grzegorz prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 55 hektarów, pani Barbara natomiast z mężem uprawia 28 hektarów ziemi.

ZA TYDZIEŃ W SĘDZISZOWIE

W niedzielę za udane zbiory dziękowali także rolnicy z gminy Nagłowice. Za tydzień zaplanowane są dożynki w Sędziszowie. Odwołane zostały natomiast dożynki powiatowe, które miały odbyć się w Wodzisławiu. Komitet organizacyjny imprezy został przekształcony w komitet pomocowy dla osób poszkodowanych przez huragan. Pieniądze, które miały zostać przeznaczone na organizację imprezy zostaną przekazane poszkodowanym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie