Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze papamobile, którym Jan Paweł II pielgrzymował po Polsce, znajduje się w Cedzynie. W niedzielę, 2 kwietnia pojedzie do Warszawy

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
Od 2018 roku w Cedzynie pod Kielcami istnieje Muzeum Samochodu Papieskiego Jana Pawła II. Jego najważniejszym eksponatem jest odbudowany pojazd, którym Jan Paweł II podróżował podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku. Słynne papamobile to 7-tonowy STAR, przy którego budowie pracowało kilkadziesiąt osób - pracowników zakładów z Warszawy i Starachowic. Inicjatorem i pomysłodawcą odnalezienia oryginalnych części i odbudowania niepowtarzalnego auta był pan Marek Adamczak z firmy Auto-Adamczak. W niedzielę, 2 kwietnia w 18. rocznicą śmierci papieża, papamobile pojawi się w Warszawie.

Wyjątkowy zabytek znajduje się w naszym regionie! Pierwsze papamobile Jana Pawła II odrestaurowano w Cedzynie

W regionie świętokrzyskim istnieje wiele miejsc, które noszą ślady obecności i przebywania Karola Wojtyły - świętego Jana Pawła II. Jedno z bardziej wyjątkowych, mieści się w Cedzynie w gminie Górno, nieopodal Kielc. To tam, w 2018 roku powstało jedyne w swoim rodzaju Muzeum Samochodu Papieskiego Jana Pawła II. Muzeum kryje w sobie niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju eksponat - samochód papieski, którym Jan Paweł II poruszał się podczas swojej pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 roku. Samochód został zbudowany na specjalne zamówienie i musiał spełniać odpowiednie warunki. Niestety, po zakończeniu pielgrzymki, na polecenie władz pojazd zniszczono, a jego części "rozjechały się" po Polsce.

W latach 2006-2011 z inicjatywy pana Marka Adamczaka z firmy Auto-Adamczak w Kielcach, samochód został zrekonstruowany na bazie odnalezionych części, w pełnej technicznej zgodności z oryginałem z 1979 roku. Wokół odbudowanego pojazdu powstało Muzeum Samochodu Papieskiego Jana Pawła II, którego celem jest przechowywanie pamięci o tym jedynym w swoim rodzaju dziele polskiej motoryzacji, w wyrazie uznania dla wszystkich, którzy w roku 1979 przyczynili się do powstania Samochodu Papieskiego JP2.

- Dlaczego odbudowałem samochód papieski JP2? Bo... on jest stąd, z Polski - mówi na wstępie pan Marek Adamczak i dodaje: - Pięć lat tworzyliśmy historię, dokumentację, a drugie pięć odbudowywaliśmy auto. Samochód jest odbudowany na oryginalnych częściach. Te części zostały odnalezione, a ich pochodzenie udokumentowane. Odnowiony samochód gościł już w ponad 140 miejscach w całej Polsce - od Bieszczad do Gdańska

- przyznał właściciel firmy Auto-Adamczak.

To wyjątkowe papamobile było w takich miejscach jak: Gdańsk, Stocznia Gdańska, Warszawa, Święty Krzyż, Częstochowa, Kraków, Zakopane.

- Samochód papieski pokazał się wszędzie i jest bardzo wielu oglądających. Mnóstwo osób podziwia to auto. Dużo ludzi również do nas przyjeżdża, ale my wyjeżdżamy częściej - częściej go pokazujemy - przyznał pan Marek.

Papamobile pojedzie z Cedzyny na Narodowy Marsz Papieski do Warszawy

W najbliższą niedzielę, 2 kwietnia, w 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II, samochód papieski pojawi się w Warszawie.

- Bierzemy udział w Narodowym Marszu Papieskim, współorganizowanym między innymi przez Centrum Życia i Rodziny. W czasie przejazdu, papamobile zatrzyma się, by złożyć wieńce pod pomnikiem Jana Pawła II, gdzie w 1979 roku wygłosił Homilię do wiernych. Marsz wyruszy o godzinie 11 z ronda imienia Romana Dmowskiego. Przejedzie ulicami Warszawy aż do Placu Zamkowego i Archikatedry świętego Jana Chrzciciela, gdzie zostanie odprawiona msza święta w intencji Świętego Jana Pawła II, a samochód będzie dostępny dla uczestników Marszu, mieszkańców Warszawy. Szacuje się, że w marszu weźmie udział ponad 50 tysięcy uczestników

- informował pan Marek Adamczak.

Kto pojedzie niepowtarzalnym papamobile?

Jak mówił pan Marek Adamczak, samochodem papieskim pojadą ci, którzy budowali oryginalny pojazd w 1979 roku, a także osoby, które odbudowały pojazd.

O pierwszym polskim samochodzie papieskim i muzeum w Cedzynie słów kilka...

Samochód Star 660 M2 zbudowano dla papieża Jana Pawła II, na jego pierwszy przyjazd do Polski (w 1979 roku) po objęciu Stolicy Apostolskiej. Samochód został wpisany do rejestru samochodów zabytkowych. W latach 2006–2011 pracownicy firmy AUTO-ADAMCZAK w Kielcach pojazd zrekonstruowali na bazie oryginalnej ramy i odnalezionych podzespołów, w pełnej technicznej zgodności. Odtworzono go we współpracy z Przemysłowym Instytutem Motoryzacji w Warszawie, w którym przygotowywano samochód dla Ojca Świętego w 1979 roku, oraz z inżynierami i studentami z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Samochód jest w pełni sprawny. Wykorzystywany był podczas wielu uroczystości religijnych i świeckich w Polsce. Muzeum znajduje się na liście Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum nieprzerwanie poszukuje kolejnych obiektów, na przykład zaginionych oryginalnych części samochodu. Prowadzi działania mające na celu precyzyjne udokumentowanie całej historii tegoż pojazdu, jak również organizuje zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Ekspozycja w Muzeum składa się z trzech części. Część pierwsza obejmuje projekt i realizację Pojazdu Specjalnego JP2 w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji w Warszawie w (1979 roku). Część druga to poszukiwanie podzespołów i odbudowa Samochodu Papieskiego JP2 w firmie Auto-Adamczak (2006–2011 roku) wraz z oryginalną dokumentacją. Trzecia część poświęcona jest podróżom po kraju odbudowanym samochodem (odwiedził ponad 140 miejsc).

Muzeum Samochodu Papieskiego JP2 jest czynne od wtorku do piątku w godzinach 10-15 oraz w sobotę w godzinach 11-14. Wstęp jest bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie