Pierwsze w województwie Centrum Urazowe dla dorosłych już...

  Pierwsze w województwie Centrum Urazowe dla dorosłych już prawie gotowe (WIDEO, ZDJĘCIA)

  Zdjęcie autora materiału

  Paula Goszczyńska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Pierwsze w województwie Centrum Urazowe dla dorosłych już prawie gotowe (WIDEO, ZDJĘCIA)
  1/6
  przejdź do galerii

  ©Aleksander Piekarski

  Budowa pierwszego w regionie Centrum Urazowego dla osób dorosłych jest już praktycznie zakończona. W czwartek, 14 marca, w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach odbyła się konferencja podsumowująca realizację projektu. Lekarze różnych specjalności opowiedzieli o zasadach działania nowej jednostki i pacjentach, którzy będą tu trafiać.


  Doktor Katarzyna Orłowska, która ma kierować Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym z nowym Centrum przypomniała, że będzie to wydzielona częścią szpitala, gdzie mają być diagnozowani i leczeni pacjenci z najcięższymi urazami, a celem działalności nowej jednostki ma być zmniejszenie śmiertelności, bądź powikłań powstających w wyniku wypadków. Doktor Orłowska podkreśliła, że istotne jest, aby rozpoczęcie leczenia ratującego życie odbyło się w ciągu tak zwanej „złotej godziny” od zdarzenia.

  W skład zespołu Centrum Urazowego dla osób dorosłych wejdą co najmniej trzej lekarze. Jeden z nich będzie musiał posiadać specjalizację z medycyny ratunkowej, drugi w zakresie leczenia pacjenta urazowego i trzeci posiadający tytuł specjalisty w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii. W Centrum obowiązuje system segregacji triage , który oznacza, że najszybciej udzielana jest pomoc osobom najbardziej jej potrzebującym.

  O tym, że uruchomienie Centrum Urazowego dla dorosłych będzie nie lada wyzwaniem mówił Bartosz Stemplewski, pełniący obowiązki dyrektora szpitala. Zaapelował również do władz o pomoc przy uruchomieniu jednostki zwłaszcza w obszarze zapewnienia odpowiedniej liczby łóżek anestezjologicznych w regionie.

  Centrum Urazowe ma olbrzymie znaczenie w przypadku ratowania osób w najcięższych stanach - głównie ofiar wypadków z urazami wielonarządowymi. Ci pacjenci powinni zostać jak najszybciej dowiezieni do Centrum Urazowego, które zapewni pełną kompleksowość świadczeń. Przede wszystkim szybką diagnostykę oraz, w razie potrzeby, pierwsze interwencje zabiegowe. Kontynuacja leczenia przebiegać będzie już warunkach szpitalnych.

  Aktualnie, inwestycja jest na etapie odbiorów. Są już zgody służb sanitarnych i straży pożarnej na eksploatacje nowego obiektu. W trakcie są procedury związane z uzyskaniem akceptacji Państwowego Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego na użytkowanie pawilonu. Szpital czeka także na akceptację służb sanitarnych, która jest niezbędna aby mógł rozpocząć pracę nowy rezonans magnetyczny i tomograf.

  Centrum Urazowe dla osób dorosłych zostało dobudowane do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Projekt zakładał również modernizację części (ponad 110 metrów kwadratowych) wydzielonych pomieszczeń Oddziału na potrzeby Centrum. Nowy, liczący około 500 metrów kwadratowych obiekt, został połączony z istniejącym obecnie pawilonem Oddziału Ratunkowego. Zakupione zostanie także nowe wyposażenie, w tym: rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy, kardiomonitory, respirator i bronchoskop z torem wizyjnym. W ramach Centrum Urazowego działać ma pracownia endoskopii diagnostycznej i zabiegowej.

  Koszt inwestycji to ponad 12 milionów 870 tysięcy złotych, a ze środków unijnych pochodziło 8,5 miliona złotych. Urząd Marszałkowski dotował inwestycję kwotą w wysokości prawie 3,5 miliona złotych. W niewielkim stopniu budowę szpital dofinansował ze środków własnych.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy  10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu  Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają  Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?

  ZOBACZ TAKŻE: BEZ ŚCIEMY. LEKARZE W FILMACH

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Miss Studniówki 2019| Zobacz finalistki!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz finalistki!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz finalistów!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz finalistów!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone