Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy dzień wiosny. Astronomiczna i kalendarzowa wiosna 20 i 21 marca

Marzena Smoręda
Uczestnicy rajdu w poszukiwaniu wiosny.
Uczestnicy rajdu w poszukiwaniu wiosny. Jacek Dopieralski
Astronomiczna wiosna w 2019 przyszła do nas dokładnie w środę, 20 marca o godzinie 22.58. W kalendarzu pojawia się w czwartek, 21 marca. Przyniesie coraz cieplejszą aurę i zmianę czasu z zimowego na letni.

Wiosna zaczyna się u nas równonocą wiosenną, kiedy to dzień i noc trwają dokładnie po 12 godzin. W niektórych latach data astronomicznej i kalendarzowej wiosny pokrywa się. W tym roku jednak astronomiczna wiosna wyprzedza kalendarzową o 62 minuty.

Wiosna trwać będzie do momentu przesilenia letniego, czyli do 22 czerwca. Z każdą kolejną dobą dzień będzie dłuższy, a noc krótsza. Po 22 czerwca będzie na odwrót.

Wiosna w naszej strefie klimatu umiarkowanego oznacza rosnącą temperaturę i umiarkowane opady. W przyrodzie rozpoczyna rewolucję.

- Czekamy niecierpliwie na wiosnę w kalendarzu, ale tak naprawdę ona już u nas jest. W ostatnią sobotę razem z 350 uczestnikami rajdu „W poszukiwaniu świętokrzyskiej czarownicy”, promującego legendy świętokrzyskie mieliśmy na to niezliczone dowody - mówi Jacek Dopieralski, właściciel Agencji Turystyki Geo Travel, wyróżniony w ubiegłym roku nagrodą Wędrowiec Świętokrzyski, który w ostatnich dniach już po raz siódmy poprowadził przez Góry Świętokrzyskie zapalonych wędrowców.

- Szukaliśmy nie tylko czarownic, ale i wiosny, bo rajd od początku organizowany jest na powitanie wiosny i inauguruje sezon turystyczny. W tym roku po drodze 15,5-kilometrowej trasy mijaliśmy wspaniałe stanowiska kwitnących przebiśniegów, przylaszczek, podbiału, kwitnące leszczyny, brzozy z nabrzmiałymi pąkami. soczyste źdźbła trawy, na które apetyt mają całe stada saren. Data 21 marca niczego już nie zmieni. Wiosna u nas już trwa - opowiada Jacek Dopieralski.

Od 36 lat w Polsce z wiosną zmieniamy czas z zimowego na letni. Nastąpi to za dwa tygodnie - w nocy z soboty, 30 marca na niedzielę, 31 marca. To oznacza, że trzeba będzie przestawić zegarki o jedną godzinę naprzód, czyli z godziny 2 na godzinę 3. Pośpimy krócej. Czy będzie to ostatnie wiosenne manipulowanie czasem? Wbrew zapowiedziom nie. Ostatnia zmiana czasu ma nastąpić w marcu 2021 roku. Czas z zimowego na letni i odwrotnie zmieniać będziemy jeszcze cztery razy.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz. Koniec zmiany czasu do 2021 roku w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie