Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy etap prac remontowych przy zabytkowej kaplicy Świętej Anny w Pińczowie prawie zakończony (WIDEO, ZDJĘCIA)

Agata Chrobot
Agata Chrobot
Kończy się pierwszy etap prac remontowych przy kaplicy Świętej Anny w Pińczowie.
Kończy się pierwszy etap prac remontowych przy kaplicy Świętej Anny w Pińczowie. Agata Chrobot
Pińczowska perełka - górująca nad miastem zabytkowa kaplica Świętej Anny odzyskuje dawny blask. Obecnie wciąż trwają prace remontowe. Planowo pierwszy etap remontu zakończy się 31 października. Co dalej z kapliczką, która potrzebuje kompleksowego odnowienia? To zależy od tego czy władze i parafia otrzymają dofinansowanie. Szczegóły poniżej.

Wstępne prace przygotowawcze do remontu kapliczki Świętej Anny w Pińczowie rozpoczęły się w lipcu tego roku. Obecnie kończy się pierwszy etap prac remontowych przy "pińczowskiej perełce".

Pierwszy etap prac obejmował zadbanie kapliczki można powiedzieć przy samej ziemi. W ramach kilkumiesięcznego remontu odsłonięto fragmenty ścian kaplicy, a właściwie je odkopano i odpowiednio zabezpieczono przed niszczeniem. Odwiedziliśmy wzgórze, na którym mieści się kaplica w poniedziałek, 28 października. Zastaliśmy tam podczas prac remontowych Pawła Sobczyńskiego, konserwatora zabytków i kierownika prac oraz autora pracy naukowej o kaplicy.

- Kończymy właśnie pierwszy etap prac związany z porządkowaniem strefy cokołowej kaplicy. Zrobiliśmy izolację poziomą i rekonstrukcję najbardziej zniszczonych fragmentów remontowanej strefy - informował Paweł Sobczyński. I dodał: - Przewidywany termin całkowitego zakończenia pierwszego etapu i odbioru prac to 31 października.

Koszt inwestycji to 400 tysięcy złotych. Z czego 200 tysięcy złotych to wkład własny zapewniony przez samorząd powiatu, a 200 tysięcy to dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zakres prac, które zostaną wykonane za te pieniądze to:

  • usunięcie opaski i betonowych koryt wraz z robotami ziemnymi,
  • izolacja pozioma,
  • prace konserwatorskie strefy cokołowej,
  • wykonanie opaski wraz z montażem systemu odprowadzania wód opadowych wraz z zagospodarowaniem terenu.

Mówiąc wprost - ściany kaplicy zostały zabezpieczone przed wodą. To bardzo ważne, ponieważ kamień pińczowski, z którego jest zbudowana kaplica bardzo go "chłonie". Remont był na razie prowadzony tylko na zewnątrz kaplicy, choć wymaga ona także renowacji wewnątrz.

- Czy na tym zakończą się prace remontowe kaplicy? - dopytujemy.
- Chcielibyśmy je kontynuować. Będziemy się starali o pozyskanie dofinansowania na kolejne etapy. Mamy nadzieję, że uda się pozyskać kolejne dotacje. Od tego zależy czy kaplica będzie w dalszym ciągu remontowana - informował w poniedziałek, 28 października Paweł Sobczyński.

POLECAMY: ROZMAITOŚCI

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie