Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy konkurs i od razu bardzo duży odzew. Objawiły się sandomierskie literackie talenty

(GOP)
Swoje wiersze czyta Piotr Ordon, zdobywca pierwszej nagrody w dziedzinie poezji.
Swoje wiersze czyta Piotr Ordon, zdobywca pierwszej nagrody w dziedzinie poezji. Małgorzata Płaza
Zaszczytny tytuł "Sandomierski Talent" otrzymali zwycięzcy konkursu literackiego zorganizowanego przez Wydawnictwo Armoryka oraz Fundację Kultury i Tradycji Europejskiej "Paradosi".
Nagrodę od przedstawicieli Wydawnictwa Armoryka oraz  Fundacji Kultury i Tradycji Europejskiej 'Paradosi' Elżbiety Sarwy i Andrzeja Cebuli odbiera Marcin
Nagrodę od przedstawicieli Wydawnictwa Armoryka oraz Fundacji Kultury i Tradycji Europejskiej 'Paradosi' Elżbiety Sarwy i Andrzeja Cebuli odbiera Marcin Czyż, nagrodzony w dziedzinie prozy. Małgorzata Płaza

Nagrodę od przedstawicieli Wydawnictwa Armoryka oraz Fundacji Kultury i Tradycji Europejskiej 'Paradosi' Elżbiety Sarwy i Andrzeja Cebuli odbiera Marcin Czyż, nagrodzony w dziedzinie prozy.
(fot. Małgorzata Płaza)

Do literackiej rywalizacji stanęli uczniowie, studenci, osoby w średnim wieku i seniorzy. Pisanie wierszy czy prozy to dla nich wszystkich wielka pasja. Łączy ich również sympatia dla Sandomierza.

Konkurs został zorganizowany po raz pierwszy. Ogłoszono go rok temu w czasie opłatkowego spotkania w klasztorze ojców dominikanów.

- Chcieliśmy pobudzić do twórczego działania sandomierzan, zarówno starszych, jak i młodszych. Przyznaję, że nie liczyliśmy na duże zainteresowanie. Tymczasem odzew przerósł nasze najśmielsze oczekiwania - wpłynęło ponad 100 prac - powiedział Andrzej Cebula z fundacji "Paradosi", jeden z organizatorów konkursu.

W dziedzinie prozy pierwsze miejsce zajął Marcin Czyż z Tarnobrzega za utwór pod tytułem "Przekręt dzielnicowy", zaś w dziedzinie poezji Piotr Ordon, gimnazjalista z Jadachów za wiersz "Ostoja".

Marcin Czyż skończył studia doktoranckie w Lublinie. Obecnie kończy pisać książkę "(U)kraina marzeń" w ramach stypendium ministra kultury.

- W czasie kilkudniowego pobytu w Sandomierzu poszedłem do Biblioteki Miejskiej. Jakaś iskra sprawiła, że postanowiłem poszukać informacji o Henryku Sandomierskim. Przeczytałem dwie książki - "Czerwone tarcze" Jarosława Iwaszkiewicza i publikację Tomisława Giergiela na temat rycerstwa sandomierskiego. Reszta została wzięta z życia - tak o swojej pracy mówił Marcin Czyż.

Wśród nagrodzonych są również: laureat drugiej nagrody Jan Kuchta, mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej w Sandomierzu za utwór pod tytułem "Spacer po Sandomierzu" oraz dwie zdobywczynie miejsca trzeciego, sandomierzanki - Paulina Sowińska za wiersz "Sandomierscy Bohaterowie" i Paula Pietruszka za "Mój Sandomierz" i "Spacer".

Wyróżniono ponadto: Kazimierza Raczyńskiego, Beatę Bachowską, oboje z Sandomierza, Weronikę Zielińską z Zagorzyc koło Pińczowa i Kamilę Łukawską ze Mściowa.

Laureaci, oprócz tytułu "Sandomierskiego Talentu", otrzymali nagrody ufundowane między innymi przez Wydawnictwo Diecezjalne. Ich utwory znalazły się w publikacji Wydawnictwa Armoryka oraz Fundacji Kultury i Tradycji Europejskiej "Paradosi".

W czasie uroczystego podsumowania konkursu w czytelni Biblioteki Pedagogicznej autorzy czytali swoje utwory.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie