Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy tomograf w buskim szpitalu

Adam Ligiecki
Starosta Jerzy Kolarz (w środku), dyrektor szpitala Ryszard Skrzypek (z prawej) i przedstawiciel firmy z Poznania dokonali uroczystego "otwarcia” tomografu w buskiej lecznicy.
Starosta Jerzy Kolarz (w środku), dyrektor szpitala Ryszard Skrzypek (z prawej) i przedstawiciel firmy z Poznania dokonali uroczystego "otwarcia” tomografu w buskiej lecznicy. A. Ligiecki
W buskim szpitalu zainstalowano aparat, który stanowi przełom w technice diagnostycznej.

Korzystać mogą z niego pacjenci także z innych rejonów województwa.

To... nie pomyłka. Pierwsi pacjenci buskiego szpitala już zostali przebadani przy pomocy tomografu komputerowego.
Pierwszy w południowej części województwa świętokrzyskiego aparat rentgenowski nowej generacji pracuje pełną parą.

NIE TYLKO DLA BUSKA

Jak to się stało, że tomograf trafił do Buska? Tutejszy Zespół Opieki Zdrowotnej ogłosił przetarg na umiejscowienie tomografu. Wygrała go renomowana firma medyczna KIE z Poznania. I właśnie w czwartek aparat został zainstalowany.

- To bardzo dobra wiadomość dla naszych pacjentów. To duży krok do przodu w rozwoju techniki diagnostycznej, ale także w ratowaniu życia człowieka - podkreślił dyrektor ZOZ Ryszard Skrzypek.
- Z tomografu mogą korzystać nie tylko mieszkańcy regionu buskiego. Także pacjenci z powiatów pińczowskiego, kazimierskiego, staszowskiego, południowej części powiatu kieleckiego, z Chmielnikiem. Do nas będzie im bliżej, łatwiej dostać się niż do Kielc - dodał starosta Jerzy Kolarz, który został zaproszony na uroczyste "otwarcie" tomografu.

Superaparat znajduje się w budynku oddziału płucnego szpitala (obok izby przyjęć). W czwartek zostało przebadanych tomografem dwanaście osób, wczoraj też dwanaście. Poznańska firma świadczy w Busku usługi tak, jak niepubliczny zakład opieki zdrowotnej. Umowę na dzierżawę pomieszczeń w lecznicy podpisała na 10 lat.

KROI JAK PLASTERKI OGÓRKA

Tomograf jest nowoczesnym aparatem rentgenowskim do wykonywania zdjęć warstwowych narządów wewnętrznych. Komputerowe "oko" bardzo dokładnie prześwietla człowieka. - Można w ten sposób "pokroić" pacjenta jak plasterki ogórka - mówią obrazowo lekarze. - Zobaczyć wszystko, co dzieje się wewnątrz, każdy szczegół.

Buski tomograf kosztuje około półtora miliona złotych. Może współdziałać z rezonatorem, choć ten ostatni aparat służy do prześwietlania "tkanek miękkich" (mięśni, naczyń). Wyniki badań, po komputerowej "obróbce", pacjenci odbierają na miejscu.

- Tradycyjne aparaty rentgenowskie, z "zieloną szybką" odchodzą do lamusa. Już niedługo wyniki badań tomograficznych powinny znaleźć się w podstawowym pakiecie badań lekarskich - przewiduje dyrektor Skrzypek. - Tak jak dzisiaj badania krwi, moczu.

KONSULTACJE Z INTERNETU

Dodajmy, że zaplanowano też konsultacje za pośrednictwem... Internetu. Wyniki badań z buskiego tomografu będą przesyłane pocztą elektroniczną do centrum medycznego w Poznaniu. Tam porad będą udzielać wysokiej klasy specjaliści radiolodzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie