Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pietraszkiewicz: W niektórych przypadkach upadek umowy może być dla klienta bardziej dotkliwy niż utrzymanie tej umowy nawet z pewną wadą

Maciej Badowski
Maciej Badowski
06.06.2016 warszawa nbpkrzysztof pietraszkiewicz prezes bankow polskich portret. krzysztof pietraszkiewicz prezes bankow polskich portret wizerunek  nz. krzysztof pietraszkiewicz prezes bankow polskichfot. piotr smolinski / polska press
06.06.2016 warszawa nbpkrzysztof pietraszkiewicz prezes bankow polskich portret. krzysztof pietraszkiewicz prezes bankow polskich portret wizerunek nz. krzysztof pietraszkiewicz prezes bankow polskichfot. piotr smolinski / polska press Piotr Smolinski
Obserwowaliśmy pewien wzrost zainteresowania i aktywności wniosków do sądów w drugiej połowie 2019 roku. Myślę, że ten poziom będzie się stabilizował, ponieważ zostało wyjaśnionych kilka bardzo ważnych spraw i dalsze sprawy będą wyjaśniane jak należy rozumieć wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej- mówi AIP prezes ZBP.

- Myślę, że sprawy stały się jasne. Każda sprawa frankowa musi być rozpatrywana indywidualnie i indywidualnie musi zostać podjęta decyzja, stwierdzenie czy rzeczywiście mieliśmy do czynienia z jakąś nieuczciwą praktyką czy narażeniem interesów klienta na straty, na szwank- tłumaczy AIP Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Jak wyjaśnia powoli nie ma już wątpliwości, że pieniądz ma swoją wartość w czasie i ta wartość pieniądza nie równa się zero. Jednocześnie zwraca uwagę na fakt, że w tym postępowaniu klient musi być poinformowany w przypadku gdyby dochodziło do upadłości umowy, czyli do unieważnienia umowy kredytowej, a co za tym idzie, będzie musiało nastąpić jakieś rozliczenie i klient powinien być bardzo dokładnie poinformowany jakie są konsekwencje upadłości umowy.

- Wskazywał na to TSUE, że upadek umowy jest najczęściej bardzo bolesny dla obu stron, czyli dla klienta i dla przedsiębiorcy, w tym przypadku dla banku. Dlatego trzeba bardzo rozważnie podchodzić do takiej decyzji i sprawdzić różne okoliczności. Nawet będą takie sytuacje kiedy klient mógłby skorzystać z takiej ochrony, dyrektywy czy ustawy ale nie korzysta ponieważ upadek umowy byłby dla niego bardziej dotkliwy niż utrzymanie tej umowy nawet z pewną wadą- mówi.

- My jako sektor bankowy ciągle powtarzamy, że w wyniku tych rozliczeń i różnych sporów nie powinno dochodzić do uprzywilejowania kredytobiorców frankowych którzy podjęli decyzję o wzięciu pewnego ryzyka w stosunku do kredytobiorców złotowych. Uważamy, że po prostu byłoby to niesprawiedliwe, żeby ci którzy płacili więcej i nie podjęli takiego ryzyka musieliby teraz współfinansować takie projekty- dodaje.

- Spodziewam się, że niektóre sprawy będą jeszcze wyjaśniane o charakterze prawnym, np. czy istnieją przepisy dyspozytywne w polskim prawie, które by pozwalały zastąpić klauzule uznane za abuzywne innymi przepisami dyspozytywnymi, chodzi tu o stosowanie średniego kursu NBP w rozliczeniach pomiędzy bankiem a klientem. Sądzimy również, że definitywnie zostanie wyjaśniona kwestia wartości pieniądza w czasie do ewentualnych rozliczeń. Sądzimy, że definitywnie zostaną wyjaśnione inne kwestie, jak chociażby to, czy słuszne jest stawianie zarzutu bankom, że dowolnie kształtowały kurs, ponieważ to nieprawda. Takie stwierdzenie jest nieprofesjonalne i nieodpowiedzialne i wreszcie jest niezgodne z prawdą. Kursy walutowe w bankach były i są kształtowane rynkowo- podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie