Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piknik archeologiczny Rydno w Skarżysku-Kamiennej. Tak żyli ludzie w epoce kamienia

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Tomasz Juchniewicz prezentuje repliki "Wenusek" z epoki kamienia.
Tomasz Juchniewicz prezentuje repliki "Wenusek" z epoki kamienia. Mateusz Bolechowski
Od piątku 23 września do niedzieli 25 września w Skarżysku-Kamiennej odbywa się piknik archeologiczny Rydno. W parku przy stadionie Granatu można zobaczyć, jak żyli ludzie w epoce kamienia i nauczyć się, jak rozpalać ogień dawnymi sposobami,

W 1912 roku nad rzeką Kamienną między Skarżyskiem i Wąchockiem Stefan Krukowski odkrył ślady bytności ludzi z epoki kamienia. Wieloletnie badania archeologów wykazały, że przed tysiącami lat był to ważny ośrodek handlu i kultury. Nad rzeką wydobywano ochrę, czyli tlenek żelaza, który służył jako cenny wówczas barwnik, ponoć miał znaczenie magiczne. Odnaleziono mnóstwo krzemiennych narzędzi, pozostałości osady i inne artefakty, typowe dla kultur z epoki neolitycznej; mustierskiej, hamburskiej, komornickiej i amfor kulistych, a także kultur epoki brązu – mierzanowicką i trzciniecką. Z przerwą spowodowaną zlodowaceniem, nasi przodkowie żyli tam na przestrzeni kilku tysięcy lat.

Wiele atrakcji dla gości pikniku Rydno

Od 2006 roku pasjonaci archeologii ze Skarżyska organizują pikniki archeologiczne Rydno. Dawniej imprezy odbywały się nad Kamienną i miały duży rozmach. Od kilku lat są skromniejsze, ale wciąż się odbywają, w parku przy stadionie Granatu na Rejowie. Kolejny odbywa się od piątku 23 września do niedzieli 25 września. Warto go odwiedzić. Na miejscu zbudowano neolityczną osadę z szałasami, ogniskiem i piecem do wypalania ceramiki. Wstęp jest bezpłatny, można zwiedzić stanowisko dawnego myśliwego, skosztować "dzikiej kuchni" - potrawy z naturalnych składników przygotowuje "Forest". Członkowie Pracowni Archeologicznej Trzy Epoki pokazują prymitywne narzędzia i ciekawie opowiadają o życiu ludzi z epoki kamienia. Grzegorz Borys, uczestniczący w piknikach od pierwszej edycji, prowadzi warsztaty garncarskie, Martyna Dolęga - bębniarskie, a "Mumin" - kamieniarskie. Pod jego okiem można się nauczyć wykonywania z krzemienia grotów strzał, noży i innych narzędzi.

Jak rozpalić ogień bez zapałek

Specjalistą od rozniecania ognia jest spiritus movens pikniku, Tomasz Juchniewicz. - Są trzy dawne metody. Krzesania, za pomocą krzemienia i pirytu, łuku ogniowego, oraz najtrudniejsza - za pomocą ręcznego świdra. Pan Tomasz uczy chętnych, jak rozpalić ogień bez użycia zapałek czy zapalniczki, jest to dość długotrwała, ale pasjonująca czynność. W sobotę na pikniku pojawiło się sporo osób, miedzy innymi młodzież z koła turystyczno - historycznego ze Szkoły Podstawowej numer 3 w Skarżysku, w tym uczniowie z Ukrainy. W niedzielę 25 września piknik będzie czynny w godzinach od 10.00 do 17.00. Warto się tam wybrać.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skarzyskokamienna.naszemiasto.pl Nasze Miasto