Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piknik Zdrowia na Rynku w Kielcach. Można było bezpłatnie wykonać badania, w tym analizę składu ciała oraz mammografię. Zobacz zdjęcia

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Wideo
od 16 lat
W sobotę, 29 lipca już od godziny 11 mogliśmy wykonać bezpłatne badania profilaktyczne na Rynku w Kielcach. Wydarzenie zainicjowała fundacja "Pokonaj Raka" oraz Świętokrzyski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia. Mieszkańcy mogli sprawdzić skład ciała, zbadać wzrok, wykonać mammografię, a młodzież - badanie dentystyczne w Dentobusie. Okazuje się, że w Świętokrzyskiem, jako jedynym województwie w kraju działa mobilny cytomammobus. Zobaczcie film i zdjęcia.

Piknik Zdrowia w Kielcach

Na Rynku ustawiono namioty-stoiska oferujące badania zdrowotne mające na celu wczesne wykrycie ewentualnych zmian chorobowych w organizmie. Prezentowały się tu takie instytucje jak: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, Narodowy Fundusz Zdrowia, Świętokrzyskie Centrum Onkologii, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach, Komenda Wojewódzkiej Policji w Kielcach, Urząd Wojewódzki, Urząd Miasta Kielce, Feminei - Twoja Położna, Family Optic czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Piknik poprowadziła Maria Katarzyna Buchalska, towarzyszyła jej Anna Kołomańska - zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach.

Jak ważna jest profilaktyka wyjaśniała organizatorka Pikniku Zdrowia, Katarzyna Gulczyńska, prezes fundacji "Pokonaj Raka".

- Absolutnie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Korzystajmy z badań, które mamy oferowane, bądźmy zawsze krok przed chorobą. W Świętokrzyskiem macie rzecz wyjątkową, jaką jest cytomammobus, czyli mobilna pracownia badań diagnostycznych. W innych województwach takiego pojazdu nie ma, więc zachęcam by z niego korzystać! Smuci mnie jednak to, że ilość badań wśród mieszkańców wciąż jest za mała

- komentowała.

Mammografia, cytologia, badanie dentystyczne i wiele więcej na Pikniku Zdrowia w Kielcach

Małgorzata Kiebzak, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia mówiła jakie bezpłatne badania są tu przeprowadzane. - Mammografia, cytologia, badanie wzroku. Odwiedzający mogą również przebadać swoje znamiona. W namiocie NFZ dowiecie państwo o badaniach profilaktycznych skierowanych zarówno do kobiet jak i mężczyzn. Ważna jest również profilaktyka uzębienia najmłodszych, którą przeprowadzamy w Dentobusie, mobilnym gabinecie dentystycznym dla pacjentów w wieku od 6 do 19 lat. Mieszkańcy mogą dowiedzieć się o portalach internetowych NFZ. Są tam informacje na temat diet tworzone przez naszą panią dietetyk. Można wyrobić kartę EKUZ, założyć internetowe konto pacjenta, dowiedzieć się o e-skierowaniach do sanatorium - wyliczała pani dyrektor.

Profesor Beata Kręcisz, kierownik Kliniki Dermatologii w Kielcach informowała jak ważne jest badanie wszelkich przebarwień skóry, które w wielu przypadkach mogą okazać się niebezpieczne. - Jeżeli budzą jakiś niepokój - rosną, zmieniają powierzchnie, podkrwawiają, to zdecydowanie musi być wówczas kontrola dermatologiczna tych znamion pod kątem rozwoju czerniaka. Wiele z nich pojawia się na tak zwanej skórze wcześniej niezmienionej. Powinny na to szczególnie uważać osoby po 40. roku życia - wyjaśniała lekarka.

Profilaktyka raka szyjki macicy na wysokim poziomie w województwie świętokrzyskim

Doktor Leszek Smorąg, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii podkreślał, że w ostatnich latach nasz region może pochwalić się wysokimi statystykami co do profilaktyki raka szyjki macicy. - Miarą profilaktyki jest umieralność na tę chorobę. W latach 2019 - 2020 odnotowaliśmy najniższą umieralność w Polsce. Statystyki mówią, że działania, jeśli są odpowiednio intensywne, przekładają się na wyniki leczenia. Rak to nie wyrok, to choroba do wyleczenia. Jeżeli jednak lekceważymy objawy, to jesteśmy skazani na okaleczające i wycieńczające leczenie. Dobrym przykładem jest moja ostatnia pacjentka. Wyczuwała guza od roku, ale uznała, że skoro ma dopiero 20 lat, to nowotwór jej nie grozi. Zachorować można w każdym wieku i w każdym wieku trzeba się badać. Statystki pokazują jedynie która grupa wiekowa choruje najczęściej.

Pani Monika z Kielc odwiedziła Piknik Zdrowia by sprawdzić między innymi skład masy swojego ciała. Stanęła boso na specjalnej wadze, a po chwili zeszła z niej zadowolona. - Bardzo się cieszę, że tu przyszłam, bo moje wyniki okazały się być w normie. Co więcej - mój wiek metaboliczny wynosi 15 lat mniej niż mam! Na tym pikniku możemy wykonać na przykład cytologię, do czego zachęcam wszystkie kobiety - mówiła.

Zobacz jak wyglądał Piknik Zdrowia na Rynku w Kielcach:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto