Piłkarze ręczni PGE VIVE Kielce zagrali tylko w dziesięciu i spokojnie wygrali z Górnikiem Zabrze! [DUŻO ZDJĘĆ, VIDEO]

Anna Benicewicz-Miazga
W meczu drugiej kolejki PGNiG Superligi piłkarzy ręcznych, PGE VIVE Kielce wygrało z NMC Górnikiem Zabrze.

PGE VIVE Kielce - NMC Górnik Zabrze 32:23 (14:9)

PGE VIVE: Cupara (1-50 min, 12 obron), Ivić (50-60 min, 2 obrony) - Fernandez 5 - Jachlewski 5 - A. Dujszebajew 5 - Lijewski 5 - Janc 5 (1), Moryto 4 (1) - Karaliok 3, Aginagalde.

NMC Górnik: Kornecki (1-51 min, 5 obron), Kazimir (51-60 min, 3 obrony) - Tomczak 2, Czuwara 1 - Tatarincew 2, Gogola 1 - Adamuszek, Gliński 2 - Bąk 2,Sluijters 4 (2) - Buszkow 1, Gluch 3 - Daćko 3, Pawelec, Gromyko 2.

Karne. PGE VIVE: 2/3 (Kornecki obronił rzut Dujszebajewa). NMC Górnik: 2/3 (Cupara obronił rzut Tomczaka ).

Kary. PGE VIVE: 2 minuty (Lijewski 2). NMC Górnik: 12 minut (Daćko 4, Bąk, Adamuszek, Gluch po 2).

Sędziowali: Marek Baranowski (Warszawa), Bogdan Lemanowicz (Płock).

Widzów: 2300.

Przebieg: 4:0, 4:2, 5:2, 5:3, 6:3, 6:4, 8:4, 8:6, 10:6, 10:7, 12:7, 12:8, 13:8, 13:9, 14:9 - 15:9, 15:10, 19:10, 19:11, 20:11, 20:12, 21:12, 21:15, 24:15, 24:17, 25:17, 25:18, 26:18, 26:20, 27:20, 27:21, 28:21, 28:22, 29:22, 29:23, 32:23.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE AKCJE MECZU

Marko Mamić dołączył do licznego grona kontuzjowanych zawodników mistrza Polski. W meczu z NMC Górnikiem poza Chorwatem nie zagrali: Luka Cindrić, Michał Jurecki, Władysław Kulesz, Bartłomiej Bis i Mariusz Jurkiewicz. - Mogliśmy dzisiaj wystawić Michała Jureckiego, ale nie było sensu ryzykować. Daliśmy sobie radzę w dziesięciu. A Mateusz Jachlewski pokazał, że umie grać na każdej pozycji - mówił trener naszej ekipy, Talant Dujszebajew.

Trener miał do dyspozycji tylko dziesięciu zawodników, w tym dwóch rozgrywających i to leworęcznych: Alexa Dujsze bajewa i Krzysztofa Lijewskiego. Ten pierwszy, podobnie jak w pierwszym meczu sezonu, z Gwardią Opole, zagrał na środku rozegrania. Wobec braku lewych rozgrywających na tej pozycji grał, tak jak w drugiej połowie spotkania w Opolu, Mateusz Jachlewski, momentami nasza drużyna grała dwoma rozgrywającymi i dwoma obrotowymi.

Uraz Mamicia jest na tyle poważny, że nie będzie on mógł zagrać również w pierwszych w tym sezonie spotkaniu Ligi Mistrzów, które kielczanie rozegrają 15 września w węgierskim Veszprem i w drugim, 22 września w Kielcach z Rhein-Neckar Loewen. Pauza potrwa około trzech tygodni.

Jak napisał w czwartek macedoński portal rakomet24, PGE VIVE stara się o skrócenie wypożyczenia do Celje Pivovarnej Lasko młodszego syna Talanta Dujszebajewa, Daniela, który jest praworęcznym rozgrywającym. Według informacji tego portalu, trafi on do Kielc już za kilka dni. Okienko transferowe zamyka się we wtorek, 11 września. - Czy Daniel Dujsze bajew trafi teraz do Kielc? To bardzo trudne pytanie. Są jeszcze trzy dni i zobaczymy, co się zdarzy. To wszystko, co mogę powiedzieć w tej sprawie - powiedział prezes PGE VIVE, Bertus Servaas.

Więcej powiedział trener kieleckiego zespołu. - Czy niebawem będzie w zespole trzech panów D? - zapytaliśmy. - Chciałbym, żeby tak było. To nie jest moja kwestia. Ale jesteśmy w ciężkim momencie, chcieliśmy potrenować na zajęciach grę siedmiu na sześciu, ale się nia dało - śmiał się Talant Dujszebajew. - Prosiłem klub, że jeśli jest taka możliwość, to żeby porozmawiać z Celje na ten temat - dodał.

Dla kieleckiego zespołu mecz z zabrzanami był pierwszym w tym sezonie, rozgrywanym w Hali Legionów. Przed kielecką widownią zadebiutowali Władymir Cupara, Angel Fernandez i Artsiom Karaliok, a na trybunie prasowej debiutował były bramkarz kieleckiej drużyny, który współkomen-tował mecz dla stacji nSport+. - Trochę tu u was spokojniej niż tam na dole - śmiał się popularny „Kasa”.

Kielczanie zaczęli od żelaznej defensywy, z którą zupełnie nie radzili sobie zabrzanie. Górnik pierwszą bramkę zdobył w ...10 minucie gry. Czasy gry pod własną bramką przypomniał sobie Julen Aginagalde i spisywał się w tym elemencie bardzo dobrze, miał między innymi dwa bloki i dwa przechwyty.

Przy tak agresywnej i dobrze zorganizowanej obronie łatwiej broniło się Cuparze, który miał w pierwszej połowie aż 47-procentową skuteczność. Dodatkowo kilka rzutów gości ominęło bramkę. Przewaga gospodarzy po pierwszej mogła być wyższa, gdyby nie kilka fauli w ataku i przestrzelonych rzutów. Ale trudno mieć o to pretensje do drużyny, która ma na ławce dwóch rezerwowych zawodników z pola.

Akcje ofensywne naszego zespołu, z oczywistych przyczyn, nie miał oszałamiającego tempa, ale ostatnie dwa, trzy podania przed rzutem były zwykle błyskawiczne i zaskakujące dla rywali.

Jeszcze w końcówce pierwszej połowy trener zabrzan, Rastislav Trtik, zadysponował obronę 5+1, chcąc wyłączyć z gry Alexa Dujszebajewa. Kontynuował ten proceder po przerwie, ale nic to nie dawało. Nasi zawodnicy z minuty na minutę grali na większym luzie. Owacje na trybunach wzbudzały świetne interwencje Cupary, podobnie jak widowiskowe akcje w ataku. Tak jak wrzutka Angela Fernandeza w 40 minucie, wykończona przez Blaża Janca.

Kolejne spotkanie PGE VIVE rozegra w najbliższy wtorek, 18 września, o godzinie 18 w Gdyni z miejscową Arką (dawniej Spójnią).