Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pilotażowy projekt aktywizacji zawodowej "Pracownik Szyty na Marę" zakończony sukcesem. Autorem jest Wojewódzki Urząd Pracy. Zobacz wideo

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Wideo
od 16 lat
"Pracownik Szyty na Miarę" to projekt autorstwa Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach, którego zadaniem była precyzyjnie zaplanowana pomoc pracodawcom w znalezieniu oraz zatrudnieniu odpowiednich kandydatów do pracy. 9 grudnia pilotażowa akcja została podsumowana - zakończyła się sukcesem i wzbudziła duże zainteresowanie. Zgłosiło się łącznie 147 potencjalnych pracowników i 168 pracodawców. W końcowym etapie projektu wzięło udział 50 bezrobotnych przed 30. rokiem życia oraz 43 pracodawców. Zobacz wideo.

Projekt Wojewódzkiego Urzędu Pracy "Pracownik Szyty na Miarę" - nowa, pilotażowa formuła aktywizacji zawodowej

"Pracownik Szyty na Miarę" to pilotażowy projekt, którego autorem i i liderem jest Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach. To nowe rozwiązanie i wsparcie dla osób bezrobotnych oraz pracodawców. Za rekrutację odpowiedzialna była Świętokrzyska Komenda Wojewódzka Ochotniczych Hufców Pracy, partner akcji. Projekt "Pracownik Szyty na Miarę" został sfinansowany z pieniędzy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Kwota wyniosła 2 miliony złotych. Do programu zaproszeni byli bezrobotni od 18. do 30. roku życia, zarejestrowani w Powiatowych i Miejskich Urzędach Pracy oraz mikro i małe przedsiębiorstwa. Wachlarz przedsiębiorstw biorących udział był bardzo szeroki, To min. zakłady fryzjerskie, warsztaty samochodowe, piekarnie i zakłady usług opiekuńczych.

Konferencję poprowadziły wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Aleksandra Marcinkowska oraz zastępczyni wojewódzkiego komendanta Ochotniczych Hufców Pracy Magdalena Fogiel-Litwinek.

- W projekcie wykorzystaliśmy takie rozwiązania aktywności zawodowej, które jeszcze nigdy nie zostały zastosowane w tej formule. Chcieliśmy sprawdzić nowe rozwiązanie możliwości wsparcia osób bezrobotnych. Zainteresowanie zarówno ze strony potencjalnych, przyszłych pracowników jak i pracodawców okazało się bardzo duż

e - wyjaśniała Renata Janik.

Projekt opiewał na uczestnictwo 50 pracowników i 43 pracodawców. Do programu zgłosiło się aż 147 bezrobotnych i 168 pracodawców, przez co trzeba było przeprowadzać dodatkowe rekrutacje. Projekt pokazał, że wcale nie jest łatwo zatrzymać pracownika i związać go z firmą. Wśród zatrudnionych miały miejsce spore rotacje. Ścieżka pracy obejmowała: doradztwo i mentoring, staż plus subsydiowane zatrudnienie, voucher szkoleniowy, oraz bonus prozatrudnieniowy.

- Pracodawcy dzięki temu projektowi mogli pozyskać dobrego pracownika. Mógł on być na stażu, na próbnym okresie zatrudnienia. Pracownik natomiast mógł podnieść swoje kwalifikacje i uzyskać doświadczenie - kontynuowała wicemarszałek.

Za rekrutację do programu "Pracownik Szyty na Miarę" odpowiedzialna była Świętokrzyska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy w Kielcach.
- Współpraca OHP z Wojewódzkim Urzędem Pracy wypadła wręcz wzorowo. Świętokrzyska Komenda OHP była partnerem projektu jako jednostka budżetowa i pośrednicząca. Mam nadzieję, że podobne projekty będziemy wykonywać wspólnie w przyszłości. Rekrutacja odbywała się z wolnej stopy, była otwarta dla wszystkich spełniających założone wymagania. Chętnych było trzy razy więcej niż zakładanych miejsc, więc możemy powiedzieć, że projekt wzbudził duże zainteresowanie na lokalnym rynku, czyli był potrzebny - mówiła Magdalena Fogiel-Litwinek.

Dalsze etapy prowadził Wojewódzki Urząd Pracy.
- Nie obyło się bez sytuacji kiedy osoby bezrobotne rezygnowały. Pojawiały się też trudności z utrzymaniem osób w zatrudnieniu, ale celem była przede wszystkim aktywizacja zawodowa - dodawała Aleksandra Marcinkowska.

Na konferencji obecni byli przedstawiciele jednej z firm biorących udział w programie, właściciel pracowni architektonicznej Monopi Studio, Robert Sendkowski. Jego niedawno zatrudniona pracownica, Kamila Suliga opowiedziała o tym, co dała jej akcja szerzenia aktywności zawodowej. Ma 25 lat i skończyła studia na wydziale architektury na Politechnice Świętokrzyskiej.

- Po skończonych studiach szukałam pracy w zawodzie, zależało mi na tym, by była to praca w Kielcach, bo to moje rodzinne miasto. Dzięki stażowi zdobyłam pracę, doświadczenie, ogrom wiedzy i doświadczenie. To wszystko dzięki Monopi Studio i jego pracownikom, którzy wspierali mnie na drodze zdobywania doświadczenia oraz Wojewódzkiemu Urzędowi Pracy - mówiła pani architekt, Kamila Suliga.

Zobacz zdjęcia z konferencji:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie