Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pińczów pamiętał o bohaterach i ofiarach drugiej wojny światowej. Zobacz zdjęcia

Agata Chrobot
W niedzielę, 4 września Pińczów uczcił 83. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej.

Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu na Zawięzieniu. Prowadził je Marcin Kozłowski, sekretarz Gminy Pińczów, który powitał wszystkich zebranych władze gminy Pińczów, na czele z wiceburmistrz Beatą Kitą, władze samorządu powiatowego na czele ze starostą Zbigniewem Kierkowskim, Rafałs Szczygłowskiego, przedstawiciela posła Ministra Michała Cieślaka, Krzysztofa Wąsika, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Pińczowie, radnych Rady Miejskiej w Pińczowie, przedstawicieli służb mundurowych, przedstawicieli szkół i stowarzyszeń, Stowarzyszenia Ad Arma Polonia, prezesów spółek gminnych, harcerzy pińczowskiego hufca ZHP, wszystkie poczty sztandarowe, mieszkańców.

– Dziś szczególnie podkreślamy, jak ważne są słowa: pokój, niepodległość, wolność i co one oznaczają. W dzisiejszych czasach uzmysławiają nam to wydarzenia za naszą wschodnią granicą. Spotykamy się tutaj po to, abyśmy pamiętali i nigdy nie zapomnieli jakie okrucieństwa niesie za sobą wojna. Ważna jest pamięć i to abyśmy uczyli młodzież o tamtych wydarzeniach – podkreślała Beata Kita, zastępca burmistrza Pińczowa.

Odegrano hymn państwowy, wciągnięto flagę Polski na maszt, a następnie delegacje złożyły biało - czerwone wiązanki. Ksiądz Jan Staworzyński, proboszcz parafii pod wezwaniem Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty odmówił modlitwę mówiąc: – Modlimy się za poległych za ojczyznę, pomordowanych w obozach, czy więzieniach. Za tych, których groby rozsiane są na całym świecie, bo w różne miejsca rzucił ich wojenny los – mówił proboszcz świątyni Jan Staworzyński.

Następnie uczestnicy uroczystości udali się na nabożeństwo w intencji poległych za ojczyznę, które odprawione zostało w kościele parafialnym pod wezwaniem świętego Jana Apostoła Ewangelisty.

Na zakończenie obchodów rocznicowych w Parku Miejskim odbył się koncert pieśni patriotycznych. Zebrani usłyszeli takie utwory jak „Wojenko wojenko”, „My pierwsza brygada”, „Rozkwitały pąki białych róż” i wiele innych. Na scenie wystąpiła Marta Wąs, a towarzyszyli jej Jarosław Mrożek, który zagrał na instrumentach klawiszowych oraz na gitarze Daniel Mrożek. Dla uczestników przygotowano też wojskową grochówkę.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto