Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pińczów upamiętnił ofiary Katynia w 81. rocznicę zbrodni. Zobacz zdjęcia

Michał Kolera
Michał Kolera
We wtorek, 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wydarzenia z 1940 roku zostały upamiętnione podczas skromnych uroczystości 81. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Pińczowie.

Delegacje władz gminnych i powiatowych najpierw udały się na tak zwane "Zawięzienie". Tam odmówiono modlitwę w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej, a następnie delegacje złożyły symboliczne wieńce kwiatów.

Msza święta w intencji ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem oraz żołnierzy polskich zamordowanych w Katyniu została odprawiona w Sanktuarium Mirowskim. W znajdującej się w klasztorze Kaplicy Katyńskiej złożono także kwiaty oraz zapalono znicze pamięci. Ostatnim punktem uroczystości było złożenie wiązanek kwiatów przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu parafialnym w Pińczowie.

W uroczystościach upamiętniających 81. rocznicę Zbrodni Katyńskiej uczestniczyli: ojciec gwardian Eliasz Hetmański, proboszcz i kustosz Sanktuarium Mirowskiego, Włodzimierz Badurak, burmistrz miasta i gminy Pińczów, Beata Kita, wiceburmistrz, Zdzisław Woźniak, przewodniczący Rady Miejskiej, Marcin Kozłowski, sekretarz gminy Pińczów, Marta Łaskawiec, radna Rady Miejskiej, Zbigniew Kierkowski, starosta pińczowski, Ryszard Barna, wicestarosta pińczowski, Wioletta Usnarska, sekretarz powiatu, a także Andrzej Głogowiec, radny powiatu. Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć także delegacji harcerzy z pińczowskiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego wraz z Panią komendant Anna Steckiewicz. Harcerze z drużyny Czarne Stopy, działającej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Pińczowie złożyli róże i zapalili znicze na początku uroczystości na "Zawięzieniu"

Ponadto, aby upamiętnić 81. rocznicę Zbrodni Katyńskiej w pińczowskiej Bibliotece Publicznej możecie obejrzeć wystawę "Katyń. Zbrodnia przeciwko ludzkości". Wystawa składa się z książek o tematyce katyńskiej, dostępnych w Bibliotece oraz z kart edukacyjnych nt. zbrodni katyńskiej, udostępnionych przez Instytut Pamięci Narodowej.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, policjantów, urzędników, uczonych, artystów, lekarzy, nauczycieli, prawników wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę. Stanowili oni elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu 13 kwietnia 1990 roku, gdy prezydent Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto