Pińczowska młodzież kończy tworzyć swoją "bazę", w lato...

  Pińczowska młodzież kończy tworzyć swoją "bazę", w lato powstanie też escape room [ZDJĘCIA]

  ach

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Pińczowska młodzież kończy tworzyć swoją "bazę", w lato powstanie też escape room [ZDJĘCIA]
  1/10

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Baza w archiwum - przestrzeń dla młodych Facebook

  Pińczowska młodzież jest kreatywna, otwarta, chłonie wiedzę, lubi poznawać świat. Grupa kilkunastu osób ma okazję uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach w ramach realizowanego projektu „Baza w archiwum - przestrzeń dla młodych”. Tytułowa baza jest już prawie gotowa, będzie też escape room.
  Od września 2018 roku w Pińczowie realizowany jest nowy projekt domu kultury „Baza w Archiwum - przestrzeń dla młodych”. To szereg kreatywnych działań grupy młodych ludzi. Młodzież poznaje siebie w różnych rolach, zdobywa umiejętności, spędza twórczo i wytwórczo czas wolny. Poznają ciekawych ludzi, rozszyfrowali wiele zagadek, kilka ważnych informacji zaszyfrują sami. Na koniec zaproszą do siebie mieszkańców Pińczowa, aby… zamknąć ich w pokoju zagadek.

  W projekcie uczestniczy 20 osób. Grupa kończy właśnie prace remontowe i wykończeniowe swojej „bazy”, która mieści się w budynku dawnej pińczowskiej komunalki. Dwa pomieszczenia byłej komunalki udostępniły władze miasta i gminy dla młodzieży. Docelowo w marcu będzie gotowa tam baza - miejsce gdzie młodzi ludzie będą mogli się spotykać, rozmawiać i spędzać wspólnie czas.

  Były wycieczki i łamigłówki, jest graffiti i są inne atrakcje
  W listopadzie grupa młodzieży zaprosiła do współpracy Dawida Dylawerskiego, pińczowskiego grafficiarza, który zajmuję się tworzeniem murali w mieście. Wspólnie ustalili, że jedno z pomieszczeń stanie się jednym wielkim graffiti na czterech ścianach. Sami mieli zaproponować styl oraz motyw jaki później wspólnie nanieśli na trochę zniszczone ściany. Obecnie graffiti jest już prawie ukończone - przedstawia wszechświat i robi naprawdę ogromne wrażenie. W ramach projektowych działań młodzież z Pińczowa była też na dwóch wycieczkach do Krakowa i do Kielc. Podczas wyjazdów odwiedzili dwa escape roomy. - Podzieliliśmy się na trzy grupy, żeby wejść do pokoi, w których rozwiązywaliśmy niełatwe zagadki. Dzięki temu, że pracowaliśmy w grupie, nauczyliśmy się współpracować i szybko łączyć fakty. A współpraca w naszym projekcie jest najważniejsza! - pisze młodzież o wyjazdach w mediach społecznościowych. To nie koniec atrakcji - pińczowską młodzież czeka jeszcze spotkania z ciekawymi ludźmi na przykład osobą, która jest specjalistą od escepe roomów i sama taki zakładała i prowadzi w Kielcach oraz wycieczka do Warszawy i spotkanie z inną grupą, która działa także w ramach „Równać szanse”.

  W Pińczowie też będzie pokój zagadek
  Planowo w czerwcu lub lipcu w Pińczowie powstanie escape room. Stworzy go młodzież pod okiem koordynatorki projektu - Agnieszki Kucybały. Początkowo miał się znajdować w budynku dawnej drukarni. Ale w związku z tragicznymi wydarzeniami w Koszalinie trochę zmieniły się z przepisy dotyczące funkcjonowania escape roomów i obecnie trwają rozmowy nad innym miejscem, w którym będzie się mieścił ten pińczowski. Docelowo pokój zagadek będzie dostępny dla wszystkich - takie jest założenie. Być może powstanie on w budynku dawnej komunalki w Pińczowie, ale decyzja jeszcze nie zapadła.

  W ramach „Równać szanse”
  Projekt „Baza w Archiwum - przestrzeń dla młodych” prowadzony jest w ramach programu „Równać Szanse” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury otrzymało dofinansowanie w wysokości 40 tysięcy złotych.  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Idzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


  Zobacz także: Flesz zakaz handlu w niedzielę - rząd wstrzymuje zmiany

  Źródło: vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce