Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Piosnka o Belinie" na ekranie kina w Wojewódzkim Domu Kultury [WIDEO, zdjęcia]

Marta Baran
Kim był Władysław Belina-Prażmowski? O tym mieli okazję się przekonać wszyscy kielczanie, którzy skorzystali z zaproszenia Wojewódzkiego Domu Kultury i 12 grudnia udali się na uroczystą projekcję filmu poświęconego życiu tego zasłużonego pułkownika polskiej kawalerii, który wywodził się z ziemi opatowskiej. Impreza została zorganizowana z inicjatywy Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii imienia 13. Pułku Ułanów Wileńskich.

„Piosnka o Belinie”, bo takim tytułem zostało opatrzone wspomniane dzieło, to fabularyzowany film, który traktuje o życiu Władysława Beliny-Prażmowskiego. Dokument nawiązuje do barwnej historii odradzającej się jazdy polskiej w XX wieku oraz przywołuje legendę jednego z najznamienitszych kawalerzystów, który zasłynął tym, że na nowo powołał do życia oddziały złożone z jeźdźców polskich. Materialnym dowodem na bohaterstwo Władysława Beliny-Prażmowskiego jest fakt, iż był on jednym z tych, którzy za swoje zasługi na polu bitwy otrzymali Order Virtuti Militari.

Ten fakt sprawia, że nie trzeba zanadto rozwodzić się nad tym, by nawet po latach upewniać kogokolwiek o słuszności organizowania takich pokazów, jak ten który miał miejsce w wtorkowy wieczór w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Spotkanie, oczywiście, spotkało się z powszechną aprobatą i było ciekawą propozycją kulturalną dla wszystkich tutejszych znawców historii oraz patriotów. Film w reżyserii Bartosza Bednarczyka okazał się bardzo interesującym dokumentem ukazującym życie znanego kawalerzysty z dotąd nieznanej perspektywy. Stąd wielu bywalców WDK-u za sprawą dokumentu mogło znacznie poszerzyć swoją dotychczasową wiedzę z zakresu historii i wzbogacić posiadane informację o kilka nieznanych faktów.

Warto dodać, że przed głównym pokazem filmowym odbyło się spotkanie z reżyserem, który odpowiadał na pytania związane z realizacją filmu. Z ust twórcy filmu kielczanie mogli zaczerpnąć sporej dawki informacji dotyczących powstawania dokumentu oraz tego, co zainspirowało artystę do realizowania tego filmu. Na początku spotkania, wyświetlono również krótki film pt. „A pieśń wspominać Cię będzie…”, którego fabuła opierała się na tradycjach ułanów oraz przybliżała sylwetki aktorów biorących udział w inscenizacjach. Po części wprowadzającej, która miała charakter teoretyczny oczom kielczan ukazała się dopiero postać Władysława Belina-Prażmowskiego, który w licznych scenach batalistycznych z jakich w głównej mierze składa się dokument zaskakiwał mieszkańców naszego miasta swoim heroizmem i wzbudzał podziw wśród gości WDK-u.

- Warto dodać, że ten film nie powstałby, gdyby nie film środki finansowe, jakie Kielecki Szwadron Kawalerii otrzymał w ramach otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych, który ogłoszony był przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. To dofinansowanie sprawiło, że mogliśmy przystąpić do działania i zrealizować ten dokument, który dzisiaj prezentujemy kielczanom. Kręcenie filmu było dla mnie pasjonujące. Tak naprawdę przecież z historyka stałem się reżyserem, bo wcześniej, dokładnie od 1997 roku zajmowałem się tylko tylko historią, którą wykładałem na radomskim uniwersytecie. Cztery lata temu jednak, zakończyłem karierę pedagoga, bo zająłem się reżyserowaniem. Odkąd nagrałem mój pierwszy film, czyli ,,Rok 1837" produkowanie filmów historycznych stało się dla mnie bardzo ważne. Dodatkowo, moje dzieła cieszyły się powszechnym uznaniem, bo filmy zdobywały wiele nagród. Stąd, od niedawna poświęciłem się temu w pełni- zdradzał Bartosz Bednarczyk.

Sądząc po entuzjastycznych reakcjach kielczan można przypuszczać, że tak, jak wspomniany ,,Rok 1837" oraz inne produkcje Bartosza Bednarczyka, takie jak chociażby ,,Zapomniany legion" tak i ,,Piosnka o Belinie" również zyska wiele prestiżowych nagród i tytułów podczas festiwalów filmów historycznych, bo po premierze na sali WDK rozległy się gromkie brawa.
12 grudnia 2017 roku w życiu wszystkich lokalnych miłośników kultury oraz patriotów, którzy odwiedzili kielecki WDK przeszedł do historii jako niezwykle udany wieczór!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie