Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piotr Gliński w Kielcach. Mówił o Unii Europejskiej oraz ochronie dóbr kultury

Tomasz Trepka
Wicepremier swój pobyt rozpoczął od odwiedzin ekspozycji przed Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim w Kielcach, która poświęcona została 15-leciu Polski w Unii Europejskiej.

- Potrzebne, by zwłaszcza młode pokolenie Polaków było edukowane o Unii Europejskiej. Ta świadomość o społeczeństwie polskim rośnie. Cieszymy się, że Polacy popierają nasze członkostwo w Unii Europejskiej. Polska jest w niej ważnym podmiotem, ale ciągle musimy walczyć o partnerskie relacje między wszystkimi krajami. Dotyczy to wielu aspektów. Od naszej tożsamości i kultury, po aktywność gospodarczą. Tym bardziej powinniśmy walczyć o naszą rację stanu, wykorzystując wszystkie możliwości, które UE nam stwarza. Nie możemy bowiem pozwolić, by Unia stała się wspólnotą kilku prędkości – powiedział wicepremier Piotr Gliński.

Następnie delegacje rządowe, lokalnych parlamentarzystów i władz samorządowych złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą pobyt Józefa Piłsudskiego w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich, gdzie mieściła się jego kwatera główna w sierpniu 1914 roku.

Niezwykły orzeł
Profesor Piotr Gliński powiedział, że województwo świętokrzyskie jest prawdopodobnie jedynym, tak często odwiedzanym przez niego regionem w Polsce. - To świadczy przede wszystkim o państwa aktywności i lobbingowi, któremu jestem poddawany. Jest on niezwykle pozytywny dla kultury i dobra publicznego. To zasługa lokalnych polityków oraz bardzo wysokiego poziomu, jaki prezentuje Muzeum Narodowe w Kielcach. Ważne, że ten ruch rozwija się oddolnie. Przecież w regionie świętokrzyskim mamy już osiem Pomników Historii. Bez tych dobór, które staramy się ocalić od zapomnienia, współcześni nie potrafią zrobić nic sensownego – przyznał wicepremier.

Wicepremier Gliński wziął udział w przekazaniu rzadkiego i interesującego eksponatu historycznego. Jest nim orzeł z czapki ułańskiej należącej do słynnego oficera Legionów Polskich, Władysława Beliny-Prażmowskiego.

Tak zwany Orzeł Beliniacki z czapki ułańskiej zaprojektowany został przez Zygmunta Rozwadowskiego dla kawalerii I Pułku Ułanów Legionów Polskich. - Mamy do czynienia z niezwykłym obiektem. W oddziałach legionowych służyło wielu artystów. Jednym z nich był właśnie Zygmunt Rozwadowski, polski malarz i współautor panoramy racławickiej. Projekt czapki został przez niego wykonany w 1915 roku. Nawiązano w nim do tradycji polskiej kawalerii z początków XIX wieku. Cieszymy się z pozyskania tego eksponatu. Mamy już w naszej muzealnej kolekcji dość pokaźny zbiór orzełków legionowych, ale ten jest szczególny, dowódcy I Pułku Ułanów Legionów Polskich – powiedział doktor Paweł Grzesik z Muzeum Narodowego w Kielcach.

Przekazywany orzeł należał do Władysława Beliny-Prażmowskiego, co zostało formalnie potwierdzone. Na jednym z częściowo zachowanych dokumentów widnieje napis: „orzełek z czapki legionowej rotmistrza kawalerii legionowej Władysława Beliny Prażmowskiego Prezydenta Miasta Krakowa w 1929-1933 roku”. Dokument ten sygnowany jest pieczęcią Ministerstwa Spraw Wojskowych.

Dar dla muzeum… i będą następne?
Eksponat został podarowany przez Specjalną Strefę Ekonomiczną „Starachowice”. - Władysław Belina-Prażmowski już za życia stał się przykładem w wychowywaniu młodych pokoleń. Mam nadzieję, że przekazywany dzisiaj obiekt będzie impulsem o uzupełnienie programu edukacyjnego w Muzeum Narodowym w Kielcach o przypomnienie tej sylwetki. Dla ziemi świętokrzyskiej jest ona niezwykle zasłużona. Chcielibyśmy, by również inne firmy zaangażowały się w ochronę dóbr narodowych – mówił Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”.

To nie pierwszy raz, kiedy Strefa Specjalna „Starachowice” wsparła polską kulturę i zabiega o ochronę dóbr narodowych związanych z historią Kielecczyzny. W 2018 roku nabyła ona oryginalny dokument wystawiony w 1914 roku w Kielcach przez Józefa Piłsudskiego. Podobnie jak orzeł z czapki Władysława Beliny-Prażmowskiego został przekazany Muzeum Narodowemu w Kielcach. Marcin Perz powiedział również, że co chwilę odbierają informację od domów aukcyjnych, dotyczących interesujących wydarzeń z przeszłości regionu świętokrzyskiego.

To nie koniec pobytu wicepremiera Piotra Glińskiego w regionie świętokrzyskim. Jeszcze w czwartek odwiedził on Wiślicę, gdzie odbierze honorowe obywatelstwo miasta oraz Chęciny.

Wizyta została zorganizowana z inicjatywy szefa Prawa i Sprawiedliwości w Świętokrzyskiem, posła Krzysztofa Lipca.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Nauczyciele zmieniają taktykę. Teraz protest po włosku

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie