Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płacimy za śmieci. Jakie stawki obowiązują w nowym roku w gminach powiatu kazimierskiego? [ZDJĘCIA]

Adam Ligiecki
Nowy rok... i stary problem: śmieci. Mieszkańcy nie są zadowoleni, gdyż opłaty idą w górę. Gospodarowanie odpadami komunalnymi jest nadal "kulą u nogi" dla samorządów lokalnych. Od 1 lipca 2013 roku właśnie na gminy spadł obowiązek odbierania odpadów od mieszkańców. Ostatnia nowelizacja "ustawy śmieciowej" jeszcze podgrzała emocje. Są obostrzenia w zapisach (dotyczy to zwłaszcza odpadów niesegregowanych), wyższe kary; wzrosły ponadto "opłaty marszałkowskie" - za korzystanie ze środowiska. Przekłada się to siłą rzeczy na wyższe stawki opłat dla mieszkańców. Jak wygląda sytuacja w gminach powiatu kazimierskiego?>>> ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH ZDJĘCIACH >>>
Nowy rok... i stary problem: śmieci. Mieszkańcy nie są zadowoleni, gdyż opłaty idą w górę. Gospodarowanie odpadami komunalnymi jest nadal "kulą u nogi" dla samorządów lokalnych. Od 1 lipca 2013 roku właśnie na gminy spadł obowiązek odbierania odpadów od mieszkańców. Ostatnia nowelizacja "ustawy śmieciowej" jeszcze podgrzała emocje. Są obostrzenia w zapisach (dotyczy to zwłaszcza odpadów niesegregowanych), wyższe kary; wzrosły ponadto "opłaty marszałkowskie" - za korzystanie ze środowiska. Przekłada się to siłą rzeczy na wyższe stawki opłat dla mieszkańców. Jak wygląda sytuacja w gminach powiatu kazimierskiego?>>> ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH ZDJĘCIACH >>>Adam Ligiecki
Nowy rok... i stary problem: śmieci. Mieszkańcy nie są zadowoleni, gdyż opłaty idą w górę. Gospodarowanie odpadami komunalnymi jest nadal "kulą u nogi" dla samorządów lokalnych. Od 1 lipca 2013 roku właśnie na gminy spadł obowiązek odbierania odpadów od mieszkańców. Ostatnia nowelizacja "ustawy śmieciowej" jeszcze podgrzała emocje. Są obostrzenia w zapisach (dotyczy to zwłaszcza odpadów niesegregowanych), wyższe kary; wzrosły ponadto "opłaty marszałkowskie" - za korzystanie ze środowiska. Przekłada się to siłą rzeczy na wyższe stawki opłat dla mieszkańców. Jak wygląda sytuacja w gminach powiatu kazimierskiego? >>> ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH ZDJĘCIACH >>>

- Teoretycznie, na dzień dzisiejszy, nie grożą nam podwyżki opłat za śmieci. Na szczęście mamy podpisane umowy dwuletnie z firmą, która zajmuje się odbiorem odpadów komunalnych. Jeszcze rok po starych cenach - mówił Adam Bodzioch, burmistrz Kazimierzy Wielkiej, podczas niedawnej sesji Rady Miejskiej. Na gospodarkę odpadami komunalnymi największa z gmin powiatu zaplanowała na 2019 rok - 1,2 miliona złotych w budżecie. Odbiór śmieci od mieszkańców prowadzi firma EKOM z podkieleckich Nowin. Największą niedogodność stanowi fakt, że kazimierskie śmieci wożone są aż do Rzędowa koło Tuczą, a nie do znacznie bliżej położonej spalarni w Krakowie. Wynika to z rejonizacji, a tego problemu dzisiaj samorządy nie są w stanie "przeskoczyć". Ceny śmieci w gminie Kazimierza Wielka pozostają bez zmian: 6 złotych miesięcznie na osobę za odpady zbierane w sposób selektywny, 11 złotych na osobę - za śmieci niesegregowane.

Znaczną podwyżkę opłat za śmieci uchwaliła w styczniu 2019 roku Rada Miejska w Skalbmierzu. Stawki wynoszą obecnie: 15 złotych od osoby za odpady segregowane, 30 złotych za niesegregowane - w gospodarstwach domowych, w których mieszka do pięciu osób; 80 złotych miesięcznie za odpady segregowane, 160 złotych za odpady niesegregowane - od gospodarstwa domowego, w którym mieszka co najmniej sześć osób. To znacząca podwyżka w stosunku do poprzednich opłat, przyjętych w 2013 roku. - Nie ulega wątpliwości, że podwyżka cen jest znaczna i nie powinno do niej dojść. Pierwszy przetarg na odbiór odpadów powinien być ogłoszony dużo wcześniej, przez poprzednie władze gminy. My tego czasu, niestety, nie mieliśmy - tłumaczy burmistrz Marek Juszczyk, który przejął władzę w Skalbmierzu pd koniec listopada 2018 roku.

Nowe ceny za odbiór odpadów komunalnych przyjęła Rada Gminy Bejsce. Od 1 stycznia 2019 roku obowiązują następujące stawki: w przypadku oddawania odpadów w sposób selektywny - 11 złotych miesięcznie w przypadku gospodarstwa domowego, w którym zamieszkuje jedna osoba, 22 złote - dla gospodarstwa, gdzie mieszkają dwie osoby, 33 złote - w przypadku trzech osób, 44 złote - dla czterech osób, 55 złotych - dla pięciu osób, 66 złotych miesięcznie - w przypadku gospodarstw, w którym zamieszkuje sześć i więcej osób. Jeśli oddajemy śmieci zbierane nieselektywnie (zmieszane), nowe stawki opłat wynoszą, odpowiednio: 22 złotych - w przypadku gospodarstw, gdzie mieszka jedna osoba, 44 złote - dwie osoby, 66 złotych - trzy osoby, 88 złotych - cztery osoby, 110 złotych - pięć osób i 132 złote miesięcznie - dla gospodarstw domowych, gdzie mieszka sześć i więcej osób.

Opatowiec od 1 stycznia 2019 roku jest na powrót miastem i... nie podwyższa stawek opłat za odbiór odpadów komunalnych na terenie gminy. Obowiązują stawki, jakie zostały przyjęte w lipcu 2016 roku. Czyli: 6 złotych miesięcznie od osoby za śmieci zbierane w sposób selektywny (segregowane), 10 złotych od osoby - za śmieci niesegregowane. Ponadto, jeśli ktoś gromadzi odpady we własnym kompostowniku, zapłaci tylko 5 złotych na miesiąc.

Także w gminie Czarnocin obowiązują dotychczasowe stawki opłat za odbiór odpadów komunalnych. To: 7 złotych od osoby za śmieci zbierane w sposób selektywny, 10 złotych miesięcznie od osoby - w przypadku odpadów niesegregowanych. Dodajmy, że samorządy lokalne nie mogą dopłacać do odbioru śmieci z własnego budżetu; nie pozwalają na to obowiązujące dziś przepisy. Wysokość opłat, jakie ponoszą mieszkańcy, wynika z rozstrzygnięcia przetargu na odbiór odpadów komunalnych w danej gminie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie