Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plaga idzie od wschodu - świętokrzyskie i radomskie lasy zaatakowały korniki!

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Korniki ostrozębne atakują sosny - groźnych dla drzew owadów jest coraz więcej.
Korniki ostrozębne atakują sosny - groźnych dla drzew owadów jest coraz więcej. RDLP Radom
Korniki stały się w tym roku plagą świętokrzyskich i radomskich lasów. Na naszym terenie wycięto już kilkadziesiąt tysięcy metrów zarażonego drewna. Teraz pod topór pójdzie trzy hektary lasu nad zalewem Lubianka.

Do niedawna głośno było o konflikcie ekologów z leśnikami w sprawie korników w Puszczy Białowieskiej. Wycinać zarażone drzewa czy nie? Takich dylematów nie mają pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Gospodarcze lasy trzeba chronić przed szkodnikiem. - Odnaleźliśmy kilka stanowisk kornika ostrozębnego, który atakuje sosny. Można je rozpoznać po rudziejących igłach drzew. Wycinamy zarażone i te, które stykają się z nimi koronami - wyjasnia Piotr Fitas, nadleśniczy Nadleśnictwa Suchedniów. Niestety, zagrożone są nie tylko popularne sosny, ale i symbol naszego regionu - jodły. Niewielkie chrząszcze, jodłowce krzywozębne, atakują cenne drzewa na coraz większą skalę.

Trzy hektary do wycięcia
Jedno z największych stanowisk kornika stwierdzono na terenie Nadleśnictwa Skarżysko, w sosnowym lesie nad zalewem Lubianka. - Jesteśmy zmuszeni do nieplanowanego wcześniej wycięcia blisko trzech hektarów lasu, opanowanego przez korniki - informuje nadleśniczy Zbigniew Dąbrowski. Tylko szybkie wycięcie drzew oraz spalenie wierzchołków i gałęzi pozwoli zatrzymać „marsz” kornika w głębsze fragmenty lasu. Zaniechanie tych działań doprowadziłoby do masowego rozmnażania szkodników i w konsekwencji rozprzestrzeniania się na kolejne obszary. Teren nad Lubianką był zbadany przez ekspertów z Zespołu Ochrony Lasu w Radomiu. Potwierdzili konieczność niezwłocznego usunięcia zarażonych drzew. Wycinka ma na celu nie tylko zniszczenie siedliska korników, ale i zapewnienie bezpieczeństwa ludziom wypoczywającym nad zbiornikiem, w tym obozujących tam harcerzy. Co ważne, na porębie leśnicy niezwłocznie posadzą nowe drzewa – las będzie odnowiony.

Przyczyna - brak wody
Jak informuje radomska dyrekcja Lasów Państwowych, przyczyną plagi korników jest... brak wody. Sosny ucierpiały na skutek susz w ostatnich kilku latach i postępującego obniżania się poziomu wód gruntowych. Osłabione tymi czynnikami drzewa są łatwym obiektem ataku dla szkodników.

Szybki zabójca
Kornik ostrozębny to bardzo groźny szkodnik sosny. Zasiedla starsze drzewa, głównie wyższe partie koron, drążąc chodniki pod cienką korą. Rozpoczyna aktywność na wiosnę - wgryza się pod korę. Pierwszymi objawami występowania kornika są szarzejące, a następnie rudziejące igły sosny, oraz spękana i odstająca kora. Z uwagi na to, że ten gatunek zasiedla na pozór zdrowe drzewa, sprawia trudność z wczesnym rozpoznaniem. Zaatakowane przez niego drzewo umiera w ciągu zaledwie dwóch do czterech miesięcy! Walka z kornikiem ostrozębnym polega na wyszukiwaniu i usuwaniu drzew zasiedlonych, oraz paleniu wierzchołków i gałęzi. Co ciekawe, zarażone drzewa są sprzedawane i trafiają do tartaków. Tam po okorowaniu pni i w trakcie obróbki giną larwy i jaja owadów. Zbigniew Dąbrowski nie ma złudzeń, że wycinka zakończy problem. - To dopiero początek, plaga korników idzie do nas od wschodu - twierdzi leśnik.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - FLESZ Mały ZUS, większe oszczędności dla firm

(Źródło: Newsroom 360)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie